Американський військторг: яку зброю з США чекають українські вояки

Американський військторг: яку зброю з США чекають українські вояки
Автор Желізняк Олександр в Публікації/Соціальна правда

Комітет Сенату США з питань збройних сил підготував варіант законопроекту про асигнування на національну оборону на 2018 рік. Він, зокрема, передбачає виділення Україні допомоги в сфері безпеки в розмірі $500 млн для боротьби з проросійськими бойовиками, а також поставки летальної зброї. За словами голови Верховної Ради Андрія Парубія, вже існує узгоджений перелік типів зброї, яка може бути надана Україні. Цей список засекречений, однак «Народна Правда» спробувала дізнатися, яку саме американську зброю хотіли б бачити на фронті українські солдати.

Комітет Сенату США з питань збройних сил закликав ужити нових заходів з протидії ворожим діям Росії за кордоном. Комітет підготував варіант законопроекту про асигнування на національну оборону на 2018 рік, в якому запропонував виділити Україні $500 млн для боротьби з проросійськими бойовиками, включаючи поставки летальної зброї.

– Питання технічно вже готове, – запевнив спікер Верховної Ради Андрій Парубій. – Є повна підтримка в обох палатах парламенту. Мені це підтвердив спікер Палати представників Пол Райан. Є вже навіть узгоджений перелік тих типів зброї, яка може бути надана Україні.

Яка саме зброя є в цьому списку – поки тримається в секреті. Але якщо пропозицію буде схвалено в адміністрації президента Дональда Трампа, то американська зброя, через три роки війни на Сході, може опинитися в руках українських солдатів.

“Народна Правда” дізналася у ветеранів та діючих бійців АТО з різних родів військ, які види летального озброєння США вони б хотіли отримати в своє розпорядження.

Танкісти: необхідні нічні приціли та ПТРК

– Армії потрібні сучасні протитанкові ракетні комплекси, які реалізують принцип “вистрілив та забув” (протитанкові ракети, що не потребують супроводження після запуску, – НП), – розповідає легендарний танкіст, Герой України Євген Межевікін. – Бронетехніку американці нам не замінять, це занадто дорого. Ще дуже потрібна добра оптика та нічні приціли для танків. Це дозволить під час танкових вилазок “молотити” противника на віддаленні до трьох кілометрів.

Зенітники: поважають старі гармати та хочуть Stinger

– Я служив в ППО, в зенітній артилерії, – розповідає ветеран АТО, автор книги “Психи двох морів” Юрій Руденко. – Зенітна гармата ЗУ-23-2, що її розробили в 60-х роках минулого століття, мене цілком влаштовувала. Фактично – це “великий та дуже крупнокаліберний кулемет”, здатний діставати цілі на відстані до 2,5 кілометрів. В його арсеналі є уламково-фугасні та бронебійні снаряди. Це дозволяє знищувати техніку противника, “косити” дерева та заховану за ними піхоту. Проблеми були, швидше, з апаратурою виявлення цілей та управління зенітним вогнем.

Ветеран АТО вважає, що головні труднощі українська армія зазнає в питаннях управління військами та вогнем, зокрема, в логістиці, зв’язку, навчанні та мотивації. Крім того, не вистачає кваліфікованих офіцерів.

– Хоча, звичайно, було б непогано мати, про всяк випадок, сучасні ПЗРК (переносний зенітно-ракетний комплекс, – НП) або хоча б той же FIM-92 Stinger (старий ПЗРК американського виробництва, – НП), – каже зенітник. – Якщо мріяти зовсім вже сміливо, дуже велика користь була б від американських ударних вертольотів Ah-64 Apache.

Мінометники: де брати боєкомплект до американського озброєння?

А ось український доброволець АТО, громадянин Росії Володимир Корабльов, з позивним “Пітер” (раніше про нього вже розповідала “Народна Правда”), вважає, що американська зброя в зоні АТО буде малоефективною.

– Наприклад, ми отримали американські міномети. Тоді перше питання, де я буду брати до них боєкомплект, – резонно запитує артилерист. – Коли мова йде про наші міномети, я можу взяти БК у сусідів. А тут, куди я поїду? До того ж, снарядів потрібні тони? Звичайно, можна спробувати стріляти з їхніх мінометів нашим БК, але там інші калібри, інші порохи… Це буде жесть. Друге питання – це наведення та прицілювання. Всі наші артилерійські приціли ще родом з Радянського Союзу. Простіше кажучи, у них трохи інша система обчислення та відрізняються показники прицілу. Уявляєте, який людський, технічний, документальний ресурс потрібен буде для того, щоб навчити бійців ЗСУ стріляти по-новому?

Володимир Корабльов вважає, що переозброєння, нехай і точкове, за рахунок допомоги США – досить непогана справа, але наразі в зоні АТО більшість завдань вирішуються “тим, що вже є”.

– Артилерійські підрозділи мають наказ не стріляти (Мінські угоди, – НП). Тоді яка різниця, що там буде припадати пилом на позиціях, якщо до пацанів приходять якісь контролюючі офіцери та перераховують міни? – каже Володимир. – Насправді, я вважаю, що українська артилерія має достатньо можливостей для вирішення всіх завдань в зоні АТО.

Піхота: не забудьте про Javelin…

А от офіцер Нацгвардії на ім’я Олександр говорить про те, що піхота має потребу в сучасних снайперських комплексах та протитанкових засобах, наприклад, в ПТРК Javelin, оскільки саме про них найчастіше згадують, коли виникає питання щодо постачання американської зброї в Україну. «Цей інструмент (протитанкові комплекси, – НП) відмінно себе зарекомендував. І нам він потрібен. Ще одне  – це засоби радіоелектронної боротьби, щоб блокувати або, принаймні, перешкоджати роботі ворожих безпілотників», – пояснив Олександр.

А от американське стрілецьке озброєння гвардієць брати не рекомендує. За його словами, стара радянська зброя цілком годиться, а від американських гвинтівок не буде ніякої користі, поки в Україні не вдасться налагодити власне патронне виробництво.

Кирило Желєзнов

Джерело: Народна Правда