І нашим, і вашим: що чекає на депутатів, позбавлених недоторканності

І нашим, і вашим: що чекає на депутатів, позбавлених недоторканності
Автор Желізняк Олександр в Політична правда/Публікації

Зусилля правоохоронних органів щодо притягнення до кримінальної відповідальності п’яти народних депутатів України завершилися неоднозначно. Парламент зняв недоторканність з трьох депутатів з п’яти, але не дозволив затримати та заарештувати жодного з них.

Нагадаємо, парламент не підтримав зняття депутатської недоторканності з народного депутата Євгена Дейдея. Також народні депутати проігнорували заклики силовиків зняти недоторканність з Андрія Лозового. Втім, парламентарії позбавили недоторканності екс-секретаря Київради Олеся Довгого з депутатської групи «Воля народу», якого обвинувачують в незаконному виділенні земель в Київській області. Також, на думку правоохоронних органів, він неодноразово фальсифікував документи в земельних питаннях, через що київська громада недоотримала мільйони грн. Виступаючи з трибуни Верховної Ради, Довгий сам попросив колег позбавити його недоторканності.

Нарешті парламент позбавив недоторканності двох фігурантів «бурштинової справи» – Максима Полякова та Борислава Розенблата. Однак подання на затримання та арешт обох депутатів парламентарі відхилили.

В цілому, результат цілком відповідає принципу «й вовки ситі, й вівці цілі». Верховна Рада начебто не здала «своїх», що загрожувало б, щонайменше, серйозним розладом всередині депутатського корпусу, показавши, при цьому, виборцям, що готова очищати свої ряди від корупціонерів, якщо, звичайно, правоохоронці продемонструють залізобетонні докази.

«Народна Правда» поцікавилася в експертів, що тепер зроблять з депутатами, котрих позбавили недоторканності. Та до яких політичних результатів призведе ініційований силовиками процес очищення Верховної Ради від корупціонерів.

Анатолій Октисюк, політолог:

І нашим, і вашим: що чекає на депутатів, позбавлених недоторканності– Якщо буде продовжено процес «висмикування» корупціонерів з парламенту, а правоохоронці добряче активізуються в розслідуванні антикорупційних справ, то це може призвести до несподіваних наслідків. В тому числі, й до дострокових виборів. Тому що розпочнуться хитання в парламенті. Коаліція, і без того нестійка, може тріснути по швах. Тим більше, якщо ви помітили, правоохоронці розслідують, по суті, дрібні справи. Це також корупція, але порівняно дрібна. В нас мільярдами крадуть. Втім, я вважаю, що у всіх цих справах більше піар-складової. Погнали «хвилю» в кінці сесії. Зараз поїдуть всі в Монако або Ніццу відпочивати, хвиля спаде й все забудеться.

Щодо перспектив, в тому числі судових, то як кажуть в політичних колах, ймовірним є лише процес стосовно Розенблата. Там є реальні порушення та є судові перспективи. Хоча, як ми бачимо, дозволу на затримання і арешт депутати не дали. У будь-якому випадку, всі ці розслідування та суди, якщо до них дійде справа – процес дуже тривалий та з невизначеним результатом.

Невизначеним тому, що питання полягає не в судах. А в політичному рішенні. Суди контролюються Адміністрацією президента. Якщо Порошенко або ті хто приймають політичні рішення скажуть, що ось його потрібно посадити – його посадять. Так було, наприклад, з Онищенко.

В’ячеслав Потапенко, політичний експерт, доктор економічних наук:

І нашим, і вашим: що чекає на депутатів, позбавлених недоторканності– Реаліті-шоу зі зняттям недоторканності – це хіт політичного телесезону середини літа для збіднілого та розсердженого за останні роки виборця. Попутно вирішується ряд важливих поточних завдань. По-перше, внесення змін до бюджету на мільярд доларів. Відволікання уваги від небажання та неможливості вирішити проблему бойових дій на Донбасі й можливої ​​необхідності піти на поступки Німеччини Франції та Росії по Мінському процесу. Відволікання уваги від вкрай непопулярних реформ, що суперечать духу, а іноді й Конституції України – скороченні мережі медичних установ та фактичного продовження пенсійного віку. Крім того, увагу громадськості відволікають від проблеми участі України у проекті Тріморья – альтернативного блоку держав Східної та Південної Європи на чолі з Польщею за підтримки США.

А для посольств та телебачення демонструються зусилля президентської команди по боротьбі з корупцією і паралельно розкручується прокурор Юрій Луценко в якості лідера президентської партії – борця з корупцією.

Окремий блок завдань стосується Верховної Ради. Депутати ставляться перед фактом, що лише лояльність по відношенню до президентської команди, а не формальне членство, як у Розенблата, може стати запорукою не просто благополуччя, а й свободи. Таким чином, дуже скоро знову буде сформована діюча коаліція без жодних роздач грошей Онищенку – дешево та сердито. Ця коаліція лояльних, слухняних та вдячних депутатів може стати організаційною та фінансовою основою для ведення президентської кампанії на другий термін.

При цьому Луценко – як новий лідер більшості, передає м’яч президенту щодо ініціативи зняття депутатської недоторканності, що, поряд з безвізом, може стати реальним результатом першого терміну президентства

Часткова перемога з частковим зняттям недоторканності призведе до передачі низки справ до судів. Далі, швидше за все, піде відомий сценарій спортивної риболовлі – «зловили, сфотографували та відпустили». Таким чином, суспільне невдоволення перемикається не тільки на парламент, а й на суди. Наступним етапом може бути тема про зняття недоторканності з суддів.

При цьому персоналії в процесі реаліті-шоу не важливі – важлива новий актуальний політичний порядок денний, який дозволяє президенту за поганих стартових умов та слабкій підтримці США все ж реально претендувати на другий термін.

Олександр Палій, політолог:

І нашим, і вашим: що чекає на депутатів, позбавлених недоторканностіПодії останніх днів продемонстрували, що депутати трохи налякані. Але не сильно. Можливо, система стане трохи більш прозорою. Але в цілому, як ми бачимо, парламентарії своїх не здали. Правоохоронці можуть проводити з депутатами, позбавленими недоторканності слідчі дії, в тому числі обшуки. Може бути розпочатий судовий процес. Але затримати чи заарештувати депутатів вони не можуть.

Щодо судових перспектив, то десь вони серйозніші, десь ні. Там, де фігурує хабарництво, вони більш серйозні.

На мою думку, мотив генпрокурора та інших силовиків сьогодні – це продемонструвати, як всередині країни (в тому числі депутатам), так і зарубіжним партнерам України, що вони здатні наводити в країні порядок. Активізуючи боротьбу з корупціонерами, ініціюючи справи стосовно народних депутатів, вони досягають своїх цілей.

Щодо інших наслідків, в тому числі політичних, говорити ще рано. Звичайно, нинішня ситуація може бути використана президентом для просування своєї ідеї про ліквідацію норм про депутатську недоторканність. Тобто громадська думка на тлі подій в парламенті буде на боці президента. Але навряд чи ця ідея буде реалізована. Всі депутати на словах заявляють, що вони виступають за зняття недоторканності, але ми бачимо, як вони голосують.

Віталій Рябошапка

Джерело: Народна Правда