“Лагідний вбивця”: що потрібно знати про небезпечний гепатит С

”Лагідний вбивця”: що потрібно знати про небезпечний гепатит С
Автор Желізняк Олександр в Новини/Правда про здоров'я

Одним з найбільш поширених інфекційних захворювань є гепатит С.

Він вражає клітини печінки і провокує розвиток цирозу. Згідно з даними ВООЗ за 2017 рік, щорічно в світі від цього вірусу страждає майже 71 млн. чоловік і близько 400 тисяч помирають через невчасно надану медичну допомогу та ігнорування найменших проявів хвороби, передає НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на ТСН.

Найбільшою проблемою, що багато років поспіль не дає спокою науковцям всього світу, залишається відсутність вакцини. Річ у тому, що вірус Гепатиту С має 6 генотипів (усього їх 11), кожен із яких ділиться на підтипи, а ті — на квазівиди. Окрім того, потрапляючи до різних умов та організмів, штампи гепатиту здатні швидко мутувати, що просто унеможливлює процес їхнього дослідження та подальшого знешкодження.

Традиційно гепатит С передається через кров, коли медичні, косметологічні та будь-які інші процедури виконуються нестерильними інструментами. Серед найпоширеніших випадків зараження:

взяття зразків крові для лабораторного дослідження;

переливання донорської крові та її компонентів;

виконання хірургічних операцій;

нанесення татуювань;

проколювання вух, носа та інших частин тіла;

лікування у дантиста;

вживання ін’єкційних наркотиків;

проведення обрізного манікюру.

Окрім цього, зараження вірусом може статися у разі використання чужих засобів особистої гігієни, на яких залишаються часточки інфікованої крові. Також у медичній практиці зафіксовані випадки зараження вірусом статевим шляхом та від матері до дитини. Однак такі шляхи вважаються малопоширеними.

Не передається гепатит С через слину (поцілунок), харчові продукти, воду, предмети загального користування (окрім колючих та ріжучих) та грудне молоко. Однак коли у немовляти з’являються зуби, під час годування груддю воно може трохи пошкодити сосок та інфікуватися.

Близько 70-80% людей, які є носіями гепатиту С, не мають жодних ознак захворювання, оскільки воно розвивається латентно (приховано) — саме за це гепатит С називають “лагідним убивцею”.

Гепатит С нині виліковний — це буде досить тривале і вартісне лікування, але позбутися хвороби можливо. Та оскільки вчасно виявити гепатит С досить складно, вихід один — не допустити інфікування. Тому:

слідкуйте за стерильністю інструментів у всіх закладах, які відвідуєте (голки та шприци використовуються лише раз);

не вживайте ін’єкційні наркотики (як і будь-які інші);

не користуйтеся чужими засобами гігієни (зубні щітки, бритви, ножиці тощо);

якщо ви є медичним працівником, не ігноруйте техніку безпеки під час роботи із пацієнтом, особливо у випадку, якщо ви виконуєте маніпуляції колючими та ріжучими предметами;

ведіть впорядковане та захищене сексуальне життя, намагайтеся не вступати у випадкові статеві зв’язки з непостійними партнерами;

не довіряйте своє тіло та життя випадковим спеціалістам — тату-майстрам, косметологам, які роблять ін’єкції для обличчя, майстрам манікюру тощо;

перед переливанням крові проводьте скринінг донорської крові та її компонентів;

у разі поранення гострими предметами загального користування здайте кров для проведення лабораторного аналізу.

Також пам’ятайте, що перед проведенням будь-якої медичної чи косметичної процедури ви маєте право запитати у свого спеціаліста, яким чином він дезінфікує робочий інструмент. Зазвичай цей процес складається з декількох етапів, а для проведення якісного та правильного очищення використовується спеціальне обладнання: бокси, сухожарові шафи, стерилізатори. Не соромтеся бути прискіпливим відвідувачем, адже це — справді питання життя і смерті.

І ще один надзвичайно важливий момент — якщо ви помітили суттєве, безпідставне погіршення самопочуття та маєте бодай одну причину для хвилювання, якнайшвидше відвідайте лікаря. Вчасне діагностування вірусу — запорука швидкого одужання!

Нагадаємо, гепатит А, який дехто більше знає як “хвороба Боткіна” чи жовтуха – гостра інфекційна хвороба з ураженням печінки, яка потрапляє в організм людини шляхом споживання їжі або води, забрудненої інфікованими випорожненнями.

Крім того, раніше “Народна Правда” повідомляла, як швидко і ефективно почистити печінку.

Також нагадаємо, що пиво за лічені місяці вбиває печінку.

Джерело: Народна Правда