Сила в правді

Навігація
Головна Економічна правда Випробувальний термін і довга відпустка: що потрібно знати про Трудовий кодекс по-новому

Випробувальний термін і довга відпустка: що потрібно знати про Трудовий кодекс по-новому

Випробувальний термін і довга відпустка: що потрібно знати про Трудовий кодекс по-новому
в Економічна правда/Новини

Якщо український парламент ухвалить новий Трудовий кодекс, нас чекатиме чимало нового і цікавого. Передусім зміни стосуватимуться ключових статей щодо захисту прав працівників: відпустка, звільнення і декрет.

Про це «Народна Правда» пише з посиланням на hyser.com.ua.

Отже, найголовніші зміни, які очікують українців.

Довга відпустка

Мінімальну відпустку планують збільшити з 24 до 28 календарних днів. Ну і, звісно, відпустка своїм коштом може скласти тільки 30 днів на рік, а при звільненні невикористана відпустка має бути оплачена.

Випробувальний термін

Випробувальний термін має становити не більш як три місяці, а для робочих спеціальностей — один. Якщо протягом випробувального терміну роботодавець приймає рішення звільнити співробітника, то він повинен попередити його як мінімум за три дні.

Без випробувального терміну зможуть приймати тільки неповнолітніх, демобілізованих з військової служби, переможців конкурсу на вакантну посаду, осіб, для яких це перше після навчання місце роботи, вагітних і матерів дітей у віці до трьох років.

При прийомі на роботу тепер буде недостатньо просто відмовити кандидатам, роботодавець повинен буде письмово пояснити причину відмови.

Ще одним нововведенням можуть стати електронні трудові книжки.

Спостереження за співробітниками

Роботодавці зможуть законно стежити за робочим процесом підлеглих із допомогою камер, диктофонів тощо. Втім, є обмеження – перед використанням таких технічних засобів вони повинні попередити співробітників. Водночас, у законопроекті відсутній чіткий список тих галузей, де необхідно проводити відеофіксацію.

Робота вдома

Вперше, в українському Трудовому кодексі з’явиться стаття про можливість працювати дома.

“При укладанні трудового договору або пізніше сторони можуть домовитися про виконання працівником роботи вдома (надомну працю), якщо він має для цього необхідні умови, що відповідають вимогам охорони праці, пожежної безпеки і санітарії”, – сказано в законопроекті.

Тобто, якщо людина буде працювати вдома, за це йому буде нараховуватися стаж і цілком законна зарплата. Також, якщо українець працює дома, він зможе зажадати у роботодавця компенсацію коштів за знос устаткування або ж вартість електроенергії.

Відсторонення від роботи

Згідно з новим КЗпП, збільшується список причин, за якими можуть припинятися трудові відносини:

– у випадках, які передбачені колективним або трудовим договором;

– на час виконання працівником покладених на нього цивільних, державних або громадських обов’язків;

– на час законного страйку, якщо працівник бере участь у такій страйку в передбаченому законом України порядку;

– на час відсторонення працівника від роботи

– в інших випадках тимчасового звільнення працівника від виконання роботи

Також роботодавець зобов’язаний відсторонити працівника (без збереження заробітної плати), який порушує вимоги охорони праці, і не застосовує встановлені нормами засоби індивідуального або колективного захисту та/або який не пройшов інструктаж (навчання, перевірку знань) з питань охорони праці або пожежної безпеки.

Відсторонити працівника можуть і в тому випадку, якщо виконання його роботи загрожує життю і здоров’ю дітей або завдає шкоди майну, порушує нормальну роботу юридичної особи. За фактом, це досить розмите поняття, яке може трактуватися різними роботодавцями абсолютно по-різному, що може спричинити конфлікти та непорозуміння в обох сторін.

Звільнення

Перелік причин для звільнення також виріс: так, тепер можуть звільнити в зв’язку з незадовільним станом здоров’я, втратою працездатності та розголошенням комерційної таємниці.

“Якщо порушення правил прийняття на роботу сталося з вини працівника, такий працівник може бути звільнений роботодавцем у цій підставі незалежно від можливості переведення його на іншу роботу”, – йдеться в законопроекті.

Причини для звільнення можуть виглядати наступним чином:

– за згодою сторін;

– по закінченню терміну трудового контракту;

– призив на військову службу;

– у зв’язку зі скороченням штату;

– розірвання трудового договору з ініціативи працівника;

– вступ у силу вироку суду, яким працівник засуджений до позбавлення волі;

– виявлення невідповідності працівника займаній посаді;

– систематичне невиконання працівником обов’язків без поважних причин;

– прогул (в тому числі відсутності на роботі понад три години протягом робочого дня) без поважних причин;

– неявки на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності та пологах;

– появи на роботі в нетверезому стані;

– вчинення розкрадання за місцем роботи.

Нагадаємо, новий Трудовий кодекс дасть можливість офіційно працювати дітям. Передбачається, що роботодавець зможе укладати трудовий договір з дітьми, що не досягли 14-річного віку. Така норма дозволить офіційно заробляти гроші дітям, які працюють в кіно і рекламі, приймають участь у концертах тощо.

Також нагадаємо, після прийняття нового Трудового кодексу в Україні зникне один “історичний” вихідний і з’явиться законна сієста посеред робочого дня. Також в проекті кодексу з’явилися пільги для військових і переселенців, а також для молодих батьків.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Оцініть цей матеріал 1 Зiрка2 Зiрки3 Зiрки4 Зiрки5 Зiрок
Loading...

Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...

Останні Економічна правда

Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: