Що втратив фронт: як 23 мільйони гривень чиновників Мін’юсту могли б допомогти армії

Що втратив фронт: як 23 мільйони гривень чиновників Мін’юсту могли б допомогти армії
Автор Желізняк Олександр в Правда про ООС/Публікації

Однією з найбільш резонансних подій тижня, що минає, крім святкування Дня Незалежності, стала інформація про рекордні премії чиновників Мін’юсту. За даними ЗМІ, вісім чиновників Мін’юсту за останні півроку отримали винагороди на загальну суму понад 23 мільйонів гривень. Волонтери розповіли “Народній Правді”, що на ці гроші можна було б багато чого зробити для Збройних сил, які боронять країну на Сході. Наприклад, зміцнити бліндажі та укриття в зоні АТО, купити тепловізори, медичні машини та станини для великокаліберних кулеметів.

Юрій Мисягін, волонтер:

Що втратив фронт: як 23 мільйони гривень чиновників Мін’юсту могли б допомогти армії– Можу Вам сказати, що в ЗСУ досі існують проблеми з медичним автотранспортом. У багатьох бригадах “бігають” старі “буханки” (УАЗіки, – “Народна Правда”), які розтрусять всі нутрощі здоровій людині, поки довезуть її хоч куди-небудь польовими дорогами, а уявіть собі, як на такій машині везти пораненого?

Крім того, є проблема з роз’їзними машинами для потреб військових – пікапами та джипами. Волонтерська допомога по цій лінії дуже скоротилася, а ті машини, які ми передавали в 2014-2015 роках, в силу специфіки зони бойових дій, виходять з ладу та “вмирають”. У підсумку, командири, які воюють на далеких позиціях, змушені їздити зоною своєї відповідальності на старих вантажівках, які жеруть паливо. На ці 23 мільйони можна було купити близько чотирьохсот машин для фронту! Це, в основному, б/в джипи 90-х років з Європи, які нормально себе показали в зоні АТО. Середня вартість такої машинки, з урахуванням доставки, оформлення – від 50 до 70 тисяч гривень.

Ще одна проблема з якою ми зіткнемося вже дуже скоро – це відсутність бензопил. Їх немає взагалі. Через пару місяців настануть холоди, треба буде пиляти дрова – для бійців це буде мука. Почнуть телефонувати волонтерам, просити бензопили. Ми купували бензопили у своїх друзів за закупівельною ціною 1100-1200 гривень за штуку. Я не знаю, скільки їх можна було купити на 23 мільйони гривень (понад 19 тисяч штук, – “Народна Правда”). Море!

Армен Шахарьянц, волонтер:

Що втратив фронт: як 23 мільйони гривень чиновників Мін’юсту могли б допомогти армії– Нещодавно ми повернулися з передової, були в Світлодарську, Авдіївці, Водяному… І скрізь, де ми були, потрібні тепловізори. Вони є в кількості, приблизно, один на роту, але вони потрібні на кожному взводном опорному пункті. Тобто, існує потреба в трьох тепловізорах, а в наявності у хлопців – один. Приблизно таке співвідношення я і спостерігав. Бійці виходять із ситуації, як тільки можуть: викладають на стежки сухі гілки, щоб почути ДРГ противника вночі. Один хороший тепловізор коштує близько десяти тисяч доларів, тобто на мільйон гривень, їх можна було купити чотири штуки, а на 23 мільйони – близько вісімдесяти! Це було б величезна підмога хлопцям на передовій, реальний інструмент, який міг би зберегти їхнє життя.

Поїхали далі. Зараз в зоні АТО величезний дефіцит матеріалів для будівництва бліндажів: колоди для перекриття верхньої частини бліндажів, поліетилен, скоби, щоб з’єднувати колоди. Бліндажі потрапляють під артилерійський вогонь противника, їх треба ремонтувати та відновлювати… Скоби, плівку ми ще купимо за свої гроші та привеземо хлопцям, а де брати колоди? Бійці використовують те, що можна вирубати в посадках: роблять один тоненький “накат” над бліндажем, а треба робити три “накати” з товстих, добрих колод, щоб бліндаж був безпечний. Такі треба привозити, тому що в зоні АТО їх немає. А доставка коштує шалені гроші.

Крім того, скоро осінь, а за нормами речового постачання, бійцям виділяється один бушлат. Окопи, калюжі, дощ, бруд – бушлат намок, потрібна підміна. Наскільки нам вистачає грошей, ми закуповуємо б/в бундесівське (німецьке, – “Народна Правда”) або британське тепле обмундирування, беремо навіть цивільні речі, щоб у хлопців було щось на підміну.

Іван Савельєв (дядя Ваня), волонтер, конструктор:

Що втратив фронт: як 23 мільйони гривень чиновників Мін’юсту могли б допомогти армії– Я буду говорити по своїй частині (дядя Ваня робить сучасні станини для кулеметів, – “Народна Правда”). У нас БТРи та БРДМи, на відміну від бронетехніки країн НАТО, не комплектуються переносними станинами для кулеметів. Тобто, якщо наш БТР забирають на ремонт, то разом з ним відвозять й кулемет КПВТ (цим кулеметом оснащені БТРи радянського виробництва, – “Народна Правда”). Або, якщо БТР не може виїхати на позицію, внаслідок щільної роботи протитанкового угруповання противника, то кулемет КПВТ, потужний, калібру 14,5 мм, висить на ньому мертвим вантажем. А в країнах НАТО на кожній бронемашині, яка комплектується кулеметом, є станини, для того, щоб можна було зняти цей кулемет та використовувати його окремо від самого БТРа. Така тактика неодноразово доводила свою корисність. Так от, вартість такої станини під кулемет КПВТ становить, десь 25000 гривень. Тобто, на 23 мільйони гривень можна було купити більше 900 станін. Хоча б по чотири таких станин на батальйон – близько 200 комплектів – ми б закрили питання по всій лінії фронту. Ще штук сто передали б в навчальні центри, а ще 300 – частинам на ротації. І ще резерв б залишився!

P.S. Реагуючи на скандал із захмарними преміями для чиновників Мін’юсту, Кабмін, 23 серпня, ухвалив суттєво обмежити їхній розмір.

Кирило Желєзнов

Джерело: Народна Правда