Сила в правді

Навігація
Головна Публікації Резонансні вбивства в Україні: хто і чому "гальмує" розслідування

Резонансні вбивства в Україні: хто і чому “гальмує” розслідування

Резонансні вбивства в Україні: хто і чому “гальмує” розслідування
в Публікації/Соціальна правда

Десь за тиждень до Нового року у мене задзвонив телефон. Незнайомий голос на незнайомому номері намагався уточнити, чи саме до мене він додзвонився.

  • Добрий день!!!, – хтось кричав у слухавку, ніби ми спілкувалися дисковим телефоном середини ХХ сторіччя в хуртовину, – Це Сергій Костець?!
  • Добрий. Ні, моє прізвище Костеж. А це хто?
  • Костеж. Добре, дякую. Мене звати NNN, я слідчий Сєвєродонецького управління Нацполіції. Ми перевіряємо телефонну книжку Сергія Самарського, дійшли до вашого прізвища…

Моєму здивуванню не було меж. Сергія було вбито на початку листопада, це більше місяця тому, а вони тільки зараз почали дивитися його телефонну книгу і лише дійшли до літери “К”.

Сергій Самарський був одним з лідерів демократичних сил в Луганській області. Він ретельно викривав схеми і дії сепаратистів в регіоні, завжди публікував все, що знаходив. Довгий час був єдиним опозиційним до регіональської більшості депутатом міськради. На початку листопада його було підло вбито нападом ззаду. Ймовірно до цього мали відношення місцеві сепаратисти, яких він викривав і критикував, але які не понесли жодного покарання, переобрались до міськради і продовжують у ній засідати.

Резонансні вбивства в Україні: хто і чому “гальмує” розслідування

Вже в кінці грудня дійшов “логічного” (на жаль) кінця перший процес про вбивства на Майдані – судили тітушковода Крисіна, який брав участь у жорстокому побитті 19 січня активістів Майдану і журналіста Святослава Веремія. Веремій помер від побоїв, а Крисін отримав… два роки умовно за участь у цьому вбивстві.

Резонансні вбивства в Україні: хто і чому “гальмує” розслідування

І от 1 січня у Вишгороді було знайдено вбиту правозахисницю  Ірину Ноздровську. Вона витратила два роки свого життя на справу честі своєї родини – одна вела боротьбу проти державної машини, що гальмувала справу проти вбивці її ж сестри. У 2015 році п’яний племінник Вишгородського судді Дмитро Россошанський збив насмерть її сестру. Россошанський. Справа йшла дуже повільно, більш за те – за словами близьких до родини людей, поліція відверто її заминала. Але “правоохоронцям” перешкодила Ноздровська, яка два роки вела цю справу в суді і змушувала працювати поліцію і прокурорів. Їй неодноразово погрожували впливові родичі Россошанського, але вона добилася того, що вбивцю визнали винним. На засіданні апеляційного суду родичі Россошанського спробували навіть витягти його з-під варти. Не вдалося. І після цього від них Ірині почали надходити погрози.

“Ты плохо кончишь!”

Саме це було заявлено Ірині після суду. Це була пряма погроза. Однак, національна поліція ніяк не зреагувала на це. І вже через кілька днів правозахисницю було викрадено.

29 грудня ввечері рідні не змогли до неї додзвонитися. Майже добу поліція не реєструвала звернення про зникнення людини, і лише ввечері 30 грудня почала шукати Ноздровську. 1 січня її було знайдено в одній з водойм поблизу Вишгорода зі слідами насильницької смерті.

Незважаючи на заяви ряду політиків-“соціалістів”, поліція почала все-таки розслідування за статтею “убивство”.

Але так, чи інакше, поліція не бралася захищати людину, якій відверто погрожували родичі убивці її сестри. Поліцію можна зрозуміти. Адже у неї, поліції, багато іншого клопоту. Наприклад, продовжувати обвинувачувати двох праворадикалів у вбивстві Бузини, хоча доказів проти них майже немає.  Або забезпечувати цілодобову охорону вищезгаданому Крисіну. І ловити грузинів – друзів, або просто знайомих Саакашвілі – теж важка робота.

Незрозуміло, чим таким надважливим займалася цілий місяць поліція Сєвєродонецька, якщо тільки через 40 днів після вбивства дійшла до телефонної книжки депутата міськради, голови фракції БПП (!) у місті.

Про справу Шеремета, в якій поліція не помітила за рік роботи те, що журналісти знайшли за кілька тижнів (зокрема, колишнього співробітника СБУ, який сидів в автомобілі в ніч закладки бомби в авто Шеремета навпроти його будинку)- годі вже й говорити.

2 січня вдень на Софійській площі було людно – але не по-святковому. Люди зійшлися під будівлю обласного главку Нацполіції, вимагаючи рішучих дій по знаходженню вбивці Ірини. Людей зібралося до тисячі – деякі були агресивно налаштовані.

Резонансні вбивства в Україні: хто і чому “гальмує” розслідування
фото: Тимур Ибрагимов

Привід серйозний, тому що до цього рішучих дій не спостерігалося. Навпаки, деякі журналісти писали, що вбивство правозахисниці спробували в ту ж таки ніч повісити… на її хлопця. Не вдалося.

Резонансні вбивства в Україні: хто і чому “гальмує” розслідування

Поліцейський чиновник, який вийшов до людей, сказав, що розслідування перебуває “на особистому контролі” голови Нацполіції і міністра МВС.

Резонансні вбивства в Україні: хто і чому “гальмує” розслідування
фото: Тимур Ибрагимов

Сам Арсен Аваков перед новим роком він поїхав на відпочинок до Італії і невідомо, чи  відпочинок свій перервав.

Резонансні вбивства в Україні: хто і чому “гальмує” розслідування

Але вбивство Ноздровської він не коментує . Замість цього пише про успіхи України на фондових ринках. Але і тут є помилка – Україну визнано кращою по темпах серед країн СНД, а не світу.

Резонансні вбивства в Україні: хто і чому “гальмує” розслідування

Мовчать і радники Авакова. Ми спитали у Антона Геращенка коментар з цього приводу, але він не відповів на нашу смс.

Це не перший раз, коли у вкрай незручній ситуації для поліції – вони мовчить. Арсен Аваков мовчав і рік тому, коли внаслідок вкрай невдалої операції поліції охорони і КОРДу в Княжичах загинули п’ятеро співробітників МВС. До речі – і тоді теж ніхто не сів за грати. Виявилося, що за загибель 5 людей ніхто не винуватий більше, ніж на “дисциплінарну відповідальність”.

Врешті, відгукнувся заступник голови Нацполіції В’ячеслав Аброськін. Він написав у своєму Facebook, що проводити мітинги під главком поліції – це “піар”, і закликав людей схаменутися.

Резонансні вбивства в Україні: хто і чому “гальмує” розслідування

Але в коментарях несподівано випливла інша реакція.

Резонансні вбивства в Україні: хто і чому “гальмує” розслідування

А поки продовжується мовчанка поліції і розслідування, яке, за словами поліцейських чиновників, знаходиться на особистому контролі Авакова та Князєва, в селі, де мешкають родичі загиблої Ірини, продовжується протистояння. Її дочка боїться, що її також вб’ють. Але поліція не поспішає захищати її, захист забезпечують друзі-АТОшники.

Резонансні вбивства в Україні: хто і чому “гальмує” розслідування

До того ж, деякі селяни, які мають стосунок до Россошанських, відверто їх підтримують та також погрожують сім’ї загиблих сестер.

4 вкрадених роки

Випадки Самарського, Веремія, Ноздровської показують, що за 4 роки система не змінилася, і до сих пір є за своєю суттю неофеодальною. В ній є дві найбільші касти людей – ті, які мають право робити ВСЕ, що захочуть, незважаючи на закон, і ті, проти яких використовується закон для утримання їх у покорі. Іронія долі, але саме колишня радянська республіка стала еталонною “державою за Марксом”, в якій відбувається пряма експлуатація панівним класом всіх інших громадян.

Можна створювати нову патрульну поліцію, звітувати про кількість затриманих хабарників (при цьому замовчуючи, скільки з них відправлено за грати), але такі кричущі випадки, які трапляються ледь не щомісяця, показують нам, що Україна втратила 4 роки – адже за ці 4 роки система, що існувала при регіоналах за часів Януковича, жодним чином не змінилася. До сих пір правоохоронні органи чомусь  не здатні покарати злочинців,  а сама система мовчить і бездіє, коли вбивають тих, хто копняками, запотиличниками або ж іншими засобами змушує її банально виконувати свої функції, які вона сама виконувати – не бажає.

Саме тому ця справа важлива для кожного громадянина – адже на місці Ноздровської або її сестри може опинитися (і опиняється!) кожен. І якщо суспільство не тиснутиме на систему з метою змін, ми приречені на беззахисність всіх і кожного перед знахабнілими злочинцями, перед якими стоїть державний апарат в позі офіціанта з очима в яких можна прочитати лише одне питання: “чего изволите?”.

Але справу – не закінчено. Загибла Ірина Ноздровська добилася, щоб вбивці її сестри продовжили арешт на два місяці – до кінця лютого. Ми повідомлятимемо громадськості всі подробиці і анонсуватимемо засідання суду.

Сергій Костеж

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Оцініть цей матеріал 1 Зiрка2 Зiрки3 Зiрки4 Зiрки5 Зiрок
Loading...

Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...

Останні Публікації

Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: