Вступна кампанія-2017: до чого готуватися та де навчатися

Вступна кампанія-2017: до чого готуватися та де навчатися
Автор Желізняк Олександр в Публікації/Соціальна правда

12 липня в Україні розпочнеться вступна кампанія в вузах, але вже 29 червня можна буде зареєструвати електронні кабінети абітурієнтів. Нового, в порівнянні з минулим роком, небагато, але зміні є. «Народна Правда» дізнавалася, якою буде вступна кампанія в цьому році.

Що змінилося в порівнянні з минулим роком?

Умови вступу залишились майже такими, що й були, окрім декількох нововведень. Тепер дозволено подавати всього дев’ять заяв на бюджет в різні вузи, на чотири спеціальності. У минулому році заяв було 15, спеціальностей – п’ять. Збереглася й пріоритетність заяв, де перша – є найбільш пріоритетною. На контракт можна подавати необмежену кількість заяв. Документи приймаються від випускників 2017 та 2016 років – за наявності необхідних тестів зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).

Loading...

ВНЗ остаточно скасували рівень «спеціаліст», на який документи зараз не приймаються.

Які документи необхідні для вступу?

Паспорт. Атестат або інший документ про наявність освіти. Сертифікат ЗНО.

Що з “бюджетом”?

Принцип розподілу державного замовлення збережено – бюджетне місце залишається за кращим студентом, тобто більше держзамовлення отримують ті вузи, куди підуть абітурієнти з високими балами ЗНО. За словами експерта з питань освіти Андрія Черних, ті вузи, які повністю виконали державне замовлення минулого року, можуть розраховувати на 10% збільшення бюджету. З рекомендованим державним замовленням на 2017 рік можна ознайомитись на сайті міністерства освіти та науки.

За словами міністра освіти та науки Лілії Гриневич, обсяг державного замовлення на гуманітарні спеціальності – наприклад, на юристів та менеджерів, знизився. А на технічні спеціальності – збільшився. Так хочуть додавати балів технічним спеціальностям – там часто спостерігається недобір навіть на бюджетні місця.

А з цінами?

Вони зросли. В Київському національному університеті імені Тараса Шевченка (КНУ), спеціальність «Право» коштує 46 200 гривень на рік, в минулому році вона коштувала на дві тисячі гривень менше. З іншого боку, в Київському політехнічному інституті ім. Ігоря Сикорського (КПІ), ціни залишилися на рівні минулого року. Андрій Черних прогнозує загальне зростання цін на 11% – тобто, за рівнем інфляції.

Де дешевше, а де дорожче?

Дорожче – у Києві, у Львові та у вищих навчальних закладах Харкова, дешевше – в університетах Південно-Східної України. Все залежить від статусу ВНЗ – чим він вище, тим дорожчим є навчання. Багато ВНЗ, особливо ті, що переміщені з окупованих територій, залишають низькі ціни, щоб зберегти інтерес абітурієнтів.

Куди краще вступати?

В залежності від того, якими мотивами ви керуєтесь. Якщо тільки ціною – то краще піти в ВНЗ Запоріжжя та Миколаєва, або в переміщені вузи. Якщо рівнем та престижністю здобутої освіти, то краще, звичайно, йти до столичних ВНЗ. Взагалі, в Києві поступати складніше (якщо казати про “бюджет”) й не тільки через високі вимоги до рівня знань. МОН змінило конкурсний бал для вступу на “бюджет”, додавши регіональний коефіцієнт. Для Києва він самий низький – 1,0; Для Дніпра, Львова, Одеси, Харкова – 1,01; 1,03 – для Донецької та Луганської областей та переміщених ВНЗ; 1,02 – в інших випадках. Коефіцієнт, додали й тим, хто вступає з сіл – 1,02.

На що впливає цей коефіцієнт?

На конкурсний бал, за яким й приймають до університетів. Розраховується він за такою формулою: К1 * П1 + К2 * П2 + К3 * П3 + К4 * А + К5 * ОУ.

П1 та П2 – це бал за ЗНО, П3 – бал за творчий конкурс або третій сертифікат ЗНО, А – це атестат, переведений до двохсотбальної системи, ОУ – бали за успішне закінчення підготовчих курсів університету за вибраною спеціальністю. К1, К2, К3, К4 та К5 – це коефіцієнти. Їх виставляють ВНЗ за тією ж схемою: перші три – не нижчі за 0,2; К4 – не більше за 0,1; К5 – не вище за 0,05. Отримана цифра надалі помножується на інші коефіцієнти, вже виставлені МОН – їх всього чотири. Це вже згадані регіональні та сільські, а також ще два коефіцієнти – галузеві (для технічних спеціальностей він складає 1,3; для інших – 1) та першочергові: 1,1 для тих, хто йде до медичних або педагогічних навчальних закладів та 1 – для решти. Мінімальний конкурсний бал виставляє сам вуз.

Я – льготник. Чи є в мене особливі права?

Так. Пільги зберігаються для дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей учасників АТО, абітурієнтів з Криму та Донбасу. Для сиріт, для тих, хто за станом здоров’я не може здавати ЗНО, а також для учасників бойових дій – квотування складатиме 10% від державного замовлення; у ВНЗ Донецької та Луганської області – 30%.

Для переселенців, які покинули окупований Крим після 1 січня 2017 року, квота становитиме 20% від держзамовлення, але тільки в уповноважених вузах, сьогодні їх в Україні 12. Вони розміщені в Києві, Дніпрі, Запоріжжі, Львові, Миколаєві, Харкові та Херсоні.

Юліана Скібіцька

Джерело: Народна Правда
загрузка...