Як вберегтися від грипу і ГРВІ: поради лікаря Комаровського

Як вберегтися від грипу і ГРВІ: поради лікаря Комаровського
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

В Україні спостерігається зростання рівня захворюваності на грип та ГРЗ. У цій ситуації важливо знати інформацію про віруси і яким чином можна від них захиститися.

Відомий дитячий лікар Євген Комаровський пояснив, як можна протистояти поширенню вірусів, передає “Народна Правда”.

“Запам’ятайте найголовніше: тактика ваших дій абсолютно не залежить від того, як називається вірус. Грип сезонний, свинячий, слонячий, пандемічний, взагалі не грип – це не важливо. Важливо лише те, що це вірус, що він передається повітряно-крапельним шляхом і що він вражає органи дихання », – написав Комаровський в публікації на своєму сайті.

«Якщо ви (ваша дитина) зустрінетеся з вірусом, а у вас немає в крові захисних антитіл, ви захворієте. Антитіла з’являться в одному з двох випадків: або ви перехворієте, або ви будете робити щеплення. Прищепивши, ви захистите себе не від вірусів взагалі, а тільки від вірусу грипу. Якщо є матеріальну можливість зробити щеплення собі (дитині) і змогли отримати вакцину – зробіть, але за умови, що для вакцинації не треба буде сидіти в зашмаркленому натовпі в поліклініці. Наявні вакцини захищають від усіх актуальних в цьому році варіантів вірусу грипу.

Ніяких ліків і “народних засобів” з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Тобто ніяка цибуля, ніякий часник, ніяка горілка і ніякі пігулки, які ковтаєте ви або запихаєте в дитину, не здатні захистити ні від якого-небудь респіраторного вірусу взагалі, ні від вірусу грипу зокрема. Все, за чим ви вбиваєтеся в аптеках, усі ці нібито противірусні засоби, нібито стимулятори інтерфероноутворення, стимулятори імунітету і страшенно корисні вітаміни – все це ліки з недоведеною ефективністю. Основна користь всіх цих ліків – психотерапія. Ви вірите, вам допомагає – я радий за вас, тільки не треба штурмувати аптеки – воно того не варто.

Джерело вірусу – людина і лише людина. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Пройтися зупинку пішки, не піти зайвий раз до супермаркету – мудро! Маска. Корисна штука, але не панацея. Бажано бачити її на хворому, якщо поряд здорові: вірус вона не затримає, але зупинить крапельки слини, особливо багаті вірусом. Здоровому не потрібна.

Руки хворого – джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Хворий торкається обличчя, вірус потрапляє на руки, хворий хапає все навколо, ви торкаєтеся цього всього рукою – здрастуй, ГРВІ. Не чіпайте своє обличчя. Мийте руки, часто, багато, постійно носіть із собою вологі дезинфікуючі гігієнічні серветки, мийте, тріть, не лінуйтеся! Вчіться самі і вчіть дітей, якщо вже немає хустки, кашляти-чхати не в долоньку, а в лікоть.

Начальники! Офіційним наказом введіть у ввірених вам колективах заборону на рукостискання. Користуйтеся кредитними картками. Паперові гроші – джерело поширення вірусів.

Повітря !!! Вірусні частинки годинами зберігають свою активність в сухому теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому. Гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально. Тому, якщо вже ви вийшли погуляти, так не треба показового ходіння в масці по вулицях. Вже краще нормально подихайте свіжим повітрям. Оптимальні параметри повітря в приміщенні – температура близько 20 ° С, вологість 50-70%. Обов’язкове часте й інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень.

Будь-яка система опалювання сушить повітря. Мийте підлогу. Включайте зволожувачі повітря. Настійно вимагайте зволоження повітря і провітрювання приміщень у дитячих колективах. Краще тепліше одягніться, але не включайте додаткові обігрівачі. Стан слизових оболонок !!! У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування так званого місцевого імунітету – захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають – робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар’єр ослабленого місцевого імунітету, і людина захворює при контакті з вірусом з багато разів більшою мірою вірогідності.

Головний ворог місцевого імунітету – сухе повітря, а також ліки, здатні висушувати слизові оболонки. Оскільки ви не знаєте, які ці ліки (а це деякі протиалергічні і майже всі так звані «комбіновані протизастудні засоби», так краще не експериментувати в принципі.

Зволожуйте слизові оболонки! Елементарно: 1 чайна ложка звичайної кухонної солі на 1 літр кип’яченої води. Заливаєте в будь-який флакон-пшикалку (наприклад, з-під судинозвужувальних крапель) і регулярно пшикаєте в ніс (чим сухіше, чим більше народу навколо – тим частіше, хоч кожні 10 хвилин). Для тієї ж мети можна купити в аптеці фізіологічний розчин або готові сольові розчини для введення в носові ходи: “Салін”, “Аква Маріс”, “Хьюмер”, “Маример”, “Носоль” і ін. Головне – не жалійте! Капає, пшикайте, особливо тоді, коли з дому (з сухого приміщення) ви йдете туди, де багато людей, особливо якщо ви сидите в коридорі поліклініки. Вищевказаним сольовим розчином також регулярно полощіть рот. Відносно профілактики це все”.

Раніше доктор Комаровський пояснив, чому шкідливо давати грати з планшетом дітям до 2-річного віку.

Джерело: Народна Правда