Рефат Чубаров: силові структури та влада практично здали Крим

Рефат Чубаров: силові структури та влада практично здали Крим
Автор Желізняк Олександр в Політична правда/Публікації

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров розповів в інтерв’ю “Народної Правді” чи могли кримські татари перешкодити російській анексії півострова в 2014 році. Також Чубаров пояснив, чому, після повернення Криму до складу України, там повинна бути створена кримськотатарська автономія.

Путіну було необхідно легалізувати вторгнення

– Ви казали, що збираєтеся поїхати в Крим, щоб виступити свідком під час судового розгляду справи Ахтема Чийгоза. Законодавство Росії, зокрема стаття 456 КК РФ про виклик свідка, нібито гарантує Вам імунітет. Але чи побоюєтеся Ви за свою безпеку та свободу?

Loading...

– Справді, я дав таку згоду. І був готовий їхати. Але кримський суд, розглянувши клопотання захисту Ахтема Чийгоза про залучення мене в якості свідка, відхилив його.

– Чому?

– Річ у тім, що незаконний суд над Ахтемом Чийгозом, який зараз проводиться в окупованому Криму, фальсифікує абсолютно всі факти, які відбувалися на півострові в 2014 році. Я є одним з організаторів, одним з основних дійових осіб мітингу на підтримку територіальної цілісності України, який проходив 26 лютого 2014 року. Навіть з боку звинувачення понад 80 свідків згадували моє ім’я. І те, що суд відмовився викликати мене в якості свідка на процес, говорить про те, що вони побоюються моїх свідчень, які б сприяли розвалу сфальсифікованої справи проти Чийгоза. Хоча, сам факт такої фальсифікації і так є абсолютно очевидним (причиною арешта Чийгоза окупаційною кримською владою є, нібито, його участь в “організації масових заворушень” 26 лютого 2014 року, – НП).

– На мітингу 26 лютого 2014 року в Симферополі Ви стримали кримських татар, які відтіснили проросійський натовп та вже збиралися захопити Верховну Раду Криму …

– У нас, організаторів, не було намірів захопити Верховну Раду Криму. Втім, я знаю, що була група людей, які вважали такий крок необхідним. Але, підкреслюю ще раз – основна частина мітингувальників не мала такого завдання. Слід було не дати провести сесію, на якій депутати-сепаратисти збиралися прийняти незаконні рішення про вихід Криму зі складу України. Ми й не дали провести цю сесію. Вважаю, що таким чином, виконали своє завдання. Далі вже повинні були діяти силові структури України та виконавча влада АРК. Вони нічого не зробили, практично здавши Крим.

– Давайте припустимо, що кримські татари захопили парламент Криму. Йде концентрація проукраїнських сил під його стінами. Чи могло це змінити подальший хід подій в Криму?

– Складно прогнозувати які події мьогли б відбутися. Якщо виходити з усієї інформації, яка нам відома на сьогодні, в 2017-му році, я думаю, що захоплення мітингувальниками парламенту 26 лютого 2014 року призвело б до ще більш катастрофічних наслідків, але не зупинило окупацію Криму. Були б колосальні людські жертви. Очевидно, що Росією вже було прийнято принципове рішення про військове вторгнення. І Путіну необхідно було якимось чином його легалізувати. Рішення Верховної Ради Криму про вихід зі складу України, дало б певну легалізацію, але після зриву сесії той план провалився. А от у разі силового захоплення парламенту ми б самі дали Путіну необхідну картинку: прикриваючись тим, що відбувається в Криму та заявляючи про необхідність захистити російськомовне населення, він би в очах Заходу отримав більш вагомі приводи для військової операції на півострові. Але ми не захоплювали парламент. В результаті Росія змушена була діяти очевидним для всіх військовим шляхом, наочно продемонструвавши світові факт незаконного вторгнення в абсолютно мирний Крим.

– Саме тому Меджліс стримував кримських татар від масових виступів та відкритої боротьби?

– По-перше, Меджліс прийняв рішення бойкотувати “референдум” і реалізував це рішення. Кримські татари тотально не брали участь в “референдумі”. Крім того, до так званого кримського “референдуму”, в тій чи іншій мірі проходили мітинги протесту. Підкреслюю – мирні мітинги. Найбільш масовий з них відбувся за день до “референдуму”: уздовж доріг, уздовж трас, люди, взявшись за руки, мирно протестували проти вторгнення Росії. Утримавши людей від якихось силових акцій, ми захистили їх від провокацій проросійських сил і різноманітних козачків, які наводнили півострів. І таким чином не дали Путіну ніякої можливості спекулювати на захисті росіян.

– Тобто, ви вважаєте, що шлях активного опору, наприклад, за моделлю Майдану, був для Криму у 2014 році неприйнятним?

– Абсолютно. Путін організував би ряд провокацій, залив би все морем крові та, звичайно, звинуватив би в цьому протестуючих. Таким чином він отримав би хоча й не легальну, але вельми вагому причину в очах світової громадськості для введення військ.

Рефат Чубаров: силові структури та влада практично здали Крим

Ідеї ​​світового панування погублять Росію

– В умовах фактичної окупації Криму Росією, Ви ведете роботу для надання Криму статусу кримськотатарської автономії. Навіщо?

– По-перше, кримські татари є корінним народом, який має право на самовизначення. По-друге, одна з причин, за якою Російська Федерація так легко захопила Крим, пов’язана з тим, що всі роки до окупації, система кримської влади на півострові не враховувала думку двох основних етнічних спільнот: кримськотатарської та української. По суті, двадцять три роки кримська влада, за потуранням офіційного Києва, задовольняла інтереси та громадянську позицію тільки російської частини населення півострова. Тому, після повернення Криму, автономія повинна бути переформатована. Потрібно буде дуже чітко виписати всі правові інструменти, які встановлюють баланс інтересів, прав, обов’язків між усіма етнічними спільнотами.

– В українському суспільстві є противники кримськотатарської автономії. Люди вважають, що в майбутньому, після повернення Криму, такий статус створить передумови для сепаратизму. Але вже кримськотатарського, під контролем Туреччини …

– Ви знаєте, такими міфами про кримських татар Крим наповнювався в роки, що передували окупації. Я вважав, що лютий 2014 року і наступні три роки дали всі відповіді на те, яку саме позицію займають кримські татари. А будь-які роздуми про сепаратизм кримських татар в умовах окупації півострова Росією, країни, на яку робив ставку український політикум, просто безпідставні. Я нагадаю таким людям, що кримські татари, які підтримали та підтримують цілісність країни, зараз фактично є заручниками путінського режиму. Нам треба повернути Крим до складу України, але без кримських татар це зробити неможливо.

– Щодо “повернути Крим”… Чи вірите Ви в військовий спосіб?

– Не тільки не вірю, я його виключаю. Це неможливо.

– Є думка, що повернути Крим буде можливим тільки в тому разі, якщо РФ опиниться приблизно в такій же критичній ситуації, як Україна в 2014 році після Майдану…

– Зрозуміло, що поки РФ буде сильною, вона не поверне добровільно Крим. Але не забувайте, що Росія вже хвора ідеями світового панування та ідеями панування так званого “русского міра” над іншими національними культурами та цінностями. Саме такі ідеї ведуть Росію до прірви, вибратися з якої вона не зможе без допомоги міжнародної спільноти. І це трапиться набагато раніше, ніж хотіли б в Кремлі.

Кирило Желєзнов

Джерело: Народна Правда
загрузка...