Сила в правді

Навігація
Головна Закордонна правда Костянтин Боровий: Проблему Донбасу може вирішити Україна - це силове вирішення

Костянтин Боровий: Проблему Донбасу може вирішити Україна – це силове вирішення

Костянтин Боровий: Проблему Донбасу може вирішити Україна – це силове вирішення
в Закордонна правда/Публікації

Про те, хто може вирішити проблему Донбасу, чому Путін не піде зі сходу України, як зменшення товарно-ресурсних і фінансових потоків підточує все ще великі резерви РФ і життєздатність самої держави, в інтерв’ю «НАРОДНОЇ ПРАВДИ» розповів російський опозиціонер і політичний експерт Костянтин Боровий.

Часто кажуть, що вибори президента РФ – це ніякі не вибори і говорити нема про що. На ваш погляд, чи є якесь значення у події, яка відбудеться 18 березня?

– Різні політичні сили на виборах заявляють свої позиції. Це, безумовно, політичний процес. Однак цей процес не можна називати виборами, так як до виборів це не має ніякого відношення. Одна зі сторін цього процесу – це дискусія, в результаті якої різні групи і сили фіксують свої позиції, своє ставлення до Кремля, ставлення до процесів, які проходять в Росії, навколо неї і в зв’язку з Росією. Це важливий політичний процес.

Що стосується Путіна, немає сумнівів, що він не миттям, так катанням – доб’ється формального результату на виборах. Але проблема ж у тому, що чим більше він буде використовувати силу, примус, тим менше легітимна його влада. Всі будуть розуміти, що його результат – це результат впливу на громадян, а не результат їх волевиявлення. У Путіна важка ситуація. Вже зараз ясно, що ці вибори ніхто визнавати не буде, до нього буде відносно як до тоталітарного лідера, який утримує владу неправовими, а силовими методами.

З точки зору економіки Росії, які виклики перед Путіним?

– У Росії економіка не працює. У зв’язку з тим, що відбулася монополізація, перспектив поправити економічну діяльність дуже мало. Тому що процесом монополізації і проектом імпортозаміщення може відрегулювати виключено конкуренція на ринку. У певному сенсі російський ринок перетворився в розподільну неринкову систему. Це означає, перспектив виправити ситуацію дуже мало, можна сказати, що їх немає.

Є ще кілька чинників, які істотно гальмують економічну діяльність. Це корупція, яка фактично створює заборонні бар’єри для нових і малих бізнесів. Бізнес в Росії може існувати тільки у формі протекціоністської організації, яка спирається на прихильність різних чиновників. Незалежний бізнес, існувати в РФ не може. Це наслідок корупції в широкому сенсі слова, занадто сильний вплив чиновників на економічну діяльність в областях, які вони курирують.

Фактор санкцій майже несуттєвий, це скоріше атмосфера недовіри до російської економіки. Але це було б і без санкцій, тому що будь-яка спроба створювати і робити бізнес на території Росії досить швидко присікається заборонними схемами.

Але у Путіна є резерви – ЗВР ($ 448 млрд) і ФНБ ($ 66 млрд, однак частина ФНБ є частиною ЗВР), протягне 6 років? 

– Розумієте, в національній економіці важливу роль відіграють потоки – фінансові, товарні, ресурсні. Резерви теж мають велике значення, але значно менше, ніж самі потоки. У той момент, коли знижується товарний, ресурсний або фінансовий потоки, вже не важливо, є запаси чи ні. Запаси починають зникати, що не поповнюються. Тому сьогодні можна говорити про те, що держава в тому вигляді, як воно зараз існує, з точки зору економіки не має основ для існування, вона не виживає. Зіпсовані відносини з Заходом знижують можливості по залученню кредитних ресурсів. Якщо порівняти з ситуацією СРСР, який міг на Заході брати кредити, великі кредити сьогодні для Путіна – табу. Йому ніхто не буде надавати кредити. І не через санкції, хоча формально в санкціях є обмеження по кредитах, просто настільки сильно зіпсовані відносини, настільки велике відчуття небезпеки у Заходу з боку Росії, що будь-які рішення щодо підтримки цього режиму неможливі.

Наскільки ймовірне загострення внутрішньоелітної боротьби в наступні шість років, наприклад, за посаду приймача, якщо він, звичайно, буде?

– Думаю, що втрачаючи легітимність Путін, в тому числі, відмовляється від навіть формальної легітимізації влади. Це означає, що він стає вічним правителем. І йому немає необхідності думати про приймачів.

У зв’язку з переговорами представника Держдепу США Курта Волкера і помічника президента РФ Владислава Суркова, як, на ваш погляд, буде діяти Путін? 

– Для Путіна важливо зберегти цей регіон як джерело нестабільності, інструмент впливу на Україну і на світову політику. З ним ведуть переговори, з ним розмовляють про механізми виходу з цього кризового стану. Путін буде робити все можливе, щоб все це зберігалося. Припущення про те, що він готовий виводити війська, бандформуваннь ні на чому не засновані. Проблему Донбасу може вирішити Україна – це силове вирішення. Дипломатичного, переговорного вирішення проблеми Донбасу не існує. 

А Сирія, де воює Росія?

– Сирія – це інша ситуація. Там спроба вступити в прямий конфлікт з коаліцією і США. У Путіна серйозна проблема, з ним ніхто не хоче вести переговори. Для нього це втрата впливу в світі. Він і в Україні, і в Сирії, і в Європі конфліктує, а з ним ніхто переговори не веде. Йому, звичайно, пропонують якісь рішення, але йому потрібні глобальні переговори. Він мріє про деяку «нову Ялту», новий поділ сфер впливу. Зараз це не артикулюється, але мається на увазі багатополярний світ, зони впливу. Сирія – це спроба змусити коаліцію розпочати глобальний процес переговорів для поділу сфер впливу. Але, наскільки я розумію, Захід не готовий в таких категоріях вирішувати проблеми світової політики.

Олександр Куриленко

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...

Останні Закордонна правда

Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: