Трудовий кодекс-2018: все, що українцям варто знати про зміни

Трудовий кодекс-2018: все, що українцям варто знати про зміни
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Кодекс законів про працю — той збірник законодавчих актів країни, котрий змушує працівників приходити на роботу вчасно, свої обов’язки виконувати сумлінно, роботодавців — виплачувати заробітну плату, забезпечувати належні умови роботи.

Трудовий кодекс України 2018 року принесе деякі нові зміни у стосунки працівника та роботодавця, а також вплине на сам робочий процес, передає НАРОДНА ПРАВДА.

Loading...

Як вказують останні новини України, одним із найбільш складних моментів першого читання стало прийняття прав сексуальних менших. Дотриманню таких в новому році буде приділятись значно більше уваги.

Окрім цього передбачається і ряд інших змін.

Випробувальний термін

В новому році випробувальний термін не може перевищувати 3 місяці. Протягом цього періоду працівник може звільнятись, як такий, що не відповідає займаній посаді, або внаслідок неналежного виконання своїх обов’язків чи будь-яких дисциплінарних порушень. Попереджати про звільнення в цьому разі працівник повинен, щонайменше, за 3 дні до цього. В категорію людей, котрі повинні прийматись на роботу без проходження випробувального терміну входять:

вагітні жінки;

випускники вищів, котрі влаштовуються на роботу вперше;

демобілізовані військовослужбовці;

особи, котрі перемогли конкурсні випробування для зайняття конкретної посади;

неповнолітні особи;

жінки, котрі мають дітей віком до 3-х років.

Безумовно, потішить усіх зайнятих українців і  Трудовий кодекс України 2018 року про відпустки. Починаючи із нового року, тривалість гарантованого довготривалого відпочинку збільшується до 28-ми днів, тобто на 4 дні більше. Такий відпочинок можна ділити на 2 періоди. Але важливо для дотримання законодавства, щоб перша частина відпочинку була більшою.

Скористатись додатковими двома тижнями відпочинку також мають право батьки новонародженої дитинки, батьки усиновленої дитини. В останньому випадку немає значення якого віку дитина.

Новий закон пропонує також захистити від надмірних “штатних” прогулів і  працедавців. Так, за сімейними обставина у неоплачувану відпустку можна буде йти не більше, аніж 30 днів на рік.

Більш чітко регулюється ситуація, коли працівник звільняється, але не встиг використати ще своєї відпустки. В такому разі трудовий кодекс пропонує роботодавцю оплати відпускні, або ж запропонувати робітнику все таки піти у відпустку, а дата звільнення тоді переноситься.

Дистанційна робота

Вперше в історії вітчизняного законодавства, Трудовий кодекс визнає таких працівників, котрі працюють не в офісі чи на виробництві, а вдома, тобто дистанційно. Наймаючи такого працівника, роботодавець повинен бути готовим до того, що йому прийдеться частково допомагати із оплатою працівником комунальних послуг та кошти за знос обладнання.

Дистанційна робота може оформлятись лише як цивільно-правовий договір. Тобто не може працівник, що виконує роботу вдома, скористатись лікарняними чи відпусткою.

Робочий час

Так само, як і 2017-му, нормою є 40-годинний робочий тиждень. Разом із тим, за згодою колективу тривалість робочого часу може збільшуватись і становити по 52 години на тиждень.

Усі працівники, котрі за місяць відпрацювали 120 та більше годин понаднормово, повинні отримати за них потрійну оплату.

Так звана сіеста, тобто відпочинок після обіду, матиме місце в особливо жаркий період року, якщо працівникам доводиться працювати в приміщеннях без кондиціонерів та належної вентиляції. Скорочений робочий день не повинен впливати на заробітну плату працівників.

Вихідні дні

Субота та неділя повинні бути вихідними днями. Працівник може виходити протягом своїх гарантованих законом вихідних на роботу, однак, таке може відбуватись лише з власної волі самого працівника.

Парламент прийняв рішення з приводу відміни одного весняного вихідного — 2-го травня. 1-ше та 9-те травня, як і в попередні роки, залишаються офіційними вихідними. Натомість, щорічно українці зможуть додатково використовувати на власний розсуд ще один зимовий вихідний. Ним стане 25-те грудня. У цей день католики відзначають Різдво Христове.

Дискримінаційні норми

Орієнтуючись на законодавство зарубіжних розвинених країн, вітчизняний парламент увів в трудовий кодекс України 2018 норми, щодо неприпустимості расових, статевих, сексуальних, релігійних чи національних орієнтирів.

Не можуть трактуватись як дискримінаційні мотиви, вказує чинний трудовий кодекс України 2018 року, такі характеристики, як:

вік;

стан здоров’я;

вміння;

рівень освіти.

Контроль

Для покращення якості роботи, вже з першого числа 2018-го року усім роботодавцям гарантується державою право отримувати про своїх робітників усю доступну інформацію. Ті, хто зайняті на специфічних посадах, наприклад, мають справу із цінними металами чи паперами, грошима, чи є матеріально відповідальними, можуть контролюватись з допомогою аудіозаписних пристроїв чи відеозйомки.

Між тим, не може роботодавець виконувати запис, попередньо не повідомивши про це самого працівника. Якщо останній він такого категорично відмовляється, звільняти його через це не можна. Працедавець в такому разі, повинен запропонувати якесь альтернативне рішення, наприклад переведення на іншу посаду на підприємстві.

Звільнення з роботи

Більш детально новий кодекс регламентує умови звільнення особи із зайнятої посади. Звільнятись працівники можуть через такі нові причини:

стихійні чи екологічні лиха, надзвичайні ситуації — працівник в цьому випадку повинен приступити до виконання своїх обов’язків, як тільки ситуація вирішиться;

масові скорочення — хоча ситуація для країни не є новою, проте умови такого звільнення в 2018-му змінюються. Так, про звільнення із роботи працедавець повинен повідомити працівників, хоча б, за 4 місяці до звільнення. Після скорочення працівники повинні отримати спеціальну заробітну плату: ті, хто працював на роботі, менше, аніж 5 років — отримують одну стандартну свою зарплату; ті, хто мають стаж на одному підприємстві від 5 до 10 років — дві місячні зарплати; ті ж, хто понад 10 років, — за останній місяць отримають три місячні оклади;

за розголошення таємниці — тобто секретної інформації самого підприємства: рецептів виготовлення тих чи інших продуктів, комерційних даних, кадрових планів тощо;

тимчасове припинення діяльності — таке, наприклад, трапляється в періоди масових страйків, активних бойових дій, евакуацій, марші, політичних переворотів чи революцій тощо;

матері ж, незалежно від віку їхньої дитини та кількості малюків у родині, будуть, відповідно до нових змін, звільнятись на таких самих загальних підставах та умовах, як і інші зайняті громадяни. Тобто на жодні пільги їм в цьому плані розраховувати не варто.

Нагадаємо, новий Трудовий кодекс дасть можливість офіційно працювати дітям. Передбачається, що роботодавець зможе укладати трудовий договір з дітьми, що не досягли 14-річного віку. Така норма дозволить офіційно заробляти гроші дітям, які працюють в кіно і рекламі, приймають участь у концертах тощо.

Також нагадаємо, після прийняття нового Трудового кодексу в Україні зникне один “історичний” вихідний і з’явиться законна сієста посеред робочого дня. Також в проекті кодексу з’явилися пільги для військових і переселенців, а також для молодих батьків.

Джерело: Народна Правда