Сила в правді

Навігація

“За завітом Кім Чен Ина”, або чому міністр Рева маніпулює даними про ненажерливих українців

”За завітом Кім Чен Ина”, або чому міністр Рева маніпулює даними про ненажерливих українців
в Публікації/Соціальна правда

Міністр соціальної політики Андрій Рева, коментуючи відсоток витрат українців на харчування від рівня доходів, в прямому ефірі заявив, що порівняно високі витрати українців на їжу пояснюються специфічною культурою харчування. І мовляв рівень доходів та ціни на продукти, тут грають останню роль.

«Німці їдять менше – не тому що вони не мають можливості, а тому що у них культура така харчування. Тому, звичайно, вони витрачають менше», – повідомив міністр, коментуючи факт, що сім’я в Німеччині витрачає на їжу 14% доходів, у той час, як українська середньостатистична родина близько 50%.

У соцмережах українці вже порівняли міністра Реву з незабутнім вождем КНДР Кім Чен Ином, котрий теж вирішив, що корейці багато їдять. І тому на сьогоднішній день жителі КНДР отримують всього 410 грамів їжі для однієї людини на добу. Що вдвічі менше, ніж мінімально рекомендований обсяг харчування для людини.

«Це навіть важко коментувати»

Заява міністра, покликаного за службовим обов’язком забезпечувати соціальний захист населення, викликала шквал емоцій у соціальних мережах. Слова Реви багатьом нагадали спіч прем’єра Миколи Азарова в березні 2013-го. «Досить скиглити. Візьміть лопату, садіть картоплю, капусту, робіть своє життя легшим», – сказав тоді Микола Янович. Народ до поради прислухався і в грудні того ж року активно взявся за лопати та інші підручні інструменти. Правда, вийшовши на Майдан, використовував їх дещо не так, як уявляв собі прем’єр.

Економічні експерти «Народної Правди» в області, мабуть, вперше стикнулись із проблемою в своїх коментарях. Економіст Борис Кушнірук, зокрема, зазначив, що першим побачив інформацію про висловлювання міністра на російських сайтах.

«Це відразу підхопили російські ЗМІ. Я не повірив, і вирішив перевірити чи є ця інформація на вітчизняних ресурсах. Це просто жахливо, без емоцій це коментувати неможливо. Я повинен або лаятися нецензурними словами, або зазначити, що міністр сказав дуже, дуже і дуже некоректну з точки зору економіки річ. Слова міністра, на превеликий жаль, показують як рівень економічних знань, так і загальної культури. Якщо рівень знань і розуміння того, що відбувається у міністра соцполітики на подібному рівні, то що тут можна говорити?», – зазначив, зокрема, економіст Борис Кушнірук.

«Слова міністра можна пояснити хіба що його економічною безграмотністю. Він фактично сказав абсурд. Міністр, виходить, не розуміє, що українці витрачають 50% своїх доходів на продукти харчування не тому, що багато їдять. А тому що їжа дуже дорога в порівнянні з середньостатистичними українськими зарплатами», – зазначив в свою чергу економіст Олександр Охрименко.

“За завітом Кім Чен Ина”, або чому міністр Рева маніпулює даними про ненажерливих українців

В той же час політолог Анатолій Октисюк впевнений, що Андрій Рева вдався до свідомої маніпуляції.

«Міністр соцполітики не дурний. Важко уявити, що він не розуміє таких банальних речей. Це маніпулювання, причому маніпулювання свідоме. Дві тези – про те, що у європейців інша культура харчування, і що українці багато витрачають на їжу, – вирвані з контекстів і абсолютно некоректно поєднані. Європейці дійсно купують і споживають такі продукти, як українці. І українці дійсно витрачають половину зарплати на їжу. Але ці факти не мають ніякого зв’язку , – сказав Анатолій Октисюк.

Так чи багато їдять українці?

Якщо ж виходити зі статистичних даних, то українці їдять дійсно, трохи інакше, ніж ті ж самі німці. Не сильно поступаючись в кількості, українці, проте, значно втрачають в якості. І це також пояснюється банальною бідністю. Так, припустимо, в Україні споживання м’яса на душу населення в 2014-му році, за даними дослідження EY-Україна складало 42, 6 кг на рік. У той час як в Європі в середньому цей показник становив 65 кг, в Німеччині – майже 90. Риби кожен німець з’їдає по 16 кілограмів на рік. А кожен українець – по 14 (дані Держкомстату за 2017 рік). Зате дешевого хліба українці споживають 99,6 кг на душу населення (у Франції, Німеччині – по 56 кг). Українці з’їдають понад 80 кілограмів картоплі в рік, німці – трохи більше 50-ти.

При цьому середня зарплата в Німеччині в 2014 році становила 3470 євро. В Україні в тому ж році – 3470 гривень, або 216 євро. Банальні підрахунки показують, що при такому рівні зарплат 14%, які німці витрачають на продукти харчування в номінальному обчисленні (485,8 євро виходячи з середньої зарплати в 2014 році) в 4,5 (!) Рази перевищують витрати українців. При тому, що ціни на продукти харчування в Україні вже майже зрівнялися з європейськими, а по окремих категоріях продуктів навіть перевищили їх.

«Україна перейшла в ранг країн, яким роздають гуманітарну допомогу»

«Насправді жителі України витрачають на продукти харчування навіть не п’ятдесят відсотків своїх доходів. Були незалежні дослідження, які показали, що в середньому ця цифра становить 65-70%, – говорить Борис Кушнірук. – Треба враховувати, що всі ці цифри – і Держкомстату, і незалежних досліджень враховують вартість продукції, яка виробляється українцями для себе – я маю на увазі, вирощується на городах, присадибних ділянках самостійно. Тим не менш, це дуже велика цифра, яка говорить про бідність українців».

Непрямим показником того, що українці «не переїдають», на думку Олександра Охріменка, можуть служити дані про загальну структуру витрат громадян України.

«Якщо подивитися на дані Держкомстату, то українці як витрачали на їжу близько 50%, так і витрачають. Але, наприклад, зросли тарифи на ЖКГ. Із 8% в структурі витрат, вони виросли до 16%. Звідки українці взяли ці 8%, на чому вони економлять, щоб оплатити ЖКГ? Певно не на їжі. Економлять на здоров’ї, освіті, відпочинку», – зазначає експерт, констатуючи, що українці споживають необхідний мінімум, що не дозволяє їм скоротити витрати на їжу.

“За завітом Кім Чен Ина”, або чому міністр Рева маніпулює даними про ненажерливих українців

«Частка доходів, які населення витрачає на споживання продуктів харчування, в економіці є прекрасним індикатором реальної бідності народу, – розповів «Народній Правді» доктор економічних наук В’ячеслав Потапенко. – У багатьох країнах, таких як США, Німеччина чи Японія люди витрачають на їжу від 5 до 15% доходу. Понад 15-30% витрачають на їжу жителі країн із середнім рівнем життя. Більше 30% – бідні країни. Це говорить про одне: держава Україна весь час свого існування з 1991 року і до сьогоднішнього дня була за всіма критеріями бідною країною. Але якщо в 2014 році частка витрат на продукти харчування в Україні наближалася до Росії і становила 37%, то в 2015 вона склала вже 56%. Це найгірший показник, ніж у Пакистану та Нігерії. Якщо порівнювати з даними Всесвітнього економічного форуму, то за цими показниками з 2015 року Україна – найгірша в світі. Фактично, з 2015 року Україна перейшла в ранг відсталих країн, яким взагалі-то міжнародні організації, роздають гуманітарну допомогу, політкоректно називаючи їх країнами, «що розвиваються», – говорить експерт.

«Українці працюють за їжу та гроші на ЖКГ»

Цікаво, що практично паралельно з одкровеннями українського міністра в ЗМІ розійшлася інша новина – про зниження в Північній Кореї норми їжі на людину до 410 грамів в день. Не хочеться вірити, що українська влада у своїй політиці щодо народу орієнтується на досягнення керівництва Північної Кореї. Однак перманентні безапеляційні заяви вищих чиновників прямо-таки волають до таких паралелей.

“За завітом Кім Чен Ина”, або чому міністр Рева маніпулює даними про ненажерливих українців

«У нас дуже маленькі доходи, – зазначає Анатолій Октисюк, – звідси така диспропорція. – На задоволення фізіологічних потреб українець витрачає майже половину доходів. Фактично можна провести паралель з рабовласницьким періодом, коли людина працювала за їжу та місце для ночівлі. Так само як колись раби сьогодні працюють українці – за їжу та гроші, які йдуть на оплату ЖКГ», – зазначає політолог.

«Основною проблемою українського суспільства стала бідність. На високих посадах в Україні багато хто сьогодні прикривають революційними гаслами корупцію та своє професійне невігластво, і вишиванкою – животи, які від’їли в столичних ресторанах. Вони вважають, що крутіше за них тільки варені яйця, і керуються раціоналізмом дрібного торговця замість стратегічного мислення державника», – резюмує В’ячеслав Потапенко.

 

Віталій Рябошапка

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні Публікації

Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: