Павло Казарін: в Росії виросло нове покоління, яке готове вийти на вулиці

Павло Казарін: в Росії виросло нове покоління, яке готове вийти на вулиці
Автор Желізняк Олександр в Політична правда/Публікації

Відомий блогер і журналіст Павло Казарін відповів на питання “Народної правди”: чи можлива революція в Росії, до чого призведуть антикорупційні протести, подібні до тих, що пройшли в Росії 12 червня, та хто виходить протестувати проти нинішньої російської еліти.

Павло Казарін: в Росії виросло нове покоління, яке готове вийти на вулиці– Павло, що ви думаєте про протести в Росії 12 червня?

– Потрібно розуміти, що російські протести відбуваються з періодичністю десь раз на п’ять років. У 2007 році вони відбувалися, потім в 2012. І от через п’ять років виросло нове покоління людей, готових вийти на вулиці.

– Що це за люди, за Вашими спостереженнями, що прийшли на мітинги?

– Це та сама молодь, яку прийнято називати “поколінням Путіна”. Ті люди, чий розвиток та свідоме життя, припали на епоху, коли він очолив країну та на час його подальшого правління. Для них Путін був практично завжди. Проте, вони готові виходити на вулиці, боротися за власну суб’єктність. І це дуже цікавий момент. Я думаю, що в російському керівництві було чимало тих, хто вважав, що вже нове покоління, яке виросло в епоху так званої стабільності, точно в них у кишені. Виявилося, що не зовсім…

– Чому так сталося? Як ви вважаєте, чому це, фактично путінське покоління, виявилося здатним до протестів?

– По-перше, тому що російська реальність останніх років будувалася за принципом стабільності, в обмін на відмову громадян від частини своїх політичних прав. Дев’яності роки подавалися в якості такої собі страшилки. Але те покоління, що вийшло на протести, не пам’ятає дев’яностих. Воно їх не боїться. А по-друге, я погоджуюся з тими, хто вважає, що сучасна нинішня російська риторика – вона проти молоді. Це риторика міроточащіх бюстів, духовних скрєпів, перемоги у Другій Світовій… Всі ці речі навряд чи викликають хоч який-небудь відгук у серцях 18-20 річних хлопців.

– Як ви вважаєте, чи можлива революція в Росії зсередини?

– На мій погляд, ймовірність російського Майдану за українським зразком – надзвичайно низька. Пов’язано це з багатьма причинами. По-перше, російська еліта, на відміну від Віктора Януковича та його оточення, буде триматися за владу до останнього та за будь-якої спроби мітингувальників не розходитися, як це було в Києві, буде вдаватися до максимально жорстких сценаріїв розгону. Об одинадцятій годині вечора на розгін відправлять ОМОН. Якщо не впорається ОМОН, підключать Росгвардію, якщо не впорається Росгвардія – піде бронетехніка. Не варто плекати ілюзії. Російський режим куди менш вегетаріанський, ніж той, що був в Україні. До того ж, російська еліта живе в такому конспірологічному відчутті та сприймає будь-який протест, як такий, що інсценований ворожими західними країнами. Тому перед ними немає дилеми: розганяти протест чи ні. Єдина потенційна умова для масових протестів в Росії – це розкол правлячих еліт. Наприклад, між центральними та регіональними елітами.

– Внаслідок чого такі процеси можуть запуститися?

– У зв’язку з економічними негараздами. Коли в розпорядженні Кремля буде недостатньо нафтодоларового знеболюючого, щоб робити ін’єкції в усі больові точки країни. Тоді може початися розкол, в тому числі, між регіонами-донорами та регіонами-реципієнтами. Але, я чесно кажучи, не думаю, що такий розкол може трапиться найближчим часом. На даний час кількість золотовалютних резервів в розпорядженні російського керівництва все ще досить велика. Наскільки я розумію, мова йде про чотириста мільярдів доларів. Ця сума дозволить російським елітам досить довгий час відчувати себе безболісно.

Кирило Желєзнов

Джерело: Народна Правда