Експерти сумніваються в доцільності імпорту вугілля з США

Експерти сумніваються в доцільності імпорту вугілля з США
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Українські експерти в енергетичній сфері сумніваються в економічній доцільності укладення угоди про імпорт вугілля з США через дуже високу ціну на нього та відсутність держрегулювання в цій сфері.Про це в інтерв’ю “Народній правді” повідомив президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

“У США ми вугілля купуємо давно, ще з часів Януковича. Офіційна статистика за 2013 рік – 30% всього імпортного вугілля з США, в 2016 році – 40%. Тому я не зрозумів, якщо чесно, про що домовлявся Порошенко з Трампом”, – зазначив він.

Loading...

До того ж, за словами експерта, слід розуміти, що в США зараз немає державних вугільних підприємств.

“Тому якщо Порошенко дійсно розмовляв з Трампом про постачання вугілля, я думаю, що той дуже здивувався, але ввічливо вислухав. А ще слід розуміти одну важливу річ: Трамп не може зателефонувати приватній компанії та сказати: продавати Україні за такою-то ціною. Це нонсенс! Є залізне правило – не лізти в приватний бізнес. Схема, коли якийсь державний “рішала” телефонує в приватну компанію та щось там наказує – можлива в Україні, але не в США”, – наголосив він.

За словами Охріменка, в Америці є біржа, де ціни на вугілля змінюються кожні десять хвилин та де здійснюються покупки.

“І ціни там дійсно можуть бути низькими внаслідок цілої низки економічних чинників, а потім піднятися, потім впасти… І ніхто не буде відпускати нам вугілля дешевше, ніж воно коштує на біржі саме в цю хвилину”, – повідомив він.

У свою чергу співголова Громадської ініціативи “Права Справа” Дмитро Снєгирьов також зазначив, що економічна доцільність укладення такої угоди з США дійсно викликає питання.

“З огляду на необхідність транспортування вугілля з США в Україну морським шляхом, дуже складно зараз назвати ціну за тонну, яка була б вигідною для нашої країні”, – сказав він.

Крім того, в експерта виникає ще одне питання стосовно корупційних складових у вугільній сфері безпосередньо в Україні.

“Умовно, а чи не буде поряд з реальними поставками з США, закуповуватися під виглядом американського, вугілля, видобуте де-небудь в Антрациті? До того ж, врахуйте, що зараз бойовики активно почали запускати вугільні шахти. Для чого? У Росії їх вугілля не потрібне. Де вони знайшли покупця? А взагалі, щодо поставок з США, є маса питань, які складно коментувати, поки ми не побачимо контракт”, – припускає він.

Нагадаємо, що президент Петро Порошенко у ході візиту до США заявив про те, що його недавні переговори в Білому домі стосувалися, в тому числі, постачання зрідженого газу та вугілля до України. «Ми говорили про ефективне економічне співробітництво між Україною та США, про те, щоб вугілля з Пенсільванії з’явилося на українських ТЕЦ, а зріджений природний газ з Луїзіани – в українській газотранспортній системі», – заявив він після спілкування з керівництвом США в Білому домі.

Джерело: Народна Правда
загрузка...