Сила в правді

Навігація
Головна Економічна правда Дешеві квартири для киян: що потрібно знати і коли чекати обвалу

Дешеві квартири для киян: що потрібно знати і коли чекати обвалу

Дешеві квартири для киян: що потрібно знати і коли чекати обвалу
в Економічна правда/Новини

В Інтернеті жваво обговорюють пониження цін на столичному ринку нерухомості. Поки що йдеться про вторинний ринок. Втім, подекуди вже лунають голоси про нібито “лопання бульбашки” в галузі будівництва житла – через перенасичення ринку пропозиціями.

Про це пише “Народна Правда” з посиланням на “Вечірній Київ“.

Чи справді ситуація аж така критична? І чи не стоїмо ми на порозі нової квартирно-будівельної кризи на кшталт тієї, що сталася 2008 року? На спеціалізованих порталах з нерухомості поширилася інформація про стрімке здешевлення київських квартир протягом останніх тижнів. Повідомлялося про зниження на 1,1 % середньої ціни квадратного метра на вторинному ринку. А в найбільш запитуваних квартирах біля станцій метро вартість буцімто «просіла» аж на 3,5 %.

Серед основних причин називають карколомну перевагу пропозиції над попитом. За різними оцінками, на одного реального покупця в Києві перепадає від 10 до 20 квартир. Якщо ж сюди ще долучити теперішнє “повзуче” знецінення гривні щодо долара, то перспектива і справді вимальовується не вельми втішна. Плюс наголошується на тому, що значна частина вторинного ринку є застарілою, чимало будинків потребують капітального ремонту. Тож аби продати квартиру, скажімо, у “хрущовці”, треба суттєво скинути ціну.

– Аналізуючи ринок нерухомості, ми повинні чітко розрізняти плавне зниження цін і їх падіння, – пояснює Сергій Злидень, президент Асоціації спеціалістів з нерухомості України у 2010-2017 рр. – У першому випадку це коливання вартості квадратного метра житла в межах 1–3 відсотків протягом півроку. Інша ситуація, коли ціна падає на 30-40% за 2 місяці, як це було під час відомої кризи у 2008-2009 роках. 

На думку експерта, сьогодні ми стикаємося з незначним коригуванням ціни після природного літнього “просідання” цін на нерухомість. До того ж, стартувало повільне зростання курсу долара. Звісно, ринок нерухомості на це реагує. Одначе про різке падіння цін на квартири говорити не слід, і це стосується всіх сегментів. Щодо первинного ринку, то на ньому діють гривневі ціни, і серйозне їх коригування починається після суттєвого зростання долара на 1 чи 2 гривні. Тому забудовники поки тримають ціни стабільними.

Експерт категорично не погоджується щодо наявності ознак кризи на первинному ринку. Він вважає, що попри перевагу пропозиції над попитом ці показники будуть поступово вирівнюватися. Адже, за відсутності фондового ринку, для вкладення коштів громадянам лишається вибирати між банками і житловою нерухомістю. Оскільки ж довіра до банківської системи нині підірвана, вкладають у нові квартири.

– Ринок нерухомості дуже швидко реагує на зростання чи падіння курсу долара, – ділиться думками директор агенції нерухомості Ігор Комар. – Пригадую, наприкінці минулого року прогноз щодо курсу долара на нинішній рік теж був високий. Навіть за заявлених урядом 30,1 гривні за долар на 2018 рік, думаю, обвалу цін на квартири не буде. Коливання у 1-2 відсотки на місяць суттєво на ринок не впливатимуть. 

Експерт наголошує, що ціна пропозиції і реального продажу, як правило, не співпадають. До того ж, оцінки щодо падіння вартості часто ґрунтуються на кількості оголошень, які є в базах даних ріелторських сайтів і порталів з нерухомості. Проте багато оголошень так чи інакше дублюються різними агенціями.

– Якщо заглибитися в кожен сегмент, не скажу, що там є надлишок гарних пропозицій, – розмірковує пан Комар. – Розмови ж про “мильну бульбашку” на первинному ринку я чую вже років із 10. І що? Коли людина може купити за 30 тисяч доларів квартиру 45 квадратних метрів у новому будинку, навряд чи вона викине ті ж самі гроші за 30 “квадратів” у розвалюсі.

Нагадаємо, в Києві знизився попит на нове житло. На ринку нерухомості накопичилося понад 60 тис. нерозпроданих квартир.

Також Київ посів друге місце в світі за вартістю оренди квартир. Вона складає більше двох місячних зарплат.

Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...

Останні Економічна правда

Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: