Військова операція: в Україні вирішують долю Донбасу

Військова операція: в Україні вирішують долю Донбасу
Автор Желізняк Олександр в Політична правда/Публікації

В Україні йде робота над законопроектом про реінтеграцію окупованих районів Донбасу. Ініціатором цього документа став президент Петро Порошенко. Планується, що вже на майбутньому пленарному тижні, який починається з 20 червня, документ може потрапити в сесійний зал. «Народна Правда» розбиралася, про що йде мова в цьому законопроекті.

Дискусія про майбутнє Донбасу та про формат Антитерористичної операції відновилася минулого тижня, коли секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що військові дії на сході України за своїми масштабами переросли формат АТО. «Прийшов час не просто визнати окупованими деякі регіони Донецької та Луганської областей, але й чітко, на законодавчому рівні визначити засади державної політики щодо їх звільнення. Необхідна ефективна технологія захисту країни, а для цього законодавчо потрібно надати президенту право застосовувати ЗСУ та інші військові формування проти гібридної агресії з боку РФ», – зазначив Олександр Турчинов.

Що саме мав на увазі Турчинов, пояснив в інтерв’ю «Народній Правді» член парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони Дмитро Тимчук. За його словами, існуюче українське законодавство слід адаптувати під реалії гібридної війни яку веде проти України Росія.

А 14 червня президент Петро Порошенко анонсував внесення законопроекту «Про реінтеграцію окупованих територій Донбасу». Опосередковано Порошенко підтвердив, що проект може передбачати заміну антитерористичної операції іншими методами боротьби. «Якщо ми скасуємо АТО, але в той же час не надамо військовим права діяти адекватно в умовах агресії, то залишимо Україну беззахисною», – пояснив Порошенко.

«Про введення воєнного стану не йдеться»

Станом на понеділок, 19 червня, робота над документом ще тривала. «Відшліфовуємо певні дискусійні моменти документа, – повідомила в своєму Facebook віце-спікер парламенту Ірина Геращенко. – Найближчим часом відбудеться засідання РНБО, де буде розглянуто цей законопроект та прийнято остаточне рішення».

Заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко – один з депутатів, що ведуть роботу над законопроектом, підтвердив «Народній Правді», що документ повинен забезпечити правове врегулювання ситуації, що виникла в зв’язку з окупацією Донбасу. «Йде операція з повернення окупованих територій. Для цього використовуються і збройні сили, і силові структури. Тому нам потрібно прописати в законі, яким чином приймаються організаційні рішення, хто відповідає за ситуацію і так далі. Мова не йде про введення воєнного стану. Йдеться про законодавче оформлення моментів, які дозволять Україні більш ефективно вирішити конфлікт політико-дипломатичним шляхом», – зазначив депутат.

Про що законопроект?

У свою чергу, народний депутат Дмитро Тимчук, який теж бере участь в доопрацюванні законопроекту, пояснив, що Антитерористичну операцію пропонується замінити військовою операцією, якою буде керувати оперативний штаб. «Загальне керівництво оперативним штабом здійснюватиме Президент, як Верховний Головнокомандувач. Також керівництво буде здійснювати Генштаб », – пояснив Дмитро Тимчук. Крім того, згідно із законопроектом, президент має право вводити на територіях, де проводиться ця операція, воєнний стан.

За словами народного депутата, законопроект аж ніяк не означає відмову України від виконання Мінських домовленостей. «Навпаки, переформатування АТО дозволить вдихнути життя в Мінський процес, зміцнивши найважливішу його складову, яка стосується питань безпеки. Україна, як і раніше, робить ставку на політико-дипломатичний спосіб вирішення конфлікту на Донбасі», – зазначає Дмитро Тимчук.

У коментарі «Народній Правді» Тимчук пояснив, що, якщо не відбудеться якихось несподіванок, то вже на цьому пленарному тижні, який починається 20 червня, проект буде внесений до парламенту. «Втім, не виключено, що це станеться й на наступному пленарному тижні. Наразі президента немає в країні (19 червня розпочався візит Порошенка до США), а його позиція з цього закону повинна бути врахована», – зазначив народний депутат.

Власну версію документа представили й російські ЗМІ. Зокрема, «Коммерсант» з посиланням на джерела у Верховній Раді пише, що законопроект передбачає, в тому числі, «низку пільг і послаблень» для жителів територій, підконтрольних “ДНР” та “ЛНР”. Зокрема, мова йде про те, щоб “налагодити торгівлю між «окремими районами» та територіями, підконтрольними Києву, знизити обмеження на вагу вантажів, що перевозяться через лінію розмежування, – нинішній ліміт, що становить 50 кг на одну легкову машину, буде підвищено до 180 кг “.

«Не знаю, звідки вони беруть таку інформацію, – пояснив НП Дмитро Тимчук. – Є підзаконні акти, інструкції, щоб прописувати в них такі деталі. У законах норми багажу не прописуються».

Ставка на військову силу нераціональна

По великому рахунку, яким би не був підсумковий текст законопроекту, варіантів вирішення проблеми Донбасу, крім виконання Мінських угод, лише два.

Перший – це силова операція з повернення окупованих регіонів. У зв’язку з цим в Україні часто згадують про так званий «хорватській варіант» (операція «Буря», під час якої, в 1995 році, Хорватія відновила контроль над сепаратистським анклавом у так званій Сербській Країні). «Хорватський варіант» для нас зараз нереальний, – вважає директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець. – Сьогодні ми не маємо достатньо сил для його проведення. І ціна бойових дій буде високою. А при виході на кордон з Росією варто очікувати будь-яких провокацій, як, наприклад, це було влітку 2014 року. Ці ризики треба враховувати. І розуміти, що буде на другому етапі таких дій, коли ми втратимо кілька десятків тисяч солдатів. Це, по-перше. По-друге, треба розуміти, що в форматі силових дій по «хорватському варіанту» ми ризикуємо залишитися без будь-якої допомоги ззовні. Всі великі держави будуть посилатися на порушення Україною Мінських домовленостей. Ставка на військову силу на сьогоднішній момент не раціональна», – зазначає Сергій Згурець.

Ще один варіант вирішення питання – це відмова від окупованої частини Донбасу. Втім, подібний варіант не підтримує переважна більшість населення. Так, згідно з даними соцопитування, проведеного американським Міжнародним республіканським інститутом, 80% жителів України вважають, що окуповані території повинні залишатися в складі України. При цьому тільки 6% жителів по всій країні та лише 4% людей на Донбасі вважають, що ці райони повинні бути відокремлені від України або стати частиною Росії. «Віддати Донбас – це не тільки втратити територіальну цілісність. Це активізувати сили, які приведуть до руйнування всієї країни», – каже Сергій Згурець.

На думку експерта, сьогодні потрібно розраховувати на ресурси більш потужних сил, якими є Сполучені Штати, Німеччина. “Потрібно розраховувати на політичні важелі й на ту конфігурацію, яка складається після виборів в Європі. Ця конфігурація для нас є досить сприятливою. Потрібні гнучкі підходи, які забезпечать захист національних інтересів України”, – підсумував Сергій Згурець.

Віталій Рябошапка

Джерело: Народна Правда