Трудовий кодекс по-новому: все, що потрібно знати українцям

Трудовий кодекс по-новому: все, що потрібно знати українцям
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Чинний кодекс законів про працю був прийнятий ще при Радянському Союзі, в 1971 році. Тому осучаснити трудове законодавство депутати намагаються досить давно. Наприклад, ще в жовтні 2015 року український парламент затвердив 386 статей нового проекту Трудового кодексу в першому читанні.

Остаточно схвалити “закон №1658” нардепи повинні були ще восени минулого року, проте крім внесення декількох незначних правок, руки до документа у представників законодавчої влади так і не дійшли, пише Народна Правда з посиланням на Сегодня.

Loading...

Згідно з новим КЗпП, відпустку в Україні збираються збільшити аж на чотири дні, з 24-х до 28-ми днів. А ось терміни відпустки, яка необлачується, залишаться незмінними – тільки 30 календарних днів на рік. Крім того, невикористана відпустка при звільненні працівника повиненна бути оплачена роботодавцем.

Випробувальний термін не може становити більше трьох місяців, а для представників робочих спеціальностей – так взагалі, всього лише один місяць. І якщо під час випробувального терміну здобувач з яких-небудь причин не підійшов роботодавцю, то повідомлення про звільнення той повинен отримати за три дні.

Випробувальний термін може бути скасований для неповнолітніх, переможців конкурсу на вакантну посаду, демобілізованих з військової служби, вагітних, матерів з дітьми у віці до трьох років, а також для тих, для кого це перше місце роботи після навчання.

Крім того, роботодавець повинен буде письмово пояснити здобувачеві причину відмови при прийомі на роботу.

Роботодавці також зможуть спостерігати, як відбувається робочий процес за допомогою технічних засобів спостереження. Однак тут треба отримати попередню згоду працівника на “стеження” або ж перевести на інший вид робіт, який не вимагає спостереження.

Роботодавець може домовитися з працівником про виконання роботи поза виробництвом, якщо вдома у співробітника дотримуються умов охорони праці, пожежної безпеки і санітарії. Офіційна робота вдома увійде до трудового стажу і не вдарить по зарплатні. Додатково працівник може зажадати у роботодавця компенсацію за знос обладнання, задіяного в роботі, і вартість витрачених енергоресурсів.

Однак розширюються і причини, за якими трудові відносини двох сторін припиняються. Наприклад, на час офіційного страйку. Роботодавець також просто зобов’язаний відсторонити працівника, який порушує вимоги охорони праці.

А ось звільнити з улюбленої роботи можуть за станом здоров’я, у зв’язку з втратою працездатності або через розголошення комерційної таємниці. Крім того, до вчинків, за які людина може втратити роботу, прирівняні невідповідність займаній посаді, відсутність на роботі більше трьох годин без поважної причини, поява на роботі в нетверезому стані і вчинення на місці роботи крадіжки матеріальних цінностей.

Нагадаємо, якщо український парламент ухвалить новий Трудовий кодекс, передусім зміни стосуватимуться ключових статей щодо захисту прав працівників: відпустка, звільнення і декрет.

Також повідомлялося, що новий Трудовий кодекс дасть можливість офіційно працювати дітям. Передбачається, що роботодавець зможе укладати трудовий договір з дітьми, що не досягли 14-річного віку. Така норма дозволить офіційно заробляти гроші дітям, які працюють в кіно і рекламі, приймають участь у концертах тощо.

Додамо, після прийняття нового Трудового кодексу в Україні зникне один “історичний” вихідний і з’явиться законна сієста посеред робочого дня. Також в проекті кодексу з’явилися пільги для військових і переселенців, а також для молодих батьків.

Джерело: Народна Правда