Антибіотики не лікують вірусну інфекцію – Комаровський

Антибіотики не лікують вірусну інфекцію – Комаровський
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Антибіотики допомагають при бактеріальних, а не вірусних інфекціях. Батьки повинні знати, що застосування антибіотиків в тих випадках, коли вони не показані, може бути небезпечним.

Перед тим як купувати їх дитині, треба розібратися в найчастіших запитаннях батьків про антибіотики. У цьому допоможе педіатр Євген Комаровський, пише Gazeta.ua.

1. Чому лікар не призначає антибіотик від нежитю?

Антибіотики допомагають тільки при бактеріальних інфекціях. Нежить, кашель, закладений ніс – це симптоми гострої респіраторної вірусної інфекції (ГРВІ), а антибіотики на віруси не діють.

2. Навіщо чекати бактеріальних ускладнень ГРВІ? Чи можна відразу приймати антибіотик?

Профілактичне застосування антибіотиків при ГРВІ може привести до розвитку інфекції, викликаної стійкими бактеріями. Крім того, у антибіотиків, як і у інших лікарських препаратів, є побічні ефекти. Може навіть з’явитися водяниста діарея з прожилками крові.

3. Зелені або жовті соплі – це ознака бактеріальної інфекції?

Синусит – це запалення слизової оболонки носа і придаткових пазух. Причиною синуситу може бути вірус або алергія, а в деяких випадках – бактерії.

Запідозрити бактеріальний синусит у дитини можна, якщо:

зелені соплі, кашель та інші симптоми не проходять більше 10 днів; зелені соплі і температура вище 39 ° C піднімається протягом 3-4 днів.

При розвитку бактеріального синуситу (що буває рідко), антибіотик може допомогти. Перед його призначенням педіатр огляне дитину і зробить необхідні аналізи, щоб переконатися, що антибіотик дійсно потрібен.

4. Чи обов’язкові антибіотики при отиті?

Не завжди. Щонайменше половина отитів можуть пройти без антибіотиків. Це за умови якщо у дитини немає високої температури або вираженого болю у вусі.

Біль у вусі – це перший і самий неприємний симптом отиту. У цьому випадку допоможуть знеболюючі засоби (дітей можна давати тільки парацетамол або ібупрофен).

Швидко зняти біль у вусі можуть вушні краплі з анестетиком. Дізнайтеся у педіатра, які підходять саме вам.

Антибіотики призначаються, якщо, незважаючи на проведене лікування, у дитини підвищується температура тіла, посилюється біль у вухах або отит двосторонній.

5. При болю в горлі потрібні антибіотики?

Не завжди. У 80% випадків причиною болю в горлі є віруси. Якщо у дитини болить горло, є нежить і гавкаючий кашель, то, швидше за все, це вірус.

Антибіотики призначають для лікування ангіни (гострий фарингіт, гострий тонзиліт), викликаної β-гемолітичними стрептококами групи А. Вона зазвичай буває у дітей шкільного віку, і практично не зустрічається у дітей віком до 3 років.

6. Чи часто виникають побічні ефекти при прийомі антибіотиків?

Побічні ефекти при прийомі антибіотиків виникають у 1 з 10 дітей. Це може бути висип, нудота, діарея, болі в животі і т.д. Іноді висип виникає не відразу, а після того, як дитина приймає антибіотик протягом якогось часу. При цьому не кожна висип є алергічною реакцією.

Зверніться за медичною допомогою при появі кропив’янки (на вигляд, як після опіку кропивою), свербіння і висипу. Ця алергічна реакція повинна бути обов’язково занесена в медичну карту дитини.

7. Як швидко діють антибіотики?

При бактеріальних інфекціях стан поліпшується протягом 48-72 годин після прийому антибіотика. Якщо в дитини стан не поліпшується за цей час, зверніться за консультацією до педіатра. Якщо припинити приймати антибіотики занадто рано, то бактерії можуть не загинути, і симптоми можуть з’явитися знову.

8. Чи може прийом антибіотиків привести до розвитку стійких форм бактерій?

Часте застосування антибіотиків або застосування в тих випадках, коли вони не показані, а також повторні курси можуть привести до розвитку стійких до антибіотиків бактерій. Важливо вибирати антибіотик, специфічний саме для даної інфекції (бактерії).

9. Чи існують ліки проти вірусів?

Тільки лише для лікування деяких вірусних інфекцій використовують противірусні засоби. Наприклад, при грипі дітям з груп ризику (бронхіальна астма, цукровий діабет та ін.) Можуть бути показані особливі противірусні засоби. У той же час для більшості інших вірусів, що викликають нежить, кашель та інші симптоми, противірусних препаратів з доведеною ефективністю немає.

10. Як безпечно використовувати антибіотики?

Антибіотики допомагають при бактеріальних інфекціях, але вони не впливають на віруси і неефективні при застуді.

При перших симптомах ГРЗ у дитини не поспішайте з антибіотиками, вони, як правило, не потрібні.

Не давайте дитині антибіотик, який ви використовували в минулий раз або у іншої дитини, – це небезпечно!

Нагадаємо, раніше “Народна Правда” повідомляла, що дію руйнівного наркотику навчились блокувати.

Джерело: Народна Правда