Україна об’єднує свої мережі з енергосистемою Європи

Україна об’єднує свої мережі з енергосистемою Європи
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Очільник НЕК “Укренерго” Всеволод Ковальчук підписав угоду про умови майбутнього об’єднання енергосистем України та Молдови з енергосистемою континентальної Європи.

Про це повідомляє прес-служба українського оператора, передає “Народна правда”.

Як зазначається, угоду було підписано 28 червня в Брюсселі під час проведення асамблеї ENTSO-E (Європейська мережа системних операторів передання електроенергії). За процедурою угоду також мають підписати Moldelectrica та всі системні оператори, що входять до складу регіональної групи ENTSO-E “Континентальна Європа”.

Документ складається з трьох основних частин: каталогу вимог (безумовне виконання яких необхідне для прийняття рішення про об’єднання енергосистем); переліку необхідних додаткових досліджень; дорожньої карти.

“Підписання угоди – дійсно історична подія, адже вона є відправною точкою для початку інтеграції Об’єднаної енергетичної системи України до європейського об’єднання”, – наголосив Ковальчук.

В “Укренерго” зазначають, що хоча технічно робота в паралельному режимі з ENTSO-E і поточна аналогічна робота з РФ, Білоруссю і Молдовою є схожими процесами, в їх основу покладено зовсім різні економічні моделі.

Зокрема, синхронізація з ENTSO-E потребує не лише виконання цілої низки складних технологічних заходів, але й перебудови всього ринку електроенергії в країні і переведення його на інші ринкові механізми, коли будь-який споживач в Україні зможе імпортувати електроенергію з будь-якої країни ЄС, а будь-який виробник електроенергії – експортувати її кінцевому споживачеві в Європі.

Тому синхронізація з ENTSO-E неможлива без повноцінного впровадження нової моделі ринку електроенергії відповідно до вимог третього енергетичного пакета.

За даними Укренерго, Ковальчук також зустрівся з віце-президентом Єврокомісії Марошем Шефчовичем. Делегація України представила детальний план майбутньої інтеграції ОЕС України в європейську енергосистему. Сторони також обговорили подальший алгоритм дій із синхронізації енергосистем і впровадження нової моделі ринку.

Як відомо, “Укренерго” на сьогодні оцінює технологічну готовність ОЕС України із приєднання до ENTSO-E у 15%, а рівень імплементації та гармонізації українського законодавства з європейськими нормами – у 5% за наявного ступеня інтегрованості систем у 10%. Доведення цих умов до рівня 99-100% заплановано через п’ять років.

З урахуванням цього наявний технічний можливий обсяг обміну потужності між ОЕС України з ENTSO-E заплановано збільшити з 885 МВт до 2200 МВт через п’ять років і до 4000 МВт – через 10 років.
ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity) створена в липні 2009 року, вона об’єднала шість наявних на той час галузевих асоціацій: ATSOI, BALTSO, ETSO, NORDEL, UCTE і UKTSOA, до яких належать 42 національні енергетичні компанії Європи.

“Укренерго” здійснює експлуатацію магістральних і міждержавних ліній електропередач, а також централізовану диспетчеризацію роботи ОЕС. НЕК є державним підприємством, що перебуває в управлінні Міністерства енергетики та вугільної промисловості.

Джерело: Народна Правда