Вистоять не всі: що буде з цінами в Україні в липні

Вистоять не всі: що буде з цінами в Україні в липні
Автор Желізняк Олександр в Публікації/Соціальна правда

Перший місяць літа не приніс істотного зниження цін на продукти харчування. Свинина й яловичина на ринках та в супермаркетах продовжувала зростати в ціні, вартість молока і молокопродуктів залишилася на стабільно високому рівні. “Народна Правда” з’ясувала, чого очікувати з цінами в липні.

М’ясо та яйця будуть стрімко дорожчати

Ціна на м’ясо та м’ясопродукти буде зростати – в цьому експерти одностайні. Таким чином, сало по 60-80 гривень за кілограм, свиняча й яловича вирізки за 90 та 120 гривень, відповідно – це не межа.

Loading...

В Асоціації «Свинарі України» зростання цін пояснюють цілою низкою причин, у тому числі перевищенням попиту продукції м’ясопереробних підприємств над пропозицією. «Однією з основних причин нинішнього зростання цін на свинину й продукти з неї, є перевищення попиту над пропозицією в зв’язку з обмеженістю останньої, пояснила “Народній Правді” аналітик Асоціації Олександра Бондарська. – У минулому році свинарські господарства працювали в складних умовах ослабленого внутрішнього ринку та обмеженого доступу до зовнішніх, що несприятливо впливало на цінову ситуацію. Крім того, «масла у вогонь» підливали законодавчі нововведення та поширення АЧС. В результаті вистояли не всі. Хтось пішов з галузі зовсім, хтось залишився, але скоротив поголів’я. Відповідно, внутрішнє промислове виробництво свинини ослаблено, а дефіцит свиней забійних кондицій є відчутним».

Ситуація ускладнюється тим, що скорочення виробництва свинини спостерігається і в присадибних господарствах країни. «Що стосується імпортної свинини, то девальвація гривні обумовлює високий вхідний бар’єр для імпортної продукції», – розповіла Олександра Бондарська.

Прогнози на наступний місяць несприятливі: є ймовірність, що дефіцит стане ще відчутнішим. «На тлі спеки показники приросту живої ваги свиней погіршуються, а, значить, товарне поголів’я повільніше досягає забійних кондицій. В результаті, пропозиція живка в літній період скорочується», – пояснила аналітик.

За словами директора Української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенко, будуть рости ціни й на інші види м’яса, а також на курячі яйця. «В першу чергу на яловичину, а також на філе курятини, хоча й не такими сильними темпами. Плюс-мінус, п’ять гривень за кілограм. Ціни на яйця будуть рости швидше. У липні-місяці ми побачимо зростання на п’ять-шість гривень за десяток», – зазначив експерт.

Фрукти, ягоди, овочі подешевшають. Але наскільки – незрозуміло

«Ціни на овочі з «борщового набору» продовжать стабільне зниження, яке вже почалося та продовжиться до вересня-жовтня, а на моркву, буряк та капусту – до листопада, – розповіла “Народній Правді” керівник інформаційного сервісу «Info-Shuvar» Тетяна Гетьман. – Однак в серпні, коли середньорання капуста закінчиться, а середні сорти ще не вийдуть на ринок, можливе короткочасне зростання цін».

За словами експерта, в першій половині липня буде зростати ціна на ягоди, сезон яких завершується. «Полуниця, черешня будуть дорожчати. І це при тому, що в нинішньому році урожай цих ягід був не дуже хорошим, відповідно, ціни на них були вищими, ніж в минулому році», – сказала Тетяна Гетьман.

Щодо вишень, абрикос, персиків та слив прогноз оптимістичний. «Не дивлячись на травневі заморозки, ціни на кісточкові практично такі самі, як в минулому році. Можливо, вони не впадуть до рівня минулого року, але, тим не менш, будуть досить низькими», – зазначила експерт.

А от прогноз Олексія Дорошенко менш оптимістичний. «У нас не буде дешевих овочів та фруктів. Фруктів, – тому що у нас в травні місяці були заморозки й значна частина врожаю загинула. Причому не тільки в Україні, але й в Європі. Овочі продемонструють, я б сказав, психологічне зростання. Бо якщо все дорожчає, то щось одне не може сильно дешевшати. Але основна причина в тому, що у нас овочі все ще дешевші, ніж в Європі, а тому ціни будуть підтягуватися до європейських», – сказав Олексій Дорошенко.

На думку експерта, серйозно падати ціна може хіба що на імпортні овочі, які в Україні не вирощуються: «Салат, баклажани – інші види, які ми в основному імпортуємо з Туреччини. І то якщо не буде зростання долара, або євро».

Молоко почало зростати в ціні

Такі ж невтішні прогнози експерти дають щодо цін на молоко та молокопродукти. «На ринку вже спостерігаються перші ознаки підвищення цін на молоко. «Середня ціна на молоко вищого сорту на цьому тижні виросла на 2 копійки та склав 7,66 грн/кг. На молоко першого сорту – на 3 копійки – до 7,42 грн/кг, – розповіла “Народній Правді” аналітик Асоціації виробників молока Яна Музиченко. – З огляду на сформовані фактори, в липні варто очікувати подальшого зростання закупівельних цін на молоко. Воно відбуватиметься помірними темпами в межах 3-5 копійок в тиждень, завдяки розпалу сезону «великого молока».

На думку аналітика, відповідно, слід очікувати зростання роздрібних цін на молоко. Ціни на молочну продукцію будуть стабільними з можливим незначним зростанням у межах 2%.

За словами Яни Музиченко, при цьому ціна на сир залишиться в межах 167-169 гривень за кілограм. «А от ціни на олію однозначно будуть рости та в липні можуть перевалити за 180 грн за кг. Інше питання, які при цьому будуть обсяги продажів. Адже вже зараз цей продукт для українців стає преміальним», – зазначила аналітик Асоціації.

Віталій Рябошапка

Джерело: Народна Правда
загрузка...