Карту на стіл: які проблеми доставляють українцям ID-паспорти

Карту на стіл: які проблеми доставляють українцям ID-паспорти
Автор Желізняк Олександр в Публікації/Соціальна правда

Українці й досі мають проблеми з використанням нових пластикових ID-паспортів, які мають замінити старі паспорти у вигляді книжці. Ці проблеми можуть виникнути, наприклад, під час перетину кордонів з державами для в’їзду в які допускається мати лише внутрішній паспорт громадянина України. “Народна Правда” розбиралася в ситуації.

Білорусь, як і раніше, не визнає ID-паспорти

Електронні ID-паспорти, замість паперових, в Україні почали видавати з 2016 року. Нові ID-паспорта є пластиковою карткою, де міститься інформація про власника. Спочатку ID-карти видавали тільки 16-річним громадянам України, як перший паспорт. Тепер їх видають й тим, у кого виникла необхідність поміняти старий паспорт-книжку. Доля нового українського “пластику” не склалася з самого початку. Наприклад, його не визнавали в якості достатнього документа країни, куди громадянам України дозволено в’їжджати за внутрішнім паспортом. Українців з новенькими ID-паспортами знімали з поїздів білоруські прикордонники. Вони пояснювали, що про такі паспорти не чули та не мають наміру вважати його за документ. При цьому в консульській службі українського МЗС стверджували: білоруській стороні ще в грудні 2015 року відправили дипломатичну ноту про нові паспорти та їхні зразки.

Loading...

Судячи з усього, питання з ID-паспортом та білорусами не вирішене й досі. “Народна правда” зателефонувала на “гарячу лінію” державного прикордонного комітету Білорусі. Запитали чи можна приїхати у відрядження до Мінська без українського закордонного паспорта, за новим ID.

– Точно ні, вас просто не пропустять, – відповіли на тому кінці дроту. – Що вам робити – я не знаю.

Якщо виникають проблеми з перетином кордону за новим ID, юристи радять подавати до суду.

– Якщо громадянин України отримав офіційно, законним способом у державних органвх України ці картки, але не зміг завершити поїздку та потрапити на територію Білорусі або будь-який інший країни, через причини, що безпосередньо пов’язані з карткою, то даний громадянин повинен отримати від прикордонної служби, наприклад Білорусі, документ, згідно з яким було заборонено в’їзд, – розповідає правозахисник Едуард Багіров. – Цей документ стане одним з додатків до позовної заяви з вимогою відшкодувати матеріальну та моральну шкоду. Відповідачем буде державний орган, що видав документ. Я впевнений, відсотків на дев’яносто, що суди, якщо вони не ангажовані, приймуть рішення на користь громадян України, тобто позивачів. Але підкреслюю – такий розвиток подій можливий, якщо людина не змогла перетнути кордон саме через причини, пов’язані з карткою, та якщо ця картка гарантувала цей проїзд.

На відміну від Білорусі, з Росією (ще одна країна, куди українці можуть в’їжджати за внутрішнім паспортом) щодо нових ID нашим дипломатам, здається, вдалося домовитись. На “гарячій лінії” російських прикордонників нас запевнили, що можна їхати: “ID-карти є достатнім документом”. Втім, в Криму з ID-картою вже виникали проблеми.

Кримчанам з ID-картою їздити додому можна тільки “в гості”

Для переселенців з Криму, які відмовилися від російського громадянства, український паспорт з кримською пропискою був єдиним документом, який  майже без проблем дозволяв їздити додому. Але з ID-картою на окупований півострів пускають вкрай неохоче. А іноді зовсім відмовляють, змушуючи оформлювати міграційну карту та в’їжджати “як гостю”.

– Я їхав до Криму, як завжди. за внутрішнім українським паспортом, але російський митник сказав, що на третій сторінці з’явилися якісь потертості, а тому надалі мене не пропускатимуть, – розповідає “Народній Правді” кримчанин Максим. – Коли я повернувся до України, в паспортному столі мені сказали, що новий паспорт- “книжку” не видадуть, а лише ID. Зробив його. Як тепер поїду в наступний раз на півострів – не знаю.

Як переконалася “Народна Правда” – “книжки” в паспортних столах та сервісах, дійсно вже не видають.

– У нас їх просто немає, – відмовили кореспонденту “Народної Правди” в кількох паспортних сервісах. – Є варіанти спробувати отримати їх в невеликих селищах, де ще не видають ID-карти. Але тоді вам доведеться якимось чином там прописатися, щоб вони могли надавати вам такі послуги.

Ще один варіант отримати “книжечку”, про який дізналася “Народна Правда” від юристів – це відмовитися від ID-пластика за… “релігійними міркуваннями”. Відповідну заяву треба написати в паспортний стіл, після чого можна розраховувати, що як виняток, ви отримаєте нову паспорт- “книжку”.  Абсолютно чесних та швидких способів отримати “книжку” – наразі не існує. Їх просто не видають.

– У нас впроваджені біометричні паспорти: закордонні та внутрішні – ID-карти, – пояснює керівник прес-центру Державної міграційної служби України Сергій Гунько. – Старі паспорти вже не відповідають ніяким вимогам з безпеки та захисту від підробок. Тобто повернутися назад – ми ніяк не можемо. В цілому позиція міграційної служби є такою: для поїздок за кордон потрібен закордонний паспорт – крапка. А що стосується кримчан, то найкращий вихід – якщо окупаційні війська покинуть півострів.

Росіяни в Криму псують українську біометрику

– Я знаю, що деякі кримчани отримували ID-картки в міграційних службах. Там вони брали окрему довідку, де було вказано їхнє місце прописки, – розповідає Ольга Куришко юрист громадської організації “Крим-SOS”. – Українські прикордонники з такими документами пропускали без проблем. Але були випадки, коли до нас зверталися люди та розповідали, що російські прикордонники заявляли, що ID-паспорт і довідка – для них не є документами та вимагали український паспорт- “книжку”.

Глава ГО “Шторм”, волонтерка Олена Антонова, яка допомагає кримчанам оформлювати документи, радить жителям півострова без нагальної необхідності “книжки” на “пластик” не змінювати.

– Я знаю один випадок, коли кримчанина з такою картою, російські прикордонники справді пропустили на півострів, – розповідає Олена Антонова. – Він заповнював міграційну карту, тому що в ID не була зазначена прописка (вона “зашита” в чіп, який росіяни не можуть прочитати через відсутність необхідного обладнання, – НП). Проте, цей випадок не говорить про те, що наступного разу проблем не буде. Тому, поки що я дуже не раджу отримувати ID-карти. Краще бережіть “книжки”.

В’їжджати в Крим “як гостю”, заповнюючи міграційну карту, довше, зайвий клопіт в цьому випадку майже гарантований, а термін перебування обмежений російськими окупаційними законами – дев’яносто днів. А от по новому українському біометричному закордонному паспорту, за словами Олени Антонової, ніхто в Крим не їздить.

– Дурних нема, – жартує волонтерка. – Всі знають, якщо дати свій біометричний “безвізовий” паспорт російським прикордонникам – вони можуть “шльопнути” в нього печатку. І вважай все – документ зіпсований, прощай Європа. Чому? Фактично, у вас в паспорті стоїть якась печатка, зроблена кримськими російськими службами. Європейці не визнають ніякого російського Криму. Через таку печатку в 2014 році мене не пустили до Польщі.

Кирило Желєзнов

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...