ВР запропонували карати за доведення до смерті через соцмережі

ВР запропонували карати за доведення до смерті через соцмережі
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

У Верховні Раді зареєстрований законопроект №6748, який передбачає кримінальну відповідальність за доведення до самогубства чи схиляння до каліцтва себе за допомогою так званих “груп смерті” у соціальних мережах.

Авторами документа є четверо нардепів: від “Народного фронту” Павло Унгурян, від “Батьківщини” Валерій Дубіль, член депутатської групи “Воля народу” Євген Рибчинський та від “Блоку Петра Порошенка” Юрій Соловей, передає “Народна правда”.

Loading...

Згідно тексту пояснювальної записки, наразі доведення до самогубства, яке вчиняється без застосування примусу, шантажу, приниження та інших, передбачених у статті 120 КК способів (наприклад, шляхом систематичного схиляння особи до суїциду) не визнається кримінально-карним діянням.

Автори законопроекту вважають, що треба встановити кримінальну відповідальність не тільки за доведення до самогубства чи його спроби, але й до вчинення самокалічення. Очікують, що такі зміни дозволять протидіяти, у тому числі, самогубствам підлітків.

Документом пропонується змінити статтю ККУ “Доведення до самогубства”, прописавши там покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 3-х років за доведення особи до самогубства чи самокалічення або до замаху на це шляхом “намовляння та підбурювання, в тому числі надання допомоги у вчиненні самогубства чи самокалічення, обману, а також будь-якого спонукання до вчинення самогубства чи самокалічення, популяризації самогубства чи самокалічення, втягування у групи в соціальних мережах, ігри, конкурси, квести та інші заходи, кінцевою метою, яких є самогубство чи самокалічення або їх імітація”.

До аспектів, які посилюють відповідальність за вчинене, пропонують внести фактор не тільки матеріальної залежності від винного, а й психологічної та емоційної. У такому випадку відповідальність складає до 5 років обмеження чи позбавлення волі.

За схиляння до самогубства неповнолітнього пропонують посилити відповідальність із 7-10 років позбавлення волі до 12-15 років.

Згідно документу, створення цільових груп, ігр, квестів та інформаційних продуктів, що пропагують самогубство чи самокалічення, схиляють до цих вчинків, зокрема у ЗМІ, соцмережах, комп’ютерних програмах та мобільних додатках карається позбавленням волі до 3 років.

А втягнення до таких груп, ігор квестів тощо неповнолітніх передбачає позбавлення волі на 5-7 років; повторне порушення – на 5-10 років.

Нагадаємо, що в Україні почастішали випадки, коли підлітків вербували у так звані “групи смерті” у соцмережах, пропонували ігри і квести із самокаліченням, кінцевою метою яких було доведення підлітків до самогубства.

Зазначається, що наразі організаторів подібних груп важко притягнути до відповідальності через відсутність необхідних норм у Кримінальному кодексі.

За 2015 рік в Україні через самогубство пішли з життя 148 підлітків. Даних за 2016 рік поки немає, проте тенденція зросту підліткових самогубств в Україні зберігається.

Джерело: Народна Правда
загрузка...