Тарас Чорновіл: Янукович був боягузом та не виконав функцію, яку на нього покладав Путін

Тарас Чорновіл: Янукович був боягузом та не виконав функцію, яку на нього покладав Путін
Автор Желізняк Олександр в Політична правда/Публікації

Тарас Чорновіл – політик з неоднозначною репутацією. Полишивши свого часу «помаранчеву» команду, він став зрадником в очах «помаранчевого» електорату. Але увійшовши до найвищих щабелів в ієрархії Партії регіонів, він не став своїм й для «біло-блакитних». В 2013-му році, коли розпочався Майдан, Тарас Чорновіл став активним його учасником. Маючи добру поінформованість, Тарас Чорновіл стверджує, що ситуація, яка призвела до Майдану, була спровокована Москвою, причому в Кремлі заздалегідь були розроблені плани щодо розколу України. За словами Чорновола, під час подій на Майдані, ситуацією в країни керував не Віктор Янукович, а безпосередньо Кремль, через свою резидентуру в Києві, яка здійснювала вплив на очільників МВС та СБУ.

Януковича вганяло в ступор, навіть якщо хтось просто підвищував на нього голос

– Пане Тарасе, днями, під час одного з телевізійних ефірів, ви висловили думку про те, що Віктор Янукович в часи Майдану, фактично не керував ситуацією в столиці та в країні. Виникає запитання: а хто керував?

– Якщо дозволите, почну з початку. Насправді нас заганяли в ситуацію, в якій ми інакше, окрім як вийти на Майдан, поступити не змогли. Загалом  мені все це дуже нагадало події 2001 року.

– Маєте на увазі акцію «Україну без Кучми»?

-Так. Організовану, зокрема й Росією. Яка мала вплив на Україну зокрема й через українських політиків. Ні для кого не є таємницею, що Юлія Тимошенко та Олександр Мороз мали дуже тісні зв’язки з Росією та дуже велику залежність від неї. Але люди в такій змодельованій ситуації не могли поступати інакше. Фактично, нашими руками було зроблено все, щоб Кучма став ізгоєм, щоб й мови не було про якесь просування України до НАТО, Європи. Щоб Україна стала більш залежною від Росії. «Україна без Кучми» завершилася реальним торжеством Росії.

Але в схожій ситуації 2013-2014 року Росія програла. Програла тому, що пасіонарність українського населення виявилася більшою, аніж думали в Кремлі. А по-друге, Янукович виявився більшим боягузом, аніж вони розраховували.

Насправді легенди про те, що Янукович був якийсь страшний, що він усіх «ламав» не мали під собою жодних підстав. Ті хто з ним тісно спілкувався, знають, що він дуже боягузливий. Януковича вганяло в ступор, навіть якщо хтось просто підвищував на нього голос. Отже, Янукович був боягузом, який не виконав функцію, яку Кремль покладав на нього в своїх планах. Тому Росія програла.

Термін «Новоросія» я чув ще влітку чи весною 2012 року

-Які плани маєте на увазі? Ослаблення Януковича, як свого часу Кучми? Після відмови від Асоціації з ЄС, Янукович й без того був «на гачку» у Путіна. Залишалося лише потихеньку затягувати зашморг.

– Є версія, що Росія планувала просто тягнути Україну в свою орбіту: мовляв нехай там відшумлять, а ми все рівно затягнемо потихеньку в Союзну державу. Я цю версію відкидаю. Логіка багатьох в Кремлі зводилася до того,що переварити всю Україну неможливо. Захід України, Центр, Київ не можна буде переварити. І тому уже на той момент йшлося про розділ країни.

Термін «Новоросія» я чув ще влітку чи весною 2012 року. Тобто переговори з ЄС зірвали і пішов курс на розкол країни. Наскільки я розумію, була напрацьована ідея, що в Києві має бути «хунта» і що Янукович має втекти з Києва.

-Тобто Янукович розглядався виключно, як «агнець на заклання»? Чим він не влаштовував Путіна, особливо після відмови від Асоціації?

-Насправді у Януковича дуже погані стосунки с Путіним склалися вже давно. Він (Янукович, – НП) коли я ще з ним контактував, достатньо негативно неодноразово висловлювався на адресу Путіна. Це поведінка такого босяка, який дуже боягузливий, але коли немає загрози, що тобі дадуть по морді, дуже хоче продемонструвати свій героїзм. Розповідав, як він колись Путіну «по морді дав» переговорами то з Назарбаєвим, то ще з кимось. Я ж спілкувався в той період з міністром закордонних справ Грищенком. І знав, що насправді, то була робота Кучми, який створив в СНД, такий собі «міні-СНД», коли низка менших країн гуртом могли протистояти позиції Росії. Присвоюючи чуже досягнення, Янукович демонстрував, наскільки негативно ставиться до Путина. Наскільки він його боїться і ненавидить.

– А як до Януковича ставився Путін?

– Путін в свою чергу ставився до Януковича зневажливо. Якщо пригадуєте, Януковича на виборах президента в 2010 році підтримував Мєдвєдєв. А Путін навіть не приховував того, що підтримує Тимошенко. Ми всі це бачили.

Але справа навіть не в тому. В Росії є стара позиція, що всі українські представники влади для них погані. Причому чим більше свій, тим для них гірший. Бо навіть свій не міг дати їм того, чого вони хотіли. А хотіли вони повного контролю над Україною, відмови від західного вектору. В цілому практично те, що сьогодні має Білорусія, й навіть більше – бо Лукашенко все ж певний спротив чинить.

Я ніколи не забуду свою розмову з Кокошиним (російський політик Андрій Кокошин, – НП). Він мені тоді розповів, що Кучма приїздив до Москви зондувати, чи не підтримає Москва ідею третього терміну. І говорить: «Кучму мы точно никогда не поддержим. Я не знаю, как относиться к Януковичу – он вроде более послушный. Но Кучма это такой хитрый украинский мужик, который нам все время кланяется, все обещает, и делает все наоборот». Ці слова стосувалися Кучми, але Янукович робив так само.

Тарас Чорновіл: Янукович був боягузом та не виконав функцію, яку на нього покладав Путін

Янукович сказав, що дуже хоче, щоб Україна була в ЄС

-Сьогодні це звучить дещо дивно…

-Янукович абсолютно щиро прагнув тягнути Україну в напрямку Європейського Союзу та НАТО. Янукович міг примусити і примусив на Донбас кричати «Європа – це наше майбутнє». Пам’ятаєте, як Микола Левченко говорив: «вы, оранжевые плохо справляетесь с адаптацией Украины к Европейскому Союзу. А вот мы,  ведем Украину в Европу!..»

Янукович в 2007 році сказав мені, що дуже хоче, щоб Україна була в ЄС. І що він зробив для цього набагато більше ніж Ющенко. Росія це дуже добре розуміла. Коли ми вийшли на фінішну пряму Асоціації, почалися торгові війни. А потім сформувалася ситуація, коли вибір для Януковича було звужено і чітко озвучено. Одне з двох. Пам’ятаєте незаплановану посадку літака в Сочі і переговори з Путіним?

-Звичайно. Власне після цього й було дано «відбій» Асоціації.

Переговори в Сочі – це була найгірша ситуація в якій міг опинитися Янукович. Він страшенно боявся переговорів на чужій території та сам-на-сам. Завжди намагався, щоб всі переговори йшли в повному форматі – з перекладачами, радниками і т.д. А тут він навіть не може записати переговори, а Путін може. Найнекомфортніша для Януковича ситуація. Думаю саме там Януковича зламали.

-А версій, як саме – немає?

– Моя версія – його ламали на психіатричних проблемах. У нього відбулася певна деградація, в якій я бачу певні ознаки параноідальної форми шизофренії. Янукович був дуже не дурною людиною. Повірте мені – я багато з ним спілкувався. Він не був тупим! Але дуже швидко деградував. І при тому всьому у нього були маніакальні синдроми. Він страшно боявся, що його вб’ють. І на цьому на нього можна було тиснути просто до неймовірності.

ПриБЮТ (проект широкої коаліції в складі Партії регіонів та БЮТ, – НП), до речі так закінчився в 2007 році. Льовочкін Януковичу дав нарізку розмови Тимошенко з Турчіновим, здається. Де були нарізані фрази, які можна було трактувати, як загрозу не лише політичному життю Януковича, а й фізичному. І цей нарізаний матеріал Януковича дуже перелякав. Після чого про переговори вже не могло бути й мови.

І от я думаю Путін його залякав так само загрозою життю. Після Сочі Янукович дає команду Азарову, який ненавидить ЄС і тому готовий її виконати. І відбувається поворот України на 180 градусів.

Про Льовочкіна в Партії Регіонів всі казали «Рука Москви»

-Події, про які ви кажете, свідчать, що,можливо, Януковичем маніпулювали. Але не про те, що він не володів ситуацією.

-Про володіння трохи згодом. Маніпулювали ситуацією в цілому. Подія з побиттям студентів не вкладалася в логіку Януковича. Так, він повернувся злющий з Вільнюса. Так, він десь там гатив по кабанам, хоча я думаю, це версія вигадана. Так, у нього з’явився чомусь Львочкін, а не Клюєв, чи хтось інший. А про Льовочкіна в Партії Регіонів всі казали «Рука Москви». Його з часу призначення в 2006 році керівником служби інакше не сприймали.

За всіма даними саме Льовочкін, якого називали «Рукою Москви», зробив трансформацію: «очистити Майдан» на «зачистити Майдан». Для силовиків ці два слова є кардинально протилежними. Що таке «зачистить», ми бачили на прикладі побиття студентів. А очистити – це просто відтіснити активістів. Звільнити Майдан, коли це зробити було елементарно. Ви ж пам’ятаєте, що люди вже розходилися. Сцену демонтували. Студенти були там вночі, лише щоб до ранку досидіти та розійтися.

Тарас Чорновіл: Янукович був боягузом та не виконав функцію, яку на нього покладав Путін

Окрім того є й інші питання, що стосуються початку Студентського Майдану. Пригадуєте хто першим закликав до майдану? Мустафа Найєм та Богдана Бабич. Згодом там з’явився і Парубій і інші, але ці закликали першими.

Зараз я пригадую, як Мустафа обурюється введенню віз з Росією, як він уникає теми НАТО, як ми перегризлися з Мустафою, бо він захищав російські соцмережі, сайти. В мене ще є куча історій, які в мене викликають нерозуміння.

А друга активна людина – це Богдана Бабич. В мене до неї ніяких претензій. Але якщо в неї чоловік в цей момент працює одним з головних аналітиків Льовочкіна в Адміністрації президента… Розумієте?..

-З вашого боку це дуже відверті натяки…

– Потім провокації на Банковій. Коли якісь люди били ланцюгами міліцію. А потім міліція розступається і ці люди заходять за її ряди. Все це показує «Інтер» Льовочкина. Якого називають російською рукою. Про що це говорить? Певно, що «роздраконювали» людей.

Далі Майдан став затихати. Перетворився за колядки і таке інше. 11 грудня приїздить Нуланд (Вікторія Нуланд, на той час – заступник держсекретаря США, – НП) з Ештон (Кетрін Ештон. На той час – Високий представник ЄС з іноземних справ та політики безпеки, – НП). Українські силовики і Янукович не такі ідіоти, щоб почати розганяти Майдан, коли тут перебувають Ештон і Нуланд. Це ж спрацює лише на провокацію, на підсилення міжнародної ізоляції Януковича! Ніхто до їх приїзду і не думав розганяти. І після цілий місяць, коли Майдан стояв майже порожній ніхто не думав розганяти. Але саме 11 грудня таку спробу зроблено.

Йдемо далі. В січні відбуваються цікаві події на Грушевського. Я з 19 січня весь час був саме там. Людей на самій Грушевського – дуже небагато. Ну кілька сотень, іноді менше. Вночі вони нещадно закидали міліціонерів камінням, пляшками з горючою сумішшю. В відповідь людей поливали холодною водою. Стріляли по очах кулями. Мені Нігоян покійний врятував очі: відпихнув сказавши «Ідіот, відвернись». Я відвернувся в цей час мені по шапці влучили дві кулі. Кілька разів міліція наступала, причому їм нічого не вартувало вийти принаймні до Будинку профспілок. Але міліції давали команду на відступ. Ці моменти дають розуміння, що людей на Майдані просто «розкачували».

Тарас Чорновіл: Янукович був боягузом та не виконав функцію, яку на нього покладав Путін

Майдан не штурмували – на Майдані людей вбивали

-А що ви скажете про події в лютому?

-Лютий. Під час найбільш кривавих подій я вільно проїхав на авто аж до будинку Київради. В мене питання: як сталося так, що я зміг це зробити? Як сталося,  що з того боку не було жодного міліціонера? Потужні сили були в главку міліції і СБУ і не один міліціонер не один СБУшник не пішов на штурм Майдану, практично не захищеного з того боку! 19 лютого я по Грінченка вільно заїхав на самий Майдан Незалежності. Жодного міліціонера в окрузі взагалі!

Ви розумієте, що це була страшна кривава інсценізація? Що це не був насправді штурм Майдану? Майдан не штурмували – на Майдані людей вбивали. Створювалася страшна картинка, яка мала пояснити, чому Янукович втік з України.

Потім почали втікати міліціонери. Я розумію,що у них були мотиви – вони думали що на Майдані багато зброї і люди почнуть стріляти. Хоча на Майдані зброї було насправді небагато. Неймовірна маса ВВ-шників, і дуже добре екіпіровані тітушки відступали організованими колонами. Величезна колона йшла, армія практично. Це показували в прямому ефірі. Ця армія могла стерти Майдан в один момент на той час, але їм дали команду відступити.

-Так хто керував ситуацією? Накази міліції віддавав певно Захарченко. Він що, працював не на Януковича?

Я думаю, що й Захарченко, Якіменко точно, Шуляк і ще дехто були під контролем Росії.

Люди, які зараз перебувають при владі, – вибачте прізвищ називати не буду – розповідали мені звідки відбувалося керування. Де сиділа резидентура. Як відбувалося управління, яким способом впливали на ситуацію представники ГРУ Генштабу РФ, що сиділи в готелі Козацький. А резидентура ФСБ сиділа в СБУ. Люди, які мені це розповідали були дуже інформованими, тому їх словам можна вірити.

Загалом, 18 лютого з того, що особисто я знаю – чи не єдиний випадок часів Майдану, коли зіграв свою роль Янукович. На той день не планувалося нічого. Атака на Майдан мала відбутися пізніше – десь за два дня. Атака, вибух Майдану, криваві жертви, введення надзвичайного стану, наступ на Адміністрацію, приїзд людей до Києва, втеча Януковича – все це планувалося на пізніше.

Але 18 лютого майданівці спалили офіс Партії Регіонів і у Януковича спрацювали емоції. Він дав наказ на зачистку, коли вона не була ще добре організована. Не була пропрацьовано в плані підготовки російських військ, не були зібрані люди в Харкові, який мав стати тимчасовою столицею України.

І так, раніше запланованого відбувається вибух цих подій. А за планом все закінчиться мало в Харкові, де було б оголошено, що в Києві перемога хунти. Бо ця перемога хунти була запланована ще восени…

-На який стадії обірвався цей ланцюжок?

– Один хитрий єврей подзвонив іншому хитрому єврею і дуже мудро й гарно йому пояснив, що в цю гру грати не потрібно. А той другий єврей – в свою чергу людині зі «скучним лицем, якому грошей ніхто не дасть». І останній прийшов до Януковича в Харкові, сказати, що справи не буде. Янукович запанікував. Ще більше запанікував, коли в Донецьку прикордонники відмовилися відпустити його літак. Далі відомо.

В мене отак складається цей пазл. Я б це сприймав, як конспірологію, якби мені багато людей, які знають набагато більше ніж я, не сказали, що це сто відсотків відповідає дійсності. Нам були створені умови, коли пасіонарні і чесні люди не могли діяти інакше. Коли ти розумієш, що тебе використовують, але інакше діяти не можеш. Був вибір – піддатися на провокацію, чи здатися диктатурі зараз і на все життя. Ми не піти на Майдан не могли.

Редакція готова надати слово всім особам, що їх було згадано в цьому інтерв’ю.

Віталій Рябошапка

Джерело: Народна Правда