Ціна на овочі в Україні суттєво зросте: названі терміни та об’єми здорожчання

Ціна на овочі в Україні суттєво зросте: названі терміни та об’єми здорожчання
Автор Желізняк Олександр в Аграрна правда/Економічна правда/Новини

Ціни на всі основні продукти харчування в Україні продовжать зростання. Мова йде як про м’ясо, в тому числі птиці, так і про хліб, молочні продукти та овочі.

За рік молочні продукти подорожчали на 30–40 відсотків. М’ясо — на 30–44, хліб — на 12. Ціна на картоплю зросла вдвічі, на інші овочі — на 120 відсотків. До кінця року ще дорожчатимуть м’ясо, хліб, овочі, — говорить директор асоціації постачальників торгівельних мереж Олексій Дорошенко, повідомляє Народна Правда з посиланням на Gazeta.ua.

Це ініціатива магазинів чи виробників?

— Виробників.

Чому в Україні ціни постійно стрибають?

— Уряд не займається цим питанням. Сприяють в основному великому бізнесу. Малий, середній і споживачі — принесені в жертву. Хліб, молочні продукти подорожчали через підвищення мінімальної зар­плати. Якраз у сільському господарстві заробітки були нижче мінімалки. Також вплинуло скасування державного регулювання цін. В Україні коливання більші, ніж у Європі. Там норма — 5 відсот­ків. У нас — всі 50.

Зараз триває вирівнювання цін між Україною та Європою. Фактично все, що виробляємо, можна продавати за кордон — в Євросоюз, країни Азії.

З якими країнами ми вже зрівнялися по цінах?

— З Польщею, Литвою, Словаччиною. Ціни на деякі продукти там нижчі, ніж в Україні. Наприклад, молочні. Поляки витрачають на харчі до 27 відсотків доходу, литовці — третину. Українці — 50 відсотків. Хоча 2017-го цей показник трохи зменшився. Бо люди почали економити на їжі через дуже дорогу комуналку.

Поляк у середньому за місяць заробляє 800 євро, литовець — 850, українець — 185.

Яка націнка на продукти в Україні та Європі?

— У Європі торгові мережі додають до ціни виробника 5–10 відсотків. В Україні — не менше 20. Іноді доходить до 50. Потрібно розвивати малий та середній бізнес у сільському господарстві. А в нас уряд виростив агробаронів, які керують усім ринком.

Чому такі дорогі овочі нового врожаю?

— По-перше — через підвищення собівартості виробництва. Вона залежить від інфляції, вартості імпортних комплектуючих до техніки. По-друге — виробники штучно накручують ціну до того рівня заробітку, який хочуть отримати. Вважається, що українські овочі дешевші, ніж європейські. Насправді це не так. Скоро до нас повезуть продукцію з ЄС, бо вона коштує менше.

Кажуть, фермери набудували сховищ і не спішать збувати продукцію. Тому ціни на овочі ростуть. Це справді так?

— Зі сховищами в Україні досі катастрофа. Навесні всі овочі будуть привозними.

Чим варто запастися зараз?

— Можна закупити городину. Вартість продуктів зростатиме. У середньому — на 10 відсотків, а овочі додадуть у ціні 20 процентів. Скільки коштуватиме м’ясо, спрогнозувати неможливо. За останні дні серпня свинина встановила сумний рекорд — уперше середня ціна за кілограм перевищила 100 гривень. Причини — африканська чума свиней, подорожчання курятини. Десяток яєць до кінця року коштуватиме не менше 25 гривень, зазначив фахівець.

Нагадаємо, в Україні очікується зростання деяких тарифів на послуги ЖКГ. Разом з тим, в Кабміні стверджують, що газ більше не дорожчатиме.

А от в сфері тарифоутворення на тепло очікуються суттєві зміни. Це обумовлено затвердженням нового порядку встановлення тарифів на послуги теплопостачання.

Джерело: Народна Правда