Путін, введи війська: чи з’являться російські “зелені чоловічки” в Венесуелі

Путін, введи війська: чи з’являться російські “зелені чоловічки” в Венесуелі
Автор Желізняк Олександр в Закордонна правда/Публікації

Президент Венесуели Ніколас Мадуро закликав Росію допомогти відбити гіпотетичну «загрозу вторгнення США» в цю латиноамериканську країну. На прес-конференції в Каракасі Мадуро зазначив, що має намір розвивати військову співпрацю з Російською Федерацією і готовий обговорити перспективи її розвитку під час свого візиту до Москви. Будь-яка російська військова допомога Венесуелі призведе до нового витка напруженості з Заходом. Чи піде Володимир Путін на це, “Народна Правда” розпитала експертів.

Заклик Мадуро став своєрідною відповіддю на виступ президента США Дональда Трампа, котрий заявив, що США мають безліч можливостей, в тому числі військових, щоб реагувати на ситуацію в Венесуелі.

Loading...

Яким чином Кремль повинен допомогти «відбити загрозу», Мадуро не конкретизував. Однак на тлі подій, що вже чотири місяці відбуваються в цій країні (по суті, аналог Майдану), слова президента Венесуели багатьма спостерігачами були сприйняті, як заклик «Путін, введи війська».

Насправді Росія активно підтримує латиноамериканського диктатора. За останні десятиліття Москва кредитувала, спершу режим Уго Чавеса, а потім його наступника Мадуро, на суму близько двадцяти мільярдів доларів. Однак російські кредити Венесуелі не допомогли: в минулому році ВВП країни впав на 10%, рівень інфляції досяг 700%. При цьому російську допомогу важко вважати безкорисливою: Москва має та успішно реалізує в Венесуелі свої інтереси в нафтовій сфері. З іншого боку, будь-яка російська військова допомога Венесуелі призведе до нового витка напруженості з Заходом. Чи піде Володимир Путін на це, “Народна Правда” розпитала експертів.

Андрій Окара, політолог:

Путін, введи війська: чи з’являться російські “зелені чоловічки” в Венесуелі– Я не виключаю що ця ініціатива президента Венесуели Мадуро є такою своєрідною «багатоходівкою» Кремля. Її логіка – підвищити ставки в міжнародній грі з Заходом.

Зараз російське зовнішньополітичне відомство та взагалі весь російський державний апарат шукають аргументи для діалогу зі Сполученими Штатами. Йдеться про те, що Росії потрібен якийсь новий, свіжий хід. Тому що попередні ходи, в тому числі і в Сирії, зазнали невдачі і не привели до очікуваного результату. Потрібен якийсь, образно кажучи, «четвертий фронт» в протистоянні після Донбасу, Сирії, КНДР. Я не виключаю, що Кремль може розглядати Венесуелу, як четвертий майданчик для фіксації геополітичних відносин між США та Росією.

Тобто, зараз може стояти завдання показати, що наступним етапом розвитку відносин між США та Росією може стати тема розміщення російських військових об’єктів на території Венесуели. В такому випадку Вашингтон, безумовно, буде сильно нервувати, а у Кремля з’явиться дуже сильний козир. Тим більше, що американські політики дуже добре пам’ятають історію 1962 року – Карибську кризу.

Венесуелі тут може бути відведена роль, яку виконувала Куба для Радянського Союзу. Інше питання, наскільки такий розвиток подій є реальним. Росія зараз хотіла б ввести свої війська в багато країн, особливо по периметру США. Це з категорії бажаного. А з категорії можливого – не думаю, що це зараз розглядається якось інакше, ніж тема для торгів і геополітичної гри. Російський потенціал не такий, яким був потенціал СРСР в 1962 році. Але полоскотати нерви Путін може.

В’ячеслав Потапенко, політолог:

Путін, введи війська: чи з’являться російські “зелені чоловічки” в Венесуелі– Я б не назвав це авантюрою – скоріше це використання стратегії військових дій малими силами. Історія часто прихильна до авантюристів, яким був Колумб, котрий шукав Індію, а знайшов Південну Америку.

Як казав Вінстон Черчилль, «Генерали завжди готуються до минулої війни». Тому, якщо зважати на ВВП, бюджети, авіаносці, прикриття ракетами, як це робили в 80-х наші дідусі, то Росія дійсно не має жодного шансу закріпитися на «задньому дворі США».

Але давайте згадаємо: 2014 рік, незалежна Україна, за власний кошт російського олігарха Милонова, офіцер ФСБ в резерві з позивним «Стрєлков», з двома десятками російських авантюристів – захоплює двохсоттисячне місто Слов’янськ в Донецькій області. При цьому широко використовується агентура ФСБ у вигляді колишніх офіцерів, партійних та громадських активістів з місцевих громадян України.

Що заважає, без жодних авіаносців і флоту організувати щось подібне в Південній Америці, в Венесуелі? Спрямувати туди кілька десятків радників, зброю, «розконсервувати» агентуру. Оскільки до 1991 року сотні тисяч студентів з Венесуели, Нікарагуа, Куби, Сальвадору та інших країн Латинської Америки навчалися в СРСР і більшість з них, природно, були завербовані КДБ, агентура там є. І в такий спосіб сформувати там свої бригади, навіть без військової присутності російських військових де-юре і де-факто. А якщо треба буде – смішними іржавими сухогрузами привезти застарілі дешеві танки з безробітними з Тверської та Оренбурзької областей.

Леся Яхно, політолог:

Путін, введи війська: чи з’являться російські “зелені чоловічки” в Венесуелі– Поки рано говорити про те, що Росія надасть якусь прикладну військову допомогу Венесуелі. Але в будь-якому випадку, ця ініціатива, чия б вона не була, не може змінити ситуацію для Кремля. Росія, звичайно, може створювати все нові конфлікти та вогнища напруженості у взаєминах із Заходом, намагатися підвищувати ставки. Але час, коли така тактика могла привести до успіху, вже пішов. Ні США, ні Захід сьогодні не вважають за можливе домовлятися з Росією. Вона надмірно захопилася процесом втручання, в тому числі, у внутрішні справи західних країн. Ця логіка торгу, коли можна було створювати якісь ситуації, конфлікти, а потім їх «розрулювати» та розраховувати на якісь дивіденди чи поступки, вже не працює. Росія визнана недоговороздатною.

Я часто цитую з цього приводу Тіллерсона, котрий сказав, що час толерантності та очікування закінчився. Вичікувальна толерантність Заходу полягала в тому, що Захід хотів зрозуміти, чого ж хоче Путін та спробувати знайти компроміс. Але виявилося, що Росія не хоче компромісу взагалі. А тому її потрібно зупинити. І зараз ми бачимо системну відповідь щодо гібридної поведінки Росії.

Ця відповідь не передбачає поступок з боку Заходу. Навпаки, вона передбачає, що Росія почне поважати ті норми міжнародної поведінки, які прийняті в цивілізованому світі. Тому розрахунок на підвищення ставок не може виправдатися. Поки Росія не виправить те, що вона накоїла за останні три роки, це ставлення не зміниться. Торгуватися з Росією з приводу її присутності, хоч в Венесуелі, хоч де-небудь, ніхто не буде. Від неї будуть вимагати.

Віталій Рябошапка

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...