Сила в правді

Навігація
Головна Правда про чиновників Чому "горить" Київ, або як виводять будинки з культурної спадщини (розслідування)

Чому “горить” Київ, або як виводять будинки з культурної спадщини (розслідування)

Чому “горить” Київ, або як виводять будинки з культурної спадщини (розслідування)
в Правда про чиновників/Публікації

На початку грудня на Подолі, в історичному серці столиці, зайнялися одразу дві пам’ятки архітектури. Першим – 7 грудня, горів унікальний будинок (1874-1875 років) на вулиці Волоській 5/14. Пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення, охоронний №623-Кв.

Чому “горить” Київ, або як виводять будинки з культурної спадщини (розслідування)

У Держслужбі з надзвичайних ситуацій повідомили – горіла покрівля будинку, площа займання 200 кв.м., причина виникнення пожежі з’ясовується.

Слідом за ним 10 грудня в 10 хвилинах ходьби, на сусідній вулиці Межигірська 33/19 займається будинок ХІХ століття, який належав  чернігівському купцю Вертипороху. Цей будинок також має статус пам’ятки архітектури, охоронний номер 970-Кв.

Чому “горить” Київ, або як виводять будинки з культурної спадщини (розслідування)

Стосовно цієї події столичні пожежні також сухо відписали – причини займання наразі встановлюються.

Але активісти, громадські діячі та навіть представники влади, дуже сумніваються в тому, що ці два загоряння визнають підпалом і покарають винних.

Олена Терещенко громадська діячка, яка багато років бореться за збереження архітектурних пам’яток у рідному Києві. Жінка розповідає, ці дві пожежі зовсім не схожі на співпадіння. Адже власником, як будинку на Волоській, так і будинку на Межигірській був Мірзаєв Валерій Наріман Огли.

 «Він нещодавно, для того щоб уникнути кримінальної відповідальності за нищення, пошкодження об’єкту культурної спадщини, або для того щоб цю будівлю не повернули до комунальної, чи державної власності оскільки ми на цьому наполягаємо, переоформив цей будинок (на Межигірській 33/19. – авт.) на свого компаньйона громадянина Сахна, який є разом з ним засновником у декількох компаніях», – розповідає нам Олена Терещенко.

Чому “горить” Київ, або як виводять будинки з культурної спадщини (розслідування)

«Пожежа, що виникла в будівлі 10 грудня, – не перша подія, яка все більше доводить до руйнації пам’ятку. Місто вело безрезультатну боротьбу із горе-власником починаючи із 2012 року. Саме тоді Головним управлінням охорони культурної спадщини було направлено припис ТОВ «Подол Інвест» із вимогою провести протиаварійні роботи щодо збереження пам’ятки відповідно до умов охоронного договору», – зауважили в КМДА.

Дивно чути, що попри всі намагання влада вже 5 років не може жодним чином вплинути на те, що бізнесмен цинічно знищує історію. Ба більше, згідно з інформацією від департаменту культури КМДА власник будинку на вулиці Волоській, ТОВ «ВКП Поділ-Бізнес», ухиляється від укладання охоронного договору з органом охорони культурної спадщини. При чому ухиляється вже протягом дев’яти років!

«Протягом періоду з 2008-2017 власнику будівлі направлялися приписи, а відповідні зібрані матеріали – до правоохоронних органів», – зазначають у департаменті культури КМДА.

Депутат Київради Сергій Гусовский впевнений, що ці руйнування відбуваються через те що, 298 стаття Кримінального кодексу України, яка мала б захищати пам’ятки історії або культури від нищення чи псування, на практиці майже не застосовується. А прецедентів, що недобросовісний власник ось такої пам’ятки архітектури відповів за законом не було.

Чому “горить” Київ, або як виводять будинки з культурної спадщини (розслідування)

Сергій Гусовський розповідає, що його колеги підготували проект рішення про те що має бути відомий кінцевий бенефіціарний власник компаній, які претендують на землю, чи на майно територіальної громади міста Києва. Однак, голосів не вистачило. ЗА – 45. Рішення не прийняте. Судячи з усього, столична влада не зацікавлена у розкритті земельних бенефіціарів.

До порівняння, є чудовий приклад ставлення до своєї історії та до думки громадян щодо забудов. Мова йде про Німеччину.

В Кельні одна з великих компаній-забудовників вирішила звести комплекс офісних будівель. Та коли стало відомо, що вони можуть перекрити вид на собор і спотворити панораму міста, в справу втрутилася комісія ЮНЕСКО, яка відповідає за культурну спадщину. Місту поставили ультиматум: якщо ви це побудуєте, то собор буде позбавлений статусу “світова культурна спадщина”. Компанія відмовилася від своїх планів і будівництво було припинено.

Чому “горить” Київ, або як виводять будинки з культурної спадщини (розслідування)

Інша історія була в Дрездені, коли міська влада вирішила побудувати там міст. Комісія ЮНЕСКО, розглянувши проект, прийшла до висновку, що міст зруйнує унікальну панораму міста і попередила, що Дрезден втратить право на титул “світової культурної спадщини”, якщо міст буде побудований в тому вигляді, в якому заплановано. Але міська влада вперто доводила, що їм необхідний саме такий міст. Тож було навіть проведено референдум, в ході якого, за будівництво моста висловилась і більшість містян. Щоправда, після цього будівництва Дрезден таки втратив титул “світова культурна спадщина”.

Чому “горить” Київ, або як виводять будинки з культурної спадщини (розслідування)

Та все ж повернемось в Україну. Якби не було, влада повинна чітко дотримуватись законів та прислухатися до думки громади. А відповідальність за руйнування унікальних архітектурних пам’яток та халатну бездіяльність мають нести не лише їх недобросовісні власники, а й органи державної влади, які закривають на ці руйнування очі. Чого у нас, поки що не відбувається.

Більше інформації Ви можете отримати подивившись інтерв’ю з депутатом Київради Сергієм Гусовським:

Та громадською діячкою Оленою Терещенко:

Олена Козаченко

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...

Останні Правда про чиновників

Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: