Україну чекає нове підвищення тарифів: названо ціни на газ та електроенергію

Україну чекає нове підвищення тарифів: названо ціни на газ та електроенергію
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Публікації

У перших числах червня громадяни України отримають квитанції на житлово-комунальні послуги з новими тарифами на холодну воду. Якщо вірити заявам уряду, в нинішньому році тарифи на послуги ЖКГ підвищуватися вже не будуть. Однак експерти стверджують, що новий виток підвищення цін може початися вже восени.

 «Економічних передумов для підвищення цін немає»

Нагадаємо, що зростання вартості послуг ЖКГ для населення почалося в 2015 році з майже триразового підвищення цін на газ. Потім прийшов час для підвищення тарифів на електроенергію. Перехід на «економічно обґрунтовані» тарифи в цій сфері уряд розумно розтягнув на два роки, застрахувавши населення від наслідків «шокової терапії» а себе – від неприємностей у зв’язку з можливим соціальним вибухом. Після газу та електрики синхронно зростали ціни на тепло і воду – як на гарячу (в структурі вартості якої ціна на газ займає близько 60%), так і на холодну.

Loading...

Навесні 2017 року тривалий період перманентного зростання відзначився підвищенням цін на електроенергію (з 1 березня) та на воду. Рішення підняти ціни на послуги водоканалів з 12 травня було прийнято Нацкомісією регулювання електроенергії та комунальних послуг в кінці квітня. Згідно з документом, тарифи на холодну воду підвищено в 27 містах, в тому числі в Києві, Львові, Дніпрі, Хмельницькому. Зростання склало від 7% (Дніпро) до 27,9% (Львів).

Це підвищення мало стати логічним завершенням дворічного процесу «приведення тарифів на енергоресурси та послуги житлово-комунального господарства до економічно обґрунтованого рівня», коли збільшення ціни на газ «тягнуло» за собою подорожчання електроенергії, тепла, а нові ціни на електрику, в свою чергу, розганяли ціни на воду.

Здавалося, на цьому можна полегшено зітхнути: чергові підвищення урядом не анонсовані. Більше того, ще в січні віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко повідомив, що підстав для зростання цін на газ і житлово-комунального господарства в 2017 році немає. «Станом на кінець січня я не бачу ніяких мотивів для підвищення цін на газ і послуги ЖКГ протягом 2017 року», – зазначив віце-прем’єр. Подібним чином неодноразово висловлювався також прем’єр Володимир Гройсман. Зокрема, глава уряду зазначав, що не допустить підвищення тарифів на газ для населення, а також казав про відсутність підстав для зростання тарифів в цілому.

Три гривні за кіловат – поки не реальність, але вже необхідність

Чи чекає нас, принаймні, «перепочинок» від зростання тарифів? Опитані «Народною правдою» експерти в цьому не впевнені.

“Існуючий тариф на електроенергію для населення (0,9 грн за обсяг, спожитий до 100 кВт/год електроенергії на місяць, та 1,68 грн – за понад 100 кВт/год – НП) не є на даний час економічно обґрунтованим”, – стверджує член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. «Ще в минулому році стало зрозуміло, що нинішнього підвищення не вистачає для того, щоб привести тарифи до економічно обґрунтованого рівня. Тоді ж в НКРЕ розглядалася схема підвищення тарифів і повернення до трьох категорій платників – тих, хто споживає до 150 кВт; від 150 до 600 кВт, а також тих, хто споживає понад 600 кВт», – відзначає Юрій Корольчук.

Який тариф можна назвати обгрунтованим? «Станом на 1 січня 2017 року економічно обґрунтовані тарифи, що враховують вартість виробництва і доставки енергії для споживачів виглядали так. Для першої категорії (до 150 кВт) ціна на електроенергію повинна становити 1,5-2 грн за кВт.  Для другої (150-600 кВт) – 2,5-3 грн. Вважаю, в разі прийняття політичного рішення, на ці цифри можна було б поетапно вийти на 1 січня 2019 року. Тобто ціна сьогодні повинна бути вище за існуючу в два рази», – зазначає експерт.

За словами Юрія Корольчука, подальше зростання тарифів залежить не тільки від політичного рішення, але й від наявності коштів, необхідних для субсидування населення. Є два моменти, які стримують ухвалення рішення. По-перше соціальний – можливе невдоволення населення. По-друге – економічний. Уряду доведеться підвищувати субсидії, але коштів для цього немає. Тому поки всі заморожено», – зазначив Юрій Корольчук.

Газ, тепло, гаряча вода. З осені чекаємо подорожчання на 20%?

Дещо інша ситуація з газом. За словами екс-міністра ЖКГ Олексія Кучеренка, урядом вже прийнято рішення, яке може призвести до підвищення ціни на газ вже восени нинішнього року мінімум на 16% (на даний час вартість газу для населення становить 6 957,90 грн за 1000 куб.м, – НП). Йдеться про постанову Кабінету міністрів України № 187 від 22 березня нинішнього року. Постанова зобов’язує Міненерговугілля розрахувати ціну на газ, яка буде діяти з 1 жовтня 2017 року до 1 квітня 2018 року на рівні імпортного паритету.

«Якщо ціна газу, яка розрахована на рівні імпортного паритету, перевищуватиме більш ніж на 10 відсотків ціну, за якою НАК “Нафтогаз України” продає природний газ з 1 квітня 2017 року, то в період з 1 жовтня 2017 до 1 квітня 2018 вартість продажу (поставки) природного газу НАК «Нафтогаз України» для побутових споживачів буде дорівнювати ціні на газ, яка розрахована на рівні імпортного паритету», – наголошується в постанові.

«Наші фахівці прорахували, що в разі реалізації цієї постанови, ціна на газ для споживача складе 8 300 – 8 400 гривень. Тобто, по суті, такі показники на майбутній опалювальний сезон вже закладені у чинній постанові», – зазначає Олексій Кучеренко. Він акцентував увагу на те, що підвищення цін на газ призведе й до зростання тарифів на тепло та гаряче водопостачання.

«Я не бачу ознак того, що це рішення буде скасовано. Хоча, якщо в результаті чергового підвищення цін, яке поки не афішується, підніметься рівень соціального невдоволення, все можливо», – зазначив Олексій Кучеренко.

При цьому, за словами експерта, дана ціна не є економічно обґрунтованою. «За всіма існуючими на сьогодні умовами економічно обґрунтованою ціною для населення була б ціна в два – два з половиною рази менше за нинішню», – зазначив Олексій Кучеренко.

Схоже на те, що всупереч твердженням влади, чергового витка підвищення тарифів нам не уникнути. Причому почнеться воно вже цієї осені і знову – як два роки тому – з підвищення ціни на газ. «Шокова терапія» по-українськи загрожує стати процесом більш довгим і болісним, ніж це хтось міг припустити.

Віталій Рябошапка

Джерело: Народна Правда