Теракт або хуліганство: чому сталася паніка через вибух у посольстві США

Теракт або хуліганство: чому сталася паніка через вибух у посольстві США
Автор Желізняк Олександр в Політична правда/Публікації

У ніч на 8 червня на території посольства США в Києві стався вибух. За даними поліції, “невідомий кинув невстановлений пристрій”. Внаслідок вибуху ніхто не постраждав. Будь-яких ушкоджень будівлям або спорудам також нанесено не було. Хіба що трохи зіпсувався газон, куди приземлилося “невстановлений пристрій”. Проте, надзвичайну подію спочатку було кваліфіковано як теракт, а матеріали були передані в СБУ для розслідування. Пізніше в посольстві США повідомили, що не вважають інцидент терактом, а згодом справу була перекваліфіковано, як «хуліганство». «Народна Правда» з’ясовувала причини початкової паніки.

Вибух на території посольства США в Києві стався близько 0:05 8 червня. Під час огляду місця події співробітниками поліції, з’ясувалося, що на територію посольства невідома особа кинула «невстановлений вибуховий пристрій». За даними МВС воно було схоже на саморобні “хлопавки”, або петарди.  Вибух не завдав спорудам посольства жодних ушкоджень, а тим більше не призвів до людських жертв або постраждалих. Втім, цією подією  миттєво зацікавилися практично всі силові структури України. Нацполіція кваліфікувала інцидент, як теракт, передавши матеріали в СБУ.

Деякі українські народні депутати навіть встигли пов’язати цей “теракт” із голосуванням у Верховні Раді з приводу членства України в НАТО, яке також відбулося 8 червня. «…Дивний збіг, що перед голосуванням по НАТО. У такі збіги я не вірю… Такі дивні збіги говорять про те, що, звичайно, питання вступу України до НАТО надто хвилює РФ тому вони готові зробити будь-що аби зірвати цей процес», – заявив, зокрема, народний депутат Олексій Гончаренко ( «Блок Петра Порошенка»).

А народний депутат від “Народного фронту”, радник голови МВС Антон Геращенко, прямо заявив, що нічний вибух у посольстві США було влаштовано представниками РФ, щоб дискредитувати українську сторону. “Моя особиста версія, що мотиви цієї провокації такі ж, як постріл по консульству Польщі у Луцьку, такі ж, як організація фейкових акцій протесту поляків і болгар. В підсумку це зробили по завданню з РФ. Мета дуже проста – це хороший привід збаламутити інформаційний простір, потрапити на світові стрічки новин і сказати, що в Києві небезпечно. Якихось інших мотивів я, чесно кажучи, не бачу”, – зазначив Геращенко.

Цілком ймовірно, що через декілька годин інші відомі українські медіа-персони теж почали б шукати в інциденті “російський слід”. Але, перш ніж це сталося, саме посольство США заявило, що не вважає вибух терактом. «Ми можемо підтвердити, що стався інцидент із використанням невеликого запального пристрою на території посольства. Це не завдало жодних пошкоджень власності посольства. Ніхто з персоналу не постраждав. Посольство працює в звичайному режимі. На даний час, ми не вважаємо цей інцидент терористичним актом», – йдеться в повідомленні, розміщеному на офіційній сторінці посольства в Фейсбук.

По суті, дуже ввічливо, але твердо американські дипломати натякнули нашим правоохоронцям, що роздувати теракт з “інциденту” – не збираються. І, через недовгий час, після заяви посольства США поліція України перекваліфікувала справу … в хуліганство.

– Поліція самостійно не кваліфікує справу як теракт, вони можуть зареєструвати подію в єдиному реєстрі досудових розслідувань, але кваліфікація “теракт” – це прерогатива СБУ, – пояснив “Народній Правді” процедуру екс-глава прес-служби МВС Володимир Поліщук. – Коли відбуваються подібні речі, то, найчастіше, поліція відразу ж інформує СБУ, після чого колегіально вони можуть прийняти рішення про таку кваліфікацію.

У зв’язку з цим, виникає ряд цілком логічних запитань. Чому, наприклад, обстріл будівлі поліції в Рівному з протитанкового гранатомета в березні цього року – був спочатку кваліфікований як хуліганство? Чому вибух бойової гранати РГД-5 біля офісу українських націоналістів в Києві – теж визнали хуліганством? А вибух “невеликого запального пристрою” на газоні посольства США – наші правоохоронці майже відразу ж кваліфікували, як теракт?

– Якщо відбуваються подібні події на території дипломатичних будівель, то оцінку їм дають правоохоронні органи України, а також служби безпеки конкретного посольства або консульства, – пояснив юрист Едуард Багіров. – Дуже часто наші органи отримують першочергову інформацію від служб безпеки дипломатичних будівель, оскільки отримання доступу на територію пов’язано з рядом процедур. Після цього виробляється солідарна точка зору, а згодом інформується суспільство. У випадку з посольством США, ми бачимо різне трактування. З чим це може бути пов’язано? Можна припустити, що перебільшення події нашими правоохоронцями сталося з двох причин. Перша – після ряду реальних терактів на території України, організованими спецслужбами Росії, вони просто дують на воду, обпікшись на молоці. Друга, давайте будемо чесними, можливо, наші спецслужби хотіли підняти рівень цієї події до теракту, щоб посольством та Держдепартаментом США було надано оцінку з метою певного тиску на Росію.

На тлі реальної військової агресії Російської Федерації проти нашої країни, бойових дій на Сході, окупації Криму та регулярних спроб дестабілізації України, така переоцінка реальної небезпеки може дуже погано закінчитися. Як у відомій казці про хлопчика, який заради веселощів кричав «Вовки! Вовки!”.

Кирило Желєзнов

Джерело: Народна Правда