Польський закон фактично встановлює політичний диктат над історією.
Про це висловився у коментарі для “Народної Правди” голова Інституту національної пам’яті України Володимир В’ятрович.
“Це катастрофічно звужує можливість для діалогу між Україною і Польщею про історичні події, діалогу який є вкрай важливий. Це призведе до погіршення стосунків між країнами, крім того, може зіграти на руку праворадикальним рухам у Польщі, які можуть знову почати якісь дії проти українців”, – вважає голова Інституту нацпам’яті.
На його думку, Україна не має відповідати симетрично – “Це – дурість. А симетричною відповіддю на дурість буде ще дурість. Україна не має робити такого. І це не допоможе”, – вважає В’ятрович. За його словами, Україна має чітко артикулювати свій інтерес і вказувати на проблеми у польському підході європейським партнерам.
В той же час він не може поки що сказати, наскільки це є небезпечно – “Ніхто не знає, наскільки. Але, наприклад, і до мене це може бути застосовано. Подивимося, але я не впевнений, що ми тепер можемо гарантувати безпеку наших науковців у Польщі”.
Новим законопроектом польська влада прагне піти від асоціації Польщі зі злочинами проти євреїв на польській землі. Зокрема тепер забороняється поняття “польські табори смерті”. За подібне формулювання у Польщі тепер притягатимуть до відповідальності. Як і за заперечення “злочинів українських націоналістів” щодо поляків у 1925-1950 роках.
Прийняття даного законопроекту вже знайшло негативну реакцію у США. Обурилися також і в Ізраїлі, де документ назвали “необґрунтованим”.
Президент Порошенко заявив, що новий польський закон “не відповідає проголошеним принципам стратегічного партнерства” між двома країнами.