Смерть “Чумацького шляху” показали українцям (фото)

Смерть “Чумацького шляху” показали українцям (фото)
Автор Желізняк Олександр в Новини

У нас на Землі є ще мільярд-другий років, перш ніж океани закиплять і планета стане непридатною для життя. Сонце нагріється, перетвориться на червоного гіганта, спалить паливо в ядрі, роздує свої зовнішні шари і стиснеться в білий карлик. Одного разу і наша галактика Чумацький Шлях перестане існувати.

Про це повідомляє “Народна Правда” з посиланням на healthystyle.

Loading...

Пройде час, і зірок не залишиться, не залишиться їхніх решток і навіть чорних дір. Такою буде космічна історія нашого дому в космосі.

Космічна історія загибелі нашої галактики починається тут і зараз. Ми можемо сліпо озиратися навколо, думаючи, що Чумацький Шлях, Андромеда (наша старша сестра) і купка невідомих – наші космічні сусіди – це і є наш дім, але насправді все набагато більше. Прийшов час вивчити, що ще є навколо нас. Поїхали.

З масою приблизно в 5% від маси Чумацького Шляху, це третя за величиною галактика в місцевій групі. Вона має спіральну структуру, власні супутники і може бути супутником галактики Андромеди.

Ця галактика становить всього 1% від маси Чумацького Шляху, але є четвертою за величиною в нашій місцевій групі. Вона знаходиться дуже близько до нашого Чумацького Шляху – менш ніж в 200 000 світлових роках від нас – і в ній триває процес активного зореутворення, оскільки приливні взаємодії з нашою галактикою призводять до колапсу газу і породжують нові, гарячі і великі зірки у Всесвіті.

Всі вони мають масу від 0,1% до 0,6% Чумацького Шляху (і незрозуміло, яка з них більша) і всі три є самостійними галактиками. У кожній з них міститься понад мільярд сонячних мас матеріалу.

Вони можуть бути «всього лише» супутниками Андромеди, але в кожній з них понад мільярд зірок.

Крім того, існує як мінімум 45 інших відомих галактик – менших – які складають нашу місцеву групу. Кожна з них має ореол темної матерії, що оточує її; кожна з них гравітаційно прив’язана до іншої, що знаходиться на відстані 3 мільйонів світлових років. Незважаючи на їхні розміри, масу і величину, жодної з них не залишиться через кілька мільярдів років.

З перебігом часу, галактики взаємодіють гравітаційно. Вони не тільки стягуються за рахунок гравітаційного тяжіння, але і взаємодіють припливно. Зазвичай ми говоримо про припливи в контексті Місяця, який притягає земні океани і створює припливи і відливи, і це частково правда. Але з точки зору галактики припливи – це менш помітний процес. Частина невеликої галактики, яка знаходиться близько до великої, притягатиметься з більшою гравітаційної силою, а частина, яка знаходиться далі, відчуватиме менше тяжіння. В результаті невелика галактика витягнеться і в кінцевому підсумку розірветься під впливом тяжіння.

Невеликі галактики, які є частиною нашої місцевої групи, включаючи обидві Магелланові хмари і карликові еліптичні галактики, будуть розірвані саме так, і їхню речовину буде включено в великі галактики, з якими вони зливаються. «Ну і що», скажете ви. Адже це не зовсім смерть, бо великі галактики залишаться живі. Але навіть вони не існуватимуть вічно в такому стані. Через 4 мільярди років взаємне гравітаційне тяжіння Чумацького Шляху і Андромеди затягне галактики в гравітаційний танець, який призведе до великого злиття. Хоча на цей процес підуть мільярди років, спіральна структура обох галактик буде знищена, що призведе до створення єдиної, гігантської еліптичної галактики в ядрі нашої місцевої групи: Галактомеди.

Невеликий відсоток зірок буде викинуто під час такого злиття, але більшість залишиться неушкодженими, при цьому трапиться великий сплеск зореутворення. Зрештою, інші галактики в нашій місцевій групі теж всмоктуватимуться, і залишиться одна велика гігантська галактика, що пожерла інші. Цей процес протікатиме у всіх пов’язаних групах і скупченнях галактик по всьому Всесвіті, поки темна енергія розштовхуватиме окремі групи і скупчення один від одного. Але ж і це не можна назвати смертю, адже галактика залишиться. І деякий час буде так. Але галактика складається із зірок, пилу й газу, і всьому колись прийде кінець.

По всьому Всесвіту галактичні злиття проходитимуть десятки мільярдів років. За цей же час темна енергія розтягне їх по всьому Всесвіті до стану повної самоти і недоступності. І хоча останні галактики за межами нашої локальної групи не зникнуть, поки не пройдуть сотні мільярдів років, зірки в них житимуть. Найдовгоживучіші зірки, існуючі сьогодні, продовжуватимуть спалювати паливо десятки трильйонів років, а з газу, пилу і зіркових трупів, що населяють кожну галактику, з’являтимуться нові зірки – хоча все менше й все рідше.

Коли згорять останні зірки, залишаться тільки їх трупи – білі карлики і нейтронні зірки. Вони сяятимуть сотні трильйонів або навіть квадрильйонів років, перш ніж згаснуть. Коли трапиться і ця неминучість, нам залишаться коричневі карлики (невдалі зірки), які випадково зливаються, заново запалюють ядерний синтез і створюють зоряне світло протягом десятків трильйонів років.

Коли ж через десятки квадрильйонів років в майбутньому згасне остання зірка, в галактиці все одно залишатиметься певна маса. Значить і це не можна назвати «істинної смертю».

І все ж галактика не вічна. Всі маси гравітаційно взаємодіють між собою, і гравітаційні об’єкти різних мас виявляють дивні властивості при взаємодії:

* Повторні «підходи» і близькі проходи викликають обміни швидкості і імпульсів між ними.
* Об’єкти з низькою масою викидаються з галактики, а об’єкти з більш високою масою занурюються в центр, втрачаючи швидкість.
* Протягом досить тривалого періоду часу, велика частина маси виявиться викинутою, а лише невелика частина залишених мас буде жорстко прив’язана.

У самому центрі цих галактичних останків буде надмасивна чорна діра, в кожній галактиці, а решта галактичних об’єктів обертатимуться навколо збільшеної версії нашої власної Сонячної системи. Зрозуміло, ця структура буде останньою, і оскільки чорна діра буде максимально великою, вона з’їсть все, до чого зможе дотягнутися. У центрі Галактомеди буде об’єкт в сотні мільйонів разів масивніше нашого Сонця.

Завдяки явищу випромінювання Хокінга, навіть ці об’єкти одного разу розпадуться. Буде потрібно близько 10 ^ 80 – 10 ^ 100 років, в залежності від того, наскільки масивною стане наша надмасивна чорна діра в процесі росту, але кінець гряде. Після цього останки, що обертаються навколо галактичного центру, розв’яжуться і залишать тільки гало темної матерії, яке теж може довільно диссоціювати, в залежності від властивостей цієї самої матерії. Без жодної матерії вже не буде нічого, що ми колись називали місцевою групою, Чумацьким Шляхом і іншими милими серцю іменами.

Раніше ми повідомляли, що астероїд розміром з автобус пролетів в понеділок, 2 жовтня, на порівняно невеликій відстані від Землі.

А в небі над Китаєм вибухнув астероїд. Астероїд розлетівся на шматки на висоті не менше 40 кілометрів, тому уламки різної величини могли впасти на землю.

 

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...