Кримінальний шторм: чому перестрілки в Києві стали буденною справою

Кримінальний шторм: чому перестрілки в Києві стали буденною справою
Автор Желізняк Олександр в Публікації/Соціальна правда

Менш ніж за два тижні в столиці сталося, щонайменше, три перестрілки: в хід йшла травматична та бойова зброя, а 9 липня киянин за кермом старенького “ГАЗу”, відчув себе водієм БТРа та вирішив протаранити опонентів. Вантажівку розстріляли правоохоронці. Водій не постраждав. “Народна Правда” з’ясовувала чому почастішали випадки стрілянини на вулицях Києва та чи не прокинемося ми одного разу в умовному Чикаго 1930-х років, де розборки із застосуванням холодної та вогнепальної зброї були буденністю.

Поліція: А ви знаєте, що в країні війна?

До цих фактів можна додати підрив автомобіля полковника розвідки Максима Шаповала 27 червня, а також вбивство голови Всеукраїнської організації ветеранів АТО Сергія Олійника, зарізаного біля метро “Золоті ворота” 22 червня… Чому останнім часом в Києві почастішали подібні інциденти?

Loading...

– А ви знаєте, що у нас в країні йде війна? – перепитав керівник департаменту комунікації Нацполіціі Артем Шевченко. – То що вас дивує?! Війна в будь-якій країні криміналізує суспільство та збільшує кількість злочинів, скоєних за допомогою вогнепальної зброї або вибухівки. Ця тенденція характерна для будь-якого конфлікту. З початком агресії РФ, в нелегальний обіг потрапила величезна кількість зброї. Нацполіція та Нацгвардія роблять все, щоб нівелювати надходження нелегальної зброї з фронту в мирні міста. Ми ставимо блокпости, вилучаємо зброю у військових, у цивільних, бувають жорсткі конфлікти. Але, зрозумійте, неможливо виловити всі голки в копиці сіна, тим більше, що в 2014 році було завезено дуже багато зброї.

Крім того, як розповів Артем Шевченко, з метою профілактики, два рази на рік проводяться місячники добровільної здачі зброї. “Але я підкреслюю – в країні війна”, – ще раз заявив Шевченко. За його словами, навіть після звільнення окупованих територій, ситуація зі зброєю ще довгий час буде залишатися напруженою. “Нам ще доведеться демілітаризувати райони, які були непідконтрольні Україні,” – пояснив Шевченко.

Експерт: Я попереджав про хвилю злочинності

Тим часом, експерти вважають, що причина криміналізації України та Києва полягає не тільки у бойових діях на Сході, та у великій кількості неврахованої зброї.

– Ще два роки тому, спостерігаючи за реформами в МВС, я попереджав, що Україну накриє кримінальний шторм, – каже екс-прокурор Криму, заступник голови кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів України Віктор Шемчук. – Тоді мені казали, що я висловлюю крамольні думки та несу марення. Люди бачили поліцейських в новій формі й на красивих “Пріусах” й вважали, що реформа відбулася. Але патруль – це тільки зовнішній прояв сили поліції. Основна робота повинна вестися в підрозділах карного розшуку, в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю та незаконним обігом наркотиків. А цей надважливий, основоположний поліцейський блок ніхто не реформував. Крім того, люстрація пройшлася по професіоналам з цих підрозділів. Я знаю випадки, коли люди, які жодним чином не були пов’язані з Януковичем, але були професіоналами правоохоронної роботи, позбулися своїх місць.

У підсумку, за словами Віктора Шемчука, поліцейська система почала боротися з дрібним хуліганством, втративши контроль над організованою злочинністю.

– От скажіть мені, як може симпатична 20-річна дівчинка, яка надягла поліцейську форму рік тому, провести профілактичну бесіду з 50-річним уркою або бандитом, який відсидів більше, ніж вона живе, – запитує екс-прокурор Криму. – Так, я розумію, що хвиля злочинів пояснюється об’єктивними чинниками – війною, великою кількістю незареєстрованої бойової зброї, яка опинилася у людей. Але, на мою думку, державна правоохоронна машина просто втратила контроль над криміналітетом.

Прихильники легалізації зброї: злочинність знизиться на 50%

Паралельно з описаними вище явищами, в країні стає все більше прихильників легалізації короткоствольної нарізної зброї – пістолетів та револьверів. Реакція, як кажуть психологи, цілком природна: відчуваючи загрозу, людині властиво шукати безпечне місце або засоби захисту від цієї загрози.

– Вогнепальна зброя, той же пістолет, багатьма не зовсім вірно сприймається, як безумовний фактор власного захисту, – говорить психолог Олена Кривошти. – На мій погляд, наш соціум поки що трошки не готовий до легалізації. Нація за останні три роки зросла, але навряд чи ми готові нести повну відповідальність за володіння зброєю. По-перше, як показує практика, в разі побутових сварок, наші громадяни не завжди ще можуть аргументовано сперечатися або почекати поліцію, а пускають в хід зброю. Поки що у вигляді табуреток та порожніх пляшок. По-друге, є ще один психологічний момент, який дістався нам від Радянського союзу: ми хочемо використовувати на повну все, що придбали. Часом допиваємо вітаміни понад того курсу, що був прописаний лікарем, тому що заплатили за них, доїдаємо салати, хоча сумніваємося в їхній свіжості… Так само щодо зброї: у багатьох, хто її придбає виникатиме бажання її використати. Адже гроші заплачені.

Тим часом, прихильники законопроекту 1135-1 “Про цивільну зброю та боєприпаси”, який досі не прийнятий Верховною Радою, вважають, що незабаром після прийняття цього закону – злочинність знизиться.

– Через півроку ми побачимо 50% зниження вуличної злочинності, – вважає глава української Асоціації власників зброї Георгій Учайкін. – Ці цифри взяті не зі стелі, ми спираємося на досвід країн, які вже пройшли цей шлях: Молдову, Латвію, Литву, Естонію, Польщу. У всіх цих країнах тенденції однакові – зниження вуличної злочинності.

Кирило Желєзнов

Джерело: Народна Правда