Сила в правді

Навігація
Головна Політична правда Хелловін для Авакова або Кошмари на вулиці Банковій

Хелловін для Авакова або Кошмари на вулиці Банковій

Хелловін для Авакова або Кошмари на вулиці Банковій
в Політична правда/Публікації

В останній день жовтня раптово сплила на поверхню стара історія про закупівлю «рюкзаків Авакова». Мова про закупівлю МВС ще 2015 року рюкзаків для Нацгвардії, у якій тоді журналісти вбачали ознаки корупційних дій, адже ціна була вищою у 1,5 за ціну аналогічної продукції, яка закуповувалася для потреб Армії. Крім того, одержані від МВС гроші начебто переводилися на рахунки фірм, у діяльності яких журналісти знаходили ознаки фіктивності.

При цьому, фірма-постачальник знаменитих рюкзаків належала В. Литвину – другу О. Авакова (сина міністра внутрішніх справ А. Авакова). Вже 2016 року у мережі з’явилося відео, на якому О. Аваков обговорює «рюкзаковий контракт» із колишнім заступником міністра внутрішніх справ – С. Чоботарем. Власне, саме за адресами С. Чоботаря та О. Авакова і відбулися обшуки 31 жовтня.

Вся ці історія має багато вимірів та цікавих моментів: 1) причини активізації справи саме зараз; 2) реакція впливового батька підозрюваного; 3)політичний контекст; 4) гіпотетичні наслідки.

Отже, щодо причин активізації, то тут треба згадати, що у прокуратурі слідство по «рюкзаковій справі» почали ще 2015 року (за часів Генпрокурора В. Шокіна), однак донедавна про неї особливо не згадували. Однак не так давно відносини між президентом П. Порошенко та міністром А. Аваковим стали особливо натягнутими. Власне, особливо теплих відносин між ними не було ніколи, адже Аваков послідовно створював (і створює) на основі підконтрольного відомства самостійний політичний центр, що є конкуруючим по відношенню до центру ухвалення рішень, підконтрольного президенту. Але президент змушений з цим миритися, бо без «Народного фронту», контрольованого у значній мірі Аваковим, не можна підтримувати парламентську більшість, а, отже, і всю систему влади.

Загострення відносин між президентською та «мвдешною» вертикалями датується нещодавніми подіями, пов’язаними із підривом військового складу на Вінниччині. Тоді деякі депутати від НФ поспішили обвинуватити у всьому керівництво Генштабу в особі В. Муженка – ставленика оточення президента П. Порошенка. Відповідь не забарилася, і вже з ГПУ почали лунати обвинувачення на адресу керівництва Нацгвардії у тому, що там і досі високі посади займають люди, причетні до масових вбивств на Майдані 2014 року.

Не сприяла «порозумінню» і ситуація з новим «Майданом», організованим рядом політиків та політичних сил на чолі з М. Саакашвілі, якого на даний момент цілком можна вважати «особистим ворогом» президента Порошенка. За деякою інформацією, той факт, що протестувальникам дозволили встановити намети та продовжити протест, в оточенні Глави держави сприйняли ледь не як «змову» з боку керівництва МВС.

Отже, ситуація відносин між АП та МВС на кінець і справді виглядала як вибухонебезпечна.

Тепер стосовно ролі НАБУ, то слід сказати, що дії даного відомства виглядають дивними з такої точки зору. На сайті антикорупційного бюро розміщено виключний перелік посадових осіб, які їм підслідні. Там лише державні службовці високих рангів та категорій, причетні до різних гілок влади. При цьому, не зрозуміло, в якості кого в НАБУ розглядають О. Авакова, адже «син міністра» – це не посада. Зрозуміло, що якщо О. Аваков і справді забезпечував проведення закупівель для МВС на корупційних засадах, то він сам не мав для цього ні влади, ні повноважень. Він міг лише користуватися владою свого батька. Отже, якщо і висувати якісь підозри, то не йому – а безпосередньо самому міністру. Однак, очевидно, ніхто у жодному силовому відомстві поки що не наважується безпосередньо «зачепити» всесильного керівника МВС, тому діють опосередковано – через сина. І це вже видає явні ознаки політичних мотивів. Звісно, О. Авакова можуть включити у справу як «співучасника» Чоботаря. Але, знову ж таки, досить дивно, що син та зам міністра вирішують якісь корупційні справи, а сам міністр – нічого про це не знає. Тут за кілометр «тхне» політичною доцільністю.

З іншого боку, МВС так само втягнулися в політичну боротьбу. Варто згадати, що одразу після початку обшуків у О. Авакова, за адресою з’явився помітний контингент Нацгвардії. Навіть повідомлялося, що він заблокував у приміщенні співробітників НАБУ. Офіційна позиція МВС – це була реакція на анонімний телефонний дзвінок про «мінування» будинку. Далі, на сайті міністерства з’явилося повідомлення, що дії НАБУ є політично мотивовані. Таким чином, МВС теж включилися у «політичну боротьбу». Нарешті, відреагував і сам міністр. Спочатку досить емоційно, написавши на власній сторінці у соціальній мережі про те, що не буде охороняти «це сміття» (не ясно, про кого саме мова), та виводить нацгвардію з-під Верховної Ради. Проте, згодом емоційність А. Авакова «спала», і він вже спокійно коментував ситуацію, стверджуючи, що його син без проблем виправдається у суді.

Щодо версій того, що відбувається, то вони можуть бути різними.

Перша – найбільш тривіальна. НАБУ просто нарешті виконує свої обов’язки. Дана версія має декілька слабких сторін. По-перше, не зрозуміло, чому саме зараз перейшли до активних слідчих дій. Що саме під час обшуків через два роки після подій планували знайти детективи НАБУ? Захований на горищі рюкзак? План крадіжки грошей на стіні? Чи щось інше? По-друге, все це дивовижно співпало із сприятливою політичною кон’юнктурою. Складається враження, що хтось просто чекав на «відмашку».

Друга – мова про тиск на А. Авакова персонально та всю фракцію НФ. Цілком можливо, що О. Аваков може бути аргументом у переговорах щодо подальших політичних кроків та рішень. Наприклад, щодо ухвалення законопроектів, необхідних для реалізації «Мінських домовленостей», або щодо питання бюджету. Слабкість цієї версії полягає у тому, що Аваков є занадто досвідченим політиком, аби його можна було так легко «злякати». Малоймовірно, що у АП погодилися б йти з ним на відверту конфронтацію, аби потім знову «миритися».

Тому досить вірогідною видається версія, що мова про «багатоходівку» по усуненню Авакова з займаної посади. Схоже, що всі очкували досить жорстких та емоційних дій з боку міністра. І, власне, його перші кроки свідчили про те, що він справді буде відповідати так. Мова про спроби блокування нацгвардійцями співробітників НАБУ. Проте міністр швидко заспокоївся, і слідчим діям проти власного сина протидіяти не став. До речі, згодом в НАБУ офіційно заперечили, що хтось намагався їм протидіяти. Схоже, такий «старий лис» як Аваков здогадався, що йому готували пастку. Його провокували на те, аби здійснити «атаку» на сили НАБУ силами МВС, щоб потім обвинуватити у підготовці державного перевороту чи чомусь подібному, і «розігнати» відповідні тези в громадській думці, аби потім використати це все для його відставки. Тут досить згадати, як довго та старанно готували відставку однопартійця Авакова – А. Яценюка з поста прем’єра. Тоді досить довго роздували скандал щодо нардепа М. Мартиненка, про якій досить швидко забули після відставки прем’єра.

Очевидно, Аваков оцінив ситуацію, та вирішив реагувати не силовими методами (як від нього чекали), а політичними. Про це свідчить публікація за авторством соратника міністра – нардепа М. Княжицького, що вийшла «по гарячим слідам» затримання О. Авакова. У ній міститься декілька досить цікавих тез. Зокрема, підтвердження факту «Віденської змови» за участю олігархів, яка, наче, і санкціонувала обрання П. Порошенка президентом. Далі, ідея про те, що Порошенко є ставлеником Росії. Нарешті, теза, що президент вимагав розігнати «Майдан Саакашвілі». Відмова від цього з боку Авакова і спровокувала «атаку» на родину останнього.

Отже, хто б які політичні розклади не готував завчасно, видається, що «бліцкригу» не вийшло. Очевидно, нас чекає затяжна «апаратна війна». Тут треба додати, що у недалекому минулому А. Аваков був соратником Ю. Тимошенко, яка продовжує претендувати на найвищі державні посади. Тож він цілком може використати ідею про «повернення до Юлі» як засіб політичного тиску. У будь-якому випадку, історія, очевидно, лише починається.

Юрій Шевченко

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Оцініть цей матеріал 1 Зiрка2 Зiрки3 Зiрки4 Зiрки5 Зiрок
Loading...

Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...

Останні Політична правда

Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: