Сила в правді

Навігація

Шалений ріст цін спровокували два фактори

в Економічна правда/Новини/Соціальна правда

Базова інфляція, без урахування сезонних чинників і адміністративно регульованих цін, в перевищила усі прогнози. На це вплинуло підвищення цін на продукти харчування з високим ступенем обробки, перш за все м’ясні і молочні, а також збільшення виробничих витрат, в тому числі на оплату праці.

У серпні Держстат України зафіксував місячну дефляцію, тобто індекс споживчих цін склав 99,9% в місячному вимірі, а інфляція, відповідно, мінус 0,1%. Сталося це головним чином через сезонне зниження цін на овочі, а також на одяг і взуття, пише Народна Правда з посиланням на Сегодня.

У річному ж вираженні (серпень-2017 до серпня 2016) споживча інфляція склала 16,2%, а з початку року ціни зросли вже на 8,1%. При цьому Нацбанк планував, що на кінець року інфляція складе 8% плюс-мінус 2 п.п., тобто не вийде з діапазону 6 – 10%.

При цьому фактична інфляція в річному вимірі перевищила прогноз Національного банку. Причиною став, в першу чергу, швидке зростання цін на продукти харчування з несприятливих погодних умов навесні цього року, значних обсягів експорту м’ясної та молочної продукції. Також на перевищення прогнозу, за даними НБУ, вплинуло зростання зарплат.

Разом з тим посилення гривні по відношенню до долара і поліпшення інфляційних очікувань в країні пом’якшили тиск на базову інфляцію. Зокрема, темпами нижче, ніж прогнозувалося, росли ціни на товари зі значною часткою імпорту (побутова техніка, обладнання для відтворення та обробки інформації, побутова хімія і т.д.).

Ціни на сирі продовольчі товари сповільнили зростання, хоча темпи залишилися високими (24,8% в річному вираженні). Уповільнення відбулося за рахунок зниження темпів зростання цін на овочі (до 40,4% в порівнянні 59,9% в липні) завдяки підвищенню пропозиції.

Однак уповільнення зростання цін на фрукти (до 23,1% в річному вираженні) виявилося більш помірним, ніж очікувалося. Це пов’язано з несприятливими погодними умовами як навесні цього року, так і в серпні. Крім того, на темпах зростання цін на сирі продукти позначилося подальше подорожчання м’яса та молока. Останнє пояснюється значними обсягами експорту, а також зниженням пропозиції цих товарів на тлі зменшення поголів’я. Також відновили зростання ціни на яйця через скасування окремими країнами обмежень на ввезення української продукції птахівництва.

Річні темпи зростання цін і тарифів, що регулюються адміністративно, залишилися майже незмінними (27,8% в річному вираженні), тоді як очікувалося їх незначне уповільнення. Перш за все, темпами вище, ніж очікувалися, продовжували зростати ціни на тютюнові вироби (41,6%), що пояснюється проблемами з дистрибуцією в попередні місяці.

Крім того, в серпні прискорилося зростання цін на хліб і послуги автомобільного пасажирського транспорту в зв’язку з ростом витрат, в тому числі на оплату праці. У той же час сповільнилося зростання тарифів на холодну воду і водовідведення на тлі сприятливої бази порівняння (вони були і так високими).

Ціни на паливо прискорили зростання до 10,1% в річному вираженні, перш за все внаслідок стрімкого подорожчання зрідженого газу в умовах його дефіциту. У той же час в цілому збільшення цін на паливо було нижче, ніж прогнозувалося, оскільки світові ціни на нафту виявилися нижче припущення прогнозу.

В цілому ж, аналізуючи інфляційні процеси в серпні, Нацбанк зробив висновок, що поточна динаміка свідчить про подальше посилення ризиків більш істотного відхилення інфляції від цільового діапазону 8% на кінець 2017 року.

Однак фундаментальне інфляційний тиск буде залишатися помірним, a загальна інфляція наблизиться в другому кварталі 2018 року до 7% плюс-мінус 2 п.п.

Відзначимо, що уряд щодо рівня інфляції в 2017 році давно налаштоване більш песимістично, ніж Нацбанк – в Кабміні кажуть про 11,2% до кінця грудня.

Нагадаємо, згідно законопроекту, оприлюдненого міністерством фінансів України, планується підвищення ставок акцизу на тютюнові вироби до європейського рівня. Таким чином, замість теперішніх 21 євро за 1 тисячу цигарок, він складатиме 90 євро за аналогічну кількість вже до 2025 року.

Нагадаємо також, падіння купівельної спроможності українців та зростання податків стали одним з чинників занепаду вітчизняної виноробної галузі. На ці процеси також наклалась анексія Криму росіянами.

А нещодавно в НБУ оприлюднили доволі оптимістичний прогноз щодо рівня доходів українців у наступному 2018 році. Там передбачають, що українська економіка буде слідувати світовим трендам, що свідчать про повільне зростання.

Окрім того, в Україні очікується зростання деяких тарифів на послуги ЖКГ. Разом з тим, в Кабміні стверджують, що газ більше не дорожчатиме.

А от в сфері тарифоутворення на тепло очікуються суттєві зміни. Це обумовлено затвердженням нового порядку встановлення тарифів на послуги теплопостачання.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Загрузка...
Завантаження...
Завантаження...
Загрузка...
Загрузка...

Останні Економічна правда

Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: