Угода з США: чи потрібні Україні американські вугілля та газ

Угода з США: чи потрібні Україні американські вугілля та газ
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Публікації

Після спілкування з керівництвом США в Білому домі президент Петро Порошенко заявив, що Україна зацікавлена ​​в поставках вугілля з Пенсільванії, а зрідженого газу – з Луїзіани. Офіційно, угоду про постачання з США енергоносіїв ще не укладено. «Народна Правда” дізнавалася, що думають експерти з приводу енергетичної співпраці з США.

Президент Петро Порошенко заявив американським ЗМІ про те, що його недавні переговори в Білому домі стосувалися, в тому числі, й паливних питань. «Ми говорили про ефективне економічне співробітництво між Україною та США, про те, щоб вугілля з Пенсільванії з’явилося на українських ТЕЦ, а зріджений природний газ з Луїзіани – в українській газотранспортній системі», – заявив Петро Порошенко в інтерв’ю Fox News після спілкування з керівництвом США в Білому домі.

Loading...

“Народна Правда” дізнавалася, що про ці плани думають експерти.

Валентин Землянський, експерт з питань енергетики:

Угода з США: чи потрібні Україні американські вугілля та газ– Можна поставляти вугілля з Південної Африки, Австралії, США, але ключове питання – ціна, тобто, як ми зможемо домовитися з продавцями. Чи буде вигідно купувати вугілля конкретно в США, поки оцінювати дуже складно – треба бачити контракт (його поки немає, – НП). Якщо ціна вугілля з США буде співставною з ціною вугілля з тієї ж Південної Африки, то навіщо ж тоді ці переговори? Що стосується політичної складової переговорів Трампа й Порошенко, то заперечувати її не можна – вона існує в будь-яких бізнес-переговорах. Приватні компанії, в тому числі вугільні, не можуть не звертати увагу на якісь політичні моменти, вони все одно йдуть в певному політичному фарватері. Для України та платників податків, звичайно, найвигідніший варіант – закінчити конфлікт на Сході та брати вугілля з Донбасу. Всі інші варіанти – це лише вихід з форс-мажору.

 

Андрій Новак, голова Комітету економістів України:

Угода з США: чи потрібні Україні американські вугілля та газ– У питанні купівлі вугілля в США є дві складові. Перша – фінансова, яка полягає в тій ціні, що її буде встановлено ​​на американське вугілля. Це ціна може обговорюватися та регулюватися та навіть якщо вона буде вищою, Україна може, натомість, домагатися розширення українських товарів на американському ринку. Або розширення військового співробітництва. Тому все буде залежати від переговорів. Друга складова питання – політична. Завдяки цим контрактам, Україна збільшить товарообмін з США, що сприятиме їх більш лояльному політичному відношенню до України.

Чи позначаться поставки на тарифах, за словами Андрія Новака, більше залежить від того, як Україна впорається з існуючою монополією на енергоресурси. Але його демонополізація у вигляді контрактів з новими постачальниками, може знизити тарифи для споживачів.

 

 

Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру:

Угода з США: чи потрібні Україні американські вугілля та газ– У США ми вугілля купуємо давно, ще з часів Януковича. Офіційна статистика за 2013 рік – 30% всього імпортного вугілля з США, в 2016 році – 40%. Тому я не зрозумів, якщо чесно, про що домовлявся Порошенко з Трампом. До того ж, слід розуміти, що в США зараз немає державних вугільних підприємств. Тому якщо Порошенко дійсно розмовляв з Трампом про постачання вугілля, я думаю, що той дуже здивувався, але ввічливо вислухав. А ще слід розуміти одну важливу річ: Трамп не може зателефонувати приватній компанії та сказати: продавати Україні за такою-то ціною. Це нонсенс! Є залізне правило – не лізти в приватний бізнес. Схема, коли якийсь державний “рішала” телефонує в приватну компанію та щось там наказує – можлива в Україні, але не в США! В Америці є біржа, де ціни на вугілля змінюються кожні десять хвилин та де здійснюються покупки. І ціни там дійсно можуть бути низькими внаслідок цілої низки економічних чинників, а потім піднятися, потім впасти… І ніхто не буде відпускати нам вугілля дешевше, ніж воно коштує на біржі саме в цю хвилину.

 

Дмитро Снєгирьов, співголова Громадської ініціативи “Права Справа”:

Угода з США: чи потрібні Україні американські вугілля та газ– Економічна доцільність укладення такої угоди з США дійсно викликає питання. З огляду на необхідність транспортування вугілля з США в Україну морським шляхом, дуже складно зараз назвати ціну за тонну, яка була б вигідною для нашої країні. Крім того, є ще питання стосовно корупційних складових у вугільній сфері безпосередньо в Україні: умовно, а чи не буде поряд з реальними поставками з США, закуповуватися під виглядом американського, вугілля, видобуте де-небудь в Антрациті? До того ж, врахуйте, що зараз бойовики активно почали запускати вугільні шахти. Для чого? У Росії їх вугілля не потрібне. Де вони знайшли покупця? А взагалі, щодо поставок з США, є маса питань, які складно коментувати, поки ми не побачимо контракт.

 

 

 

Кирило Желєзнов

Джерело: Народна Правда