Авто з іноземними номерами: влада готує водіям неприємний сюрприз

Авто з іноземними номерами: влада готує водіям неприємний сюрприз
Автор Желізняк Олександр в Публікації/Соціальна правда

Вищий адміністративний суд Києва створив прецедент, оштрафувавши водія автомобіля з іноземними номерами на 420 тисяч гривень і конфіскувавши авто. Громадські організації, що захищають інтереси власників авто з іноземними номерами вимагають від влади вирішити питання «легалізації» таких автомобілів на законодавчому рівні і обіцяють вивести під стіни парламенту сто тисяч водіїв.

Нагадаємо, що громадянин Азербайджану в березні 2015 року ввіз на територію України автомобіль Ford Tourneo в режимі тимчасового ввезення до одного року. Через рік з’ясувалося, що автомобілем керував громадянин України, що при такій схемі тимчасового ввезення категорично заборонено. В результаті нещодавно ВАС Києва зобов’язав водія сплатити 420 тисяч гривень – 300% від несплаченої суми митних платежів, та конфіскував автомобіль.

Loading...

У прецеденті винен власник

«Суди, звичайно, мають рацію. Але насправді я вважаю судити потрібно не водіїв, а організаторів таких схем, котрі дурять українців, кажучи, що вони мають право їздити на автомобілях з іноземними номерами, – прокоментував ситуацію «Народній Правді» директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко. – Проте, тепер більше українців задумається і не піде на такі схеми купівлі автомобілів. Подумають: навіщо мені такі проблеми? Адже ймовірність того, що в подальшому держава буде так само жорстко реагувати на ситуацію стовідсоткова – створено прецедент».

У свою чергу керівник Бориспільського відокремленого підрозділу громадської організації ЄвроАвтоСила (підтримує людей, котрі їздять на авто з єврономерами) Олександр Ярмоленко зазначив «Народній Правді», що «можливо, це і добре, що так сталося – питання ввезення авто вирішиться швидше».

«Багато людей, які їздять на цих номерах бездіяльні. Купили ці автомобілі, і думають, що питання хтось за них вирішить, чи воно саме вирішиться. Думають, що якісь неприємності їх не торкнуться. Тепер же люди почнуть об’єднуватися. А коли вони об’єднаються і вийдуть, влада почує вимоги і прийме якесь рішення», – зазначив активіст.

При цьому в ГО ЄвроАвтоСила відзначають також, що випадок, за яким суд виніс рішення не є характерним. Водій, громадянин України, не тільки прострочив обов’язковий вивіз авто через рік, але і спробував зареєструвати автомобіль в Україні. Тобто, по суті, сам прийшов до правоохоронців, чого переважна більшість власників іномарок з іноземними номерами, звичайно, не роблять.

За словами Олександра Ярмоленко, сьогодні в Україні їздить близько двох мільйонів автомобілів з іноземними номерами. У свою чергу Олег Назаренко з посиланням на офіційні дані Держмитної служби зазначає, що таких автомобілів – 554 тисячі.

Авто з іноземними номерами: схема сіра, вигода – пряма

Нагадаємо, як діє схема, що дозволяє громадянам України істотно економити на покупці б/в автомобіля в Європі.

Авто з іноземними номерами: влада готує водіям неприємний сюрприз

Найбільш ходовий варіант, – це коли громадянин України самостійно підшукує на численних європейських інтернет-майданчиках автомобіль, що був у вжитку. Потім звертається в одну з українських фірм, що надають послуги з переміщення б/в авто в Україну на умовах тимчасового ввезення. Представник фірми виїжджає в Європу, оглядає підібране авто і дає рекомендації покупцю: чи варто брати цей автомобіль, чи ні. Після отримання згоди і грошей оформляється покупка або на фірму, зареєстровану в ЄС, або на резидента ЄС. Після чого іноземець перетинає кордон, автомобіль передається в руки покупця. Однак де-юре вважається, що на авто по Україні їздить саме іноземець, котрий ввіз техніку – ні в яких документах та базах реальний власник авто – громадянин України – не фігурує.

Згідно з українським законодавством, іноземний громадянин має право користуватися автомобілем, ввезеним в Україну за схемою тимчасового ввезення (тобто без сплати митних зборів) до року. Тому ближче до кінця цього терміну власники авто з іноземними номерами звертаються у фірму, яка завозила авто, передають їй автомобіль для перетину кордону і повторного в’їзду в Україну (цього якраз і не зробив оштрафований громадянин України, – “Народна Правда”). Коштує послуга з ввезення авто від 800 доларів. Ще $100-200 посередники беруть щороку за вивезення та повторне ввезення автомобіля. Оскільки ціни на б/в авто в Європі значно нижчі за українські і схема дозволяє обійти сплату митних зборів, навіть з націнкою посередників і щорічних витратах купівля за такою схемою автомобіля дуже вигідна.

Власники авто – за легалізацію та європейське розмитнення

Те, що українська поліція зараз «не кошмарить» водіїв авто з іноземними номерами «Народній Правді» підтвердили їх власники.

«Рішення ВАС Києва – дійсно прецедент, раніше такого не було, – розповів Олександр Ярмоленко. – Що стосується поліції, то звичайно, були й залишаються так звані «перевертні в погонах», котрі, користуються тим, що люди не знають своїх прав. І в такому випадку водій може стати жертвою вимагання. До речі, багато поліцейських також їздять на автомобілях з іноземними номерами. І вони обома руками за те, щоб влада прийняла рішення і якось вирішила питання з такими автомобілями, дала їм право на існування в Україні».

Авто з іноземними номерами: влада готує водіям неприємний сюрприз

В цілому громадські організації, що підтримують власників авто з іноземними номерами, виступають за те, щоб влада врегулювала питання на взаємовигідній основі. «Ми хочемо платити податки. Але ми хочемо адекватних податків, – каже Олександр Ярмоленко. – Зараз в Білорусі «розмитнення» коштує 500 доларів. В Європі – 300-400 євро. Якщо ж звідти приганяють машину в Україну вартістю, скажімо 15 тисяч доларів, то розмитнення буде коштувати 7 тисяч. Тому потрібно зниження ввізного мита».

Паралельно йде збір підписів під петицією до уряду Литви з проханням змінити законодавство цієї країни і дозволити авто з литовськими номерами проходити техогляд на території України.

Поліція митне оформлення автомобіля не перевіряє

«Справа в тому, що українські власники авто з іноземними номерами явно порушують українське законодавство, – розповів «Народній Правді» Олег Назаренко. Згідно Митного кодексу України, нерезиденту, котрий ввіз в нашу країну авто на рік для особистого користування, забороняється передавати автомобіль громадянам України. Більш того стаття 485 Митного кодексу України передбачає покарання також для тих, хто користується майном, ввезеним в країну з ухиленням від сплати митних зборів. Так чому ж поліція не зупиняє автомобілі з іноземними номерами пачками, а нинішнє рішення суду стало першим прецедентом?

«Проблема в тому, що перевіряти митну декларацію або переміщення вантажів поліція не може – це функції митної служби. У поліції немає таких повноважень», – розповів «Народній Правді» керівник Центру запобігання і протидії корупції, радник міністра внутрішніх справ України Володимир Мартиненко.

Тим часом, саме для поліції водії авто з іноземними номерами – найбільший головний біль.

Авто з іноземними номерами: влада готує водіям неприємний сюрприз

«Для нас, звичайно, проблема, коли водії авто з іноземними номерами потрапляють в аварії, ховаються з місця ДТП. Автомобіль кинули, ключі закинули в поле. Кого шукати, хто власник? Власник той, хто ввіз автомобіль в країну. А хто їздив з українців на цьому автомобілі встановити практично неможливо», – розповідає Володимир Мартиненко.

Сюрприз від МВС скоро з’явиться

МВС намагається вирішити проблему. Так, за словами радника міністра, буквально тиждень тому делегація українських правоохоронців повернулася з Європи. Де, крім іншого, обговорювала з європейськими колегами врегулювання питання авто з іноземними номерами.

Авто з іноземними номерами: влада готує водіям неприємний сюрприз

«В Європі дуже жорстко підходять до питання страховки. Якщо страховки немає, автомобіль через певний час знімається з обліку. Тобто автомобіль є, номери є, а на обліку не стоїть. Відповідно він не має права їздити ні там, ні тут. Зараз йде мова про обмін базами даних реєстрації автомобілів між країнами ЄС і Україною. Якщо такий обмін буде налагоджений, ми зможемо бачити, що авто в Європі знято з реєстрації. Значить, у поліції до водія виникнуть закономірні питання», – розповів Володимир Мартиненко.

За його словами, врегулювання цього питання – справа найближчого часу.

Віталій Рябошапка

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...