Андрій Тетерук: Онищенко витратив 30 мільйонів доларів, щоб знищити Яценюка

Андрій Тетерук: Онищенко витратив 30 мільйонів доларів, щоб знищити Яценюка
Автор Желізняк Олександр в Політична правда/Публікації

Андрій Тетерук – незвичний нардеп. Він один з небагатьох комбатів раннього періоду АТО, що потрапили до Ради восени 2014 року,  зміг зробити успішну політичну кар’єру. Тепер він – перший заступник голови фракції «Народного фронту», один з координаторів парламентської більшості і законотворець.

Андрій Тетерук: Онищенко витратив 30 мільйонів доларів, щоб знищити ЯценюкаРозмова з ним була цікава також і тому, що автор вже розмовляв з Тетеруком восени 2014 року, коли той ще був комбатом «Миротворця». Чим важче займатися – політикою чи війною, як складаються стосунки з БПП, які претензії до діяльності НАБУ і що треба робити з реформою МВС – про це йшлося сьогодні.

Loading...

«Крім МВС ми хочемо реформувати СБУ»

-Коли ми останній раз з Вами говорили, Ви були комбатом «Миротворця». Зараз ви нардеп зі стажем, перший заступник голови фракції. Розкажіть, що ви для себе бачите найважчим  під куполом?

Що найважче… найскладніше… це непросте питання, чесно кажучи. Найскладніше, це кожного ранку знаходити такий стан свого настрою, щоб йти працювати і не зважати на весь той негатив, який накопичується в інфопросторі.

-Він тисне на вас?

Озираючись назад, на три роки назад, я можу сказати, що я відчуваю, що ми робимо правильні кроки. Але також я бачу, що ми програємо інформаційну складову. Як командир батальйону, який звик дивитись на наслідки прийнятих мною рішень майже миттєво, тут я бачу, що є серйозна пролонгація між тим, що ми приймаємо і тим результатом, який йде за цими діями. Все інше – значно легше. Шукати компроміси з іншими фракціями, працювати над законами…

-А що ви робите, як перший заступник голови фракції? Ви організатор, чи апаратник, що ви там робите?

Як перший заступник голови фракції, я повністю допомагаю і іноді повністю замінюю голову фракції – пана Бурбака. Це наради голів фракцій, обговорення питань діяльності нашої політ сили і так далі. Я виконую всі обов’язки першого заступника.

-Ви маєте золоту акцію. Без вас БПП  не може проштовхнути жодне голосування. Але деякі не проходять – не вистачає саме голосів НФ. Це Ви їх так «муштруєте»? Як ви працюєте з ними?

Все відбувається зрозуміло для обох сторін. Всі намагання зосередитися на рейтингах – хибні. Ми показуємо, що для нас державні питання є важливішими, ніж амбіції і рейтинги. Якби ми ставили амбіції і рейтинги ставили вище державних питань, ми б мали вийти з парламенту або перейти в опозицію після відставки нашого лідера з поста прем’єра…

-Чим же партнери по коаліції вас утримали?

Не вони нас утримали. Нас утримало переконання, що ми не можемо кинути всі ті досягнення, що ми все здійснили. Я ще раз зосереджую увагу на тому, що для нас головне робити свою програму, рейтинги хай нам історія поставить.

-По яких питаннях ви наразі з БПП розходитесь, по яких – сходитесь, а по яких – торгуєтесь?

Для нас є чіткими питання є питання безпеки нашої країни – це посилення безпекового сектору і збройних сил, реформи силових структур і СБУ. Так, службу теж треба реформувати, особливо прибрати її вплив на бізнес. Також необхідно реформувати податкову систему. Коротше, позиція така – все, що посилює нашу державу і викорінює радянську неефективність – нами підтримується беззастережно. Все інше, де є всякі особистісні інтереси – виноситься за межі наших офіційних розмов, я не хотів би це коментувати.  До речі – я б не казав, що ми маємо золоту акцію. Ми її не розігруємо. Хай деякі інші розігрують, додаючи голоси до наших коаліційних. Ми є хребтом парламенту, це точніше.

-За зняття недоторканості ви готові голосувати? Президент вже хоче це в 2020…

В першому читанні Народний Фронт віддав всі свої голоси за це. Наша позиція проста – закон буде внесений і ми будемо голосувати. Все. Ми тут є непохитні в своїх позиціях.

-Ви спілкуєтеся з Яценюком?

Так

-Часто?

Не дуже.

Скільки разів на місяць?

Ну якщо потрібно, я можу зустрітись з ним негайно, а звичайно це відбувається раз-два на місяць.

-Тобто він постійно бере участь в керівництві «НФ»?

Він лідер політичної сили і він розробляє стратегічні плани розвитку партії. І всі позиції по голосуваннях ми обговорюємо, часом це гострі, але корисні розмови, доволі відверті і відкриті

-Йому не важко з Бурбаком?

Йому комфортно з Бурбаком, наскільки мені відомо.

-У них тертя не виникає по ряду…

У них процес притирання давно закінчився, якщо можна так сказати. Вони чудово розуміють свою ціль і разом працюють.

-Чому після відкриття нової сесії все так погано працює в парламенті?

У нас, в парламенті, багато представників старого політикуму. Вони дуже не хочуть змін. Вони хочуть щоб старі схеми лишалися, і щоб старі потоки залишалися, бо це приносить гроші. Їх не задовольняє будь-який поступ, навіть невеликий. Вони роблять все можливе для зриву роботи парламенту. А в хаотичній ситуації вони отримують дивіденди.

-Які з реформ які пропонувалися БПП, крім освітньої, яка вже принята, ви готові підтримати тут і зараз?

Ми за освітню дали максимум голосів. Щодо решти – в експертній групі будемо обговорювати пенсійну реформу. Будемо розглядати більше 1000 правок, які подавалися всіма депутатами. Ми будемо підтримувати всі законопроекти, які змінюватимуть країну на краще.

«НАБУ діє упереджено, а деякі пояснення САП викликають сміх»

-Давайте детальніше про судову реформу. Чому до сих пір Рада не спромоглася створити Антикорупційний суд? Гройсман навіть підписав меморандум з МВФ, за яким цей суд має бути створено.

Є така приказка, яку приписують багатьом мудрецям – «Поспішай повільно». І так треба діяти в судовій реформі. Ми маємо бути впевнені, що внаслідок реформи система судів зміниться і в судах однаково будуть відповідати ВСІ – від Президента до пересічного громадянина, від бізнесмена до депутата і правоохоронця. Не можемо ми мати один Антикорупційний суд, а всі інші – корумповані. Ми маємо бути впевнені, що кожен громадянин, звертаючись у будь-який суд, отримає справедливий вирок, а не так, як суд працює наразі, на жаль – коли вирок залежить від занесених грошових одиниць. Всі ті зміни в судовій гілці влади – ми говорили, що ми будемо підтримувати це все.

-Якщо ми заторкнули це питання, скажіть, чому на засіданнях по Полякову і Дейдею фракція «Народного Фронту» так себе поводила?

Як поводила?

-Невже вам не було достатньо доказів НАБУ і САП?

Докази НАБУ треба тягнути в суд! Ті обвинувачення, які були підготовлені – на комітеті було видно, що вони були натягнутими, притягнутими до обвинувачувального списку з явним порушенням чинного законодавства. Ми відверто проголосували за зняття недоторканості. Так, ми не дали дозволу на арешт, але недоторканість було знято. Ми бачимо в цьому певну упередженість і намагання цими поданнями збурити суспільство і зробити враження, ніби парламент є головним корупційним монстром нашої країни…

-А парламент не є корупційним монстром нашої країни?!

Слухайте, жоден парламент не зробив стільки, як парламент цього скликання! Не впровадив стільки реформ, не прийняв стільки важливих і відповідальних рішень. Створив антикорупційні органи – ті ж  самі САП і НАБУ, вперше здійснив зняття депутатської недоторканості з депутатів владної коаліції. Найбільша проблема – системна! Якщо люди голосують за гречку, обирають корупціонера, то як вони потім можуть жалітися, що в Раді корупціонери сидять? Якщо суспільство буде цьому сприяти, обирати до парламенту людей з кримінальним минулим, з лобістськими інтересами в минулих скликаннях, то ми цей урок будемо проходити по колу знову і знову! Ми зробили доступними декларації в електронному вигляді, і цим ми зробили дані відкритими! Саме суспільство визначає, хто має майбутнє, а хто має піти в небуття.

-Але ж Дейдеєм інформацію надали широкому загалу…

Неважливо, звідки вона з’явилася. Вона має бути все одно перевірена.  І він має відповідати. Але, наприклад, аналогічна ситуація, яка набула розголосу з депутатом Лещенком, закінчилася нічим. Така сама. Він також з сумнівного рахунку Сбербанку Росії заплатив за квартиру…

-Але розслідування по Лещенку було.

Але нічим не закінчилося. Коли ми говоримо про Дейдея, Дейдей має відповідати. А коли про Лещенка, то там нібито нічого не знайшли. Це говорить про упередженість НАБУ.

-Упередженість?

Тобто на одні і ті самі випадки вони заплющують очі і проводять сумнівні прес-конференції  і кажуть, що питань немає, а по іншій такій само ситуації кажуть, що там корупція. Це нас насторожує Держава має ставитись з правової точки зору однаково для всіх.

-Щось ви не любите НАБУ…

Я люблю НАБУ! Я люблю їх як інституцію, за яку голосував і далі голосуватиму, створюючи їм кращі умови для роботи… Але! Мені не подобається упереджене ставлення до одного народного депутата, і виведення з –під уваги розслідування іншого нардепа, хоча вони мають ідентичні вихідні положення. І це справедливе обурення, що той, хто нібито виступає на боці НАБУ – не має переслідуватись, а хтось інший – має. Це подвійні стандарти, така політика має викорінюватись. Вони-  не святі! Вони – люди, які обрані для виконання своїх обов’язкі і ми платимо шалені кошти на їх утримання. І вони мають давати результат – у вигляді судового вироку.

-Але ж ви знаєте скільки справ від НАБУ взяли суди, а скільки не взяли.

Може, тому що справи підготовлені нефахово? Може, тому що фаховий рівень не той? У нас всі розгляди на відео записуються і кожен може бачити як САП аргументує звинувачення. Іноді це викликає сміх і викрики що це ганьба, а не підготовка обвинувального акту. Ми очікуємо від цих органів не політизації процесу, а викорінення системної корупції. Не треба боротись проти персоналій – треба створювати всім такі умови, коли ані Дейдей, ані будь-яка люди не могла б системно збагачуватись. Можна будь-яке прізвище викреслити, але на його місце прийде інший! І знову все продовжуватиметься.

«Онищенко витратив 30 мільйонів доларів, щоб знищити Яценюка»

 -У вашої партії низький рейтинг. Він впав дуже низько за прохідний барєр. Як ви думаєте йти в парламент знову, вибори вже через два роки?

Ми в 2014 робили все правильно. Країна не впала через цілу низку колапсів, які могли статися через неефективну економіку, слабку енергосистему, гібридну агресію РФ. Так, рішення, які приймав Яценюк, були непопулярні, але їх треба було приймати, бо кілька прем’єрів перед ним приймали вкрай популістські рішення, які призвели до руйнації економічної системи, росту боргу. А потім був пан Оніщенко, який витратив 30 млн доларів, щоб за 10 місяців системно вбити рейтинг «Народного Фронту» і Арсенія Яценюка.

-А як ви думаєте, хто дав йому ці 30 мільйонів? Ви не знаєте?

В нас є НАБУ, яке має… ми до речі звертались до них, щоб вони розслідували діяльність цього пана, і розказали суспільству, за чиї гроші була здійснена ця брудна, чорна кампанія. Але! Незважаючи на це, ми три роки робили правильні речі. Ми зміцнили оборону, здійснили євро асоціацію, стабільно виділяли 5% на оборону.

-Але рейтинг вбитий…

Рейтинг – це результат маніпуляцій суспільною думкою. Я більш ніж переконаний,  що наша робота в парламенті дозволить нам брати участь у наступних виборах і переконувати…

-Але як ви будете перемагати…

Кажу вам – рейтинг – питання відносне. Деякі наші опозиціонери, які мають вищий рейтинг, не сильно відрізняються по наслідках своєї діяльності від бойовиків на Сході…

-Оце ви порівняли!

Так а як? Вони закликають бути в опозиції до цієї держави, і це пряма мова. Можна бути в опозиції до чинної влади, але коли людина стає в опозицію до держави, то це аналогічне і тому, що відбувається на сході…

-Це ви про події на кордоні в Шегинях?

І про кордон, і про заяви на міжнародному рівні, в тому числі про плюндрування репутації нашої держави, намагаючись нанести їй шкоду заради боротьби за владу! Ми маємо захищати насамперед  державні інтереси…

-Ну добре, то як ви думаєте перемагати, отримувати 5%?

Це ви побачите в 19 році…

-Не боїтеся з собою Яценюка брати? Він непопулярний, слова про камікадзе, ним сказані –  збулися…

Я прийшов з фронту, я нічого не боюся.

-У вас немає остраху, що представники «Народного фронту» спробують розійтися по різних проектах?

Ми не є поневоленими, ніхто не є кимось зв’язаним. Але ми доволі добре працюємо разом, на один для всіх результат.

«Реформа МВС – це надовго. Ще на 15 років»

 -Як чинний полковник поліції, як ви оцінюєте реформу МВС? Те, що сталося з атестацією, яка залишила 97% працівників РОВС? Чи ви задоволені?

Не можна бути задоволеним жодним процесом, який поки що йде. Є підстави вважати, що зроблено правильні кроки, але часом вилазять системні помилки і вади. В певних моментах реформа Нацполіції є успішною. Вона поставила хрест на старій моделі міліції, яка була вщент корумпованою. Є люди, які не беруть хабарі на дорогах. Є молоді хлопці, які пройшли атестацію, але хочуть жити по-старому… різні є. Але в нас немає інших українців. Маємо працювати з тими, які в нас є. Зараз якщо людина хоче працювати по-чесному, у неї є всі можливості. Якщо вона хоче жити по-старому, брати хабарі, то реакція суспільства і внутрішня безпека не лишають їм шансів довго лишатись на посадах – реакція є швидкою, і значно більш дієвою, ніж раніше. Щодо реформування кримінального сектору – цей процес ще йде. І мене дуже непокоїть, що вже 3 роки ми не маємо готової працюючої системи кримінального сектору поліцію. Парламент тут готовий підтримувати уряд і міністерство, головне не пригальмовувати це! Помилки не так страшні, значно страшніша зупинка реформ.

-Але є багато працівників МВС, які були позбавлені роботи в системі внаслідок атестації, але потім відновилися!

Через суд…

-Не тільки, а також через апеляції, які пройшли через громадські ради, які складаються з представників МВС також. Що з цим робити?Явище стало масовим.

Що є головним чинником нашої революції? Невдоволення людей несправедливістю і бажання це змінити. Зараз всі ці процеси є відкритими, і зараз будь-які громадяни можуть вносити будь-які свідчення і інформацію. І якщо певні активісти, які назвалися груздями, залізли в кузовок, отримали негатив і втікли… слід розуміти, що ніхто інший не буде контролювати реформу поліції! Якщо хтось думає, що старі корумповані кадри розвернуться і підуть – так не буде! Так не буває! Жодна корумпована система не піде просто так, бо ми отак захотіли. Вони награбували багато коштів, і вони будуть їх використовувати, щоб утриматися або повернутися. І це, до речі, також те, що сповільнює реформи. Треба уникати закликів до простих рішень. Тому що коли хтось каже, що «давайте всіх постріляємо» або «давайте всіх звільнимо», слід розуміти – окей, ми припустимо так зробимо. Але – хто прийде на місце 110 000 працівників МВС? Чи маємо ми гарантії, що в нас є стільки фахових слідчих, оперативників, і так далі, які прийдуть працювати і не стануть корумпованими? Якщо ми не готові відповісти на це питання, то маємо розуміти, що зміни будуть відбуватися болісно і довго.

-Ви кажете про інформацію, про конкурси, про те, що кожен може надати інформацію… але Голубан – в системі МВС. Аброськін  -в системі МВС.

Я як нардеп можу лише за систему законодавчу відповідати. І я голосуватиму і надалі по законам, які сприятимуть глибинному очищенню МВС. Якщо є інформація – в нас є НАБУ, прокуратура… Якщо ви думаєте, що прокуратура буде закривати очі, це неправильно. Ніхто інший, як прокуратура буде рада взяти з гарячим представника МВС. Це дуже довгий процес. Це не тільки процес законодавства чи атестації. Це процес зміни ставлення суспільства до МВС, зміни ставлення керівництва МВС до своїх обов’язків. Системні вади в МВС – лишились. Цілком ймовірно, що не парламент цього скликання буде все це викорінювати. Це системна робота, і вона дуже довга, на 10-15 років наперед.

-З батальйоном «Миротворец» підтримуєте звязок?

Беру участь в урочистостях. Горизонтально підтримую контакт з усіма хлопцями, з якими служив.

Сергій Костеж

 

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...