Сила в правді

Навігація
Головна Закордонна правда Дмитро Некрасов: Путінський застій може тривати в Росії ще 20-25 років

Дмитро Некрасов: Путінський застій може тривати в Росії ще 20-25 років

Дмитро Некрасов: Путінський застій може тривати в Росії ще 20-25 років
в Закордонна правда/Публікації

Дмитро Некрасов – російський опозиційний політик, економіст і експерт, аналітик, який у минулому працював в адміністрації президента РФ, а нині проживає на Кіпрі, регулярно критикує Путіна і його режим.

Дмитро Некрасов: Путінський застій може тривати в Росії ще 20-25 років

Ми зустрічаємося в Києві, через який Некрасов їде додому. У Дмитра – свіжі враження про вибори в РФ, і своя точка зору про те, що робити Україні і до чого українцям готуватися в найближчій і не тільки перспективі.

«Путін не тільки не втратив, а й наростив підтримку. Війна грає на його користь »

 – Як ви оцінюєте вибори? Вас здивував результат?

Всі знали, хто переможе, тут давно інтриги немає. Але результат – так, дивний. Притому, що цей результат – практично без фальсифікацій.

– Було багато відео про вкидання в Махачкалі, в Люберцях …

Це поодинокі випадки. Я багато спілкуюся з людьми, які криві Гауса малюють, добре видно результати на ділянках з більш високою явкою – там більше за Путіна. Так ось – все математичні моделі показують, що на цих виборах фальсифікацій було в два рази менше, ніж на минулих. Обсяг вкидань з 57 млн ​​голосів – ну 6-7 накидали.

– Тобто підтримка Путіна – виросла?

Так! Суть в тому, що вона виросла.

– При тому, що є війна з сусідньою «братньою» країною, є нафта, є падіння рубля, відтік капіталу?

Так. Причому, що-війна-то якраз грає на руку Путіну в питанні рейтингу. Ось цей міф, що він підняв країну з колін, всю цю маячню про місце в світі, навіть якщо ти пояснюєш, що ці позиції не відновилися, а погіршилися – цей міф працює. Це головне. Що стосується економіки, то в останній рік економіка РФ зростає. Так, рівень 2013 не досягнуть і невідомо, коли буде досягнутий. Це класичний застій. Нічого поганого вже не відбувається, але і хорошого нічого не видно. Так що економіка – це нейтральний фактор.

– Чи зміниться поведінка російських еліт, в тому числі і в зовнішній політиці тепер?

Ні, не зміниться. Треба розуміти, що ми перебуваємо в дуже довгому, затяжному застої, я абсолютно не здивуюся, якщо цей застій триватиме ще 20-25 років. Я був вражений результатом, особливо мене вбили результати голосування по Москві і Пітеру. Ми організовували з Гудковим спостереження, у нас було 7000 спостерігачів в Москві. У нас була інформація з усіх ділянок. Факт – Путін зовсім чесно набрав 70% по Москві серед тих, хто прийшов голосувати. Тут немає ніякої фальсифікації. Пропаганда пропагандою, але ми маємо такий факт.

– При тому, що в Москві традиційно найнижчий рівень підтримки «Єдиної Росії» і наймасовіші протести.

Так, це і дивно. Звичайно, бюджетників завжди привозять до дільниць, але це працює більше на явку. Але в Москві завжди найменше фальсифікацій, наприклад, вкидань на цих виборах практично не було. У 2012 році Путін набрав по Москві менше 50%, при тому, що фальсифікації були величезні. Якщо по-чесному, в 2012 Путін реально мав у Москві відсотків 35-40. Зараз фальсифікацій було значно менше, і він набрав 70%. У це складно повірити, але це факт – саме в Москві Путін додав більше, ніж в регіонах. Звичайно, не прийшов електорат Навального, звичайно, деякі проігнорували вибори, але це лічені відсотки, вони глобально не змінюють картину події. Ну окей, прийшов би весь виборець, набрав би він не 70%, а 60-з-копійками. Все одно це колосально велика кількість для Москви.

«Українцям треба перестати мріяти, що Росія скоро розвалитися, або збанкрутує. У неї великий запас міцності»

– Чи залежить від виборів поведінка Путіна на міжнародній арені, в тому числі з українського питання?

Ніяк не залежить. Ви повинні розуміти – в РФ це все по-іншому працює. Тут не від виборів залежить поведінка еліт. Звичайно, якби був низький результат або низькі показники, тоді могло б початися розгойдування, а так …

– Тобто, чим стабільніше Путін почувається, тим спокійніше на фронті?

Я б сказав так, що при результатах 60% і вище – не важливо, який результат. А якби було 50 або другий тур – ось тоді б це вплинуло …

– Колись ви говорили про сценарії, при яких санкції можуть підточити російську економіку і сценарії, які її чекають. Ви змінили свої погляди?

Ні. Я рік тому говорив, до речі, в Києві, що російська економіка пережила удар санкціями, більш того – починає стабілізуватися. Тоді мені не особливо повірили. Але ми бачимо, що зараз російська економіка показує мінімальне, але зростання, інфляція всього 2%. Це реальність. Це дуже довго може тривати. Запас міцності Росії колосальний.

– Що можна порадити Україні в цій ситуації?

Я б в будь-якій ситуації всім радив домовлятися, але рівень екзальтації і позиції сторін такі, що домовлятися просто неможливо …

– Ну чому ж? Думаю, Україна готова буде почати будь-які переговори з РФ в разі повернення Криму, демілітаризації Донбасу і видачі Януковича …

Ось. Але з Путіним це апріорі неможливо. Ні раціонального мислення. Якби він був раціональний – він би запропонував Україні гроші за Крим, а не захоплював його. Але він діє не раціонально. Для вас окупація Криму – це неприпустимо, для Путіна повернення Криму – це неприпустимо. Поки Путін в Росії влада – ніяких зрушень між Україною і РФ не буде.

-Чи є якесь середовище, з якого може вирости в РФ нова еліта?

Ключове слово – «може» і «коли-небудь». Реальною сила, яка кинула б виклик Путіну і його оточенню немає. Є окремі опозиціонери, на зразок мене, які їх там критикують, але перспектив на владу у них в перспективі не лише найближчій – немає. Є певні регіональні групи, ліві партії, які тримають свою галявину, мають десь якусь частину впливу, але не більше.

-Багато українців мріє про розпад РФ. Відділенням Сибіру або, наприклад, Чечні, Татарстану. Чи варто цього чекати чи ні.

Не варто.

-Українцям не варто мріяти про це?

Пора припиняти. Дивіться, як це влаштовано. У РФ регіоном-донором для держбюджету, якщо серйозно, є тільки одна – Тюменська область. Зрозуміло чому. Є ще Москва, але тільки тому, що вона розподіляє те, що тече з Тюмені – в фінансовому сенсі. Плюс ще кілька, на зразок Татарстану, крутяться біля нуля – тобто, створюють грошей стільки ж, скільки витрачають. Всі інші регіони – суто дотаційні. Росія – дуже дивна країна. Зазвичай імперії збирають з регіонів багатства для розвитку центру, а у нас навпаки – центр роздає гроші в регіони. Наприклад, Центральна Росія мало відрізняється від України економічно. Але рівень життя там в 2-3 рази вище. Але тільки тому, що туди закачуються нафтові гроші. Варто їх прибрати – і центральна частина РФ скотиться до рівня Молдови, це очевидна річ. А північний Кавказ – ще менш розвинений. Там взагалі 90% бюджетних дотацій в грошах.

– «Росія платить дань Кавказу» …

По суті так … Якщо відверто, то регіонів, у яких є економічний сенс піти – це Сахалін, бо там маленьке населення, і є нафта, а також Калінінград – тому що він в Європі. Всім іншим це марно і нема чого, адже гроші дають. Навіщо йти, якщо тебе добре годують? Тюмень або Татарстан нікуди не підуть – вони навколо оточені Росією. Так що я не бачу сенсу йти. Єдине, що може статися – якщо будуть введені секторальні санкції або катастрофічно впадуть ціни на нафту, і тоді центр не зможе годувати. Тоді так.

«У Росії тисячі людей можуть управляти країною краще ніж Путін, причому легко»

– «Газпром» програв Стокгольмський арбітраж «Нафтогазу». В Україні було багато радості. Як відреагували в Росії?

А в Росії було багато радості, що виграв «Газпром». Ось таке сприйняття інформації. Ситуація двояка. Я вважаю, що в підсумку не виграв ніхто.

-А що з «Північним Потоком-2»?

Теоретично, будівництво нових обхідних навколо України потоків може створити проблеми Києву, але теоретично. Тому що на практиці це явно не питання найближчих років.

– Переговори Суркова і Волкера йдуть вже кілька місяців без видимого результату. Звідки ці танці на льоду і навіщо?

Немає варіантів домовлятися. Мало того, що Україна і РФ в переговорах в глухому куті, однозначно … Ну, тобто, не може бути зрушень зараз. Повинно стати або тут досить погано, щоб Україна розглядала варіант «продажу» Криму, або в РФ має стати настільки погано, щоб розглядався варіант повернення Криму. До цього моменту домовитися неможливо. З американцями інша ситуація – Трамп не може домовлятися ні про що з Путіним, оскільки цілком серйозно може нарватися на імпічмент.

– Ви в це вірите? У РФ була велика радість, коли Трамп переміг.

Була, так, так, дурна радість. У Росії не розуміють, що на заході дійсно існують певні цінності. Не тільки особистості, розрахунок, але і цінності. У нас цього зрозуміти зовсім не можуть і не хочуть.

-Втручання РФ в вибори в США настільки реальний факт?

Більш за все реальний. Є всі факти. Є доповідь Мюллера, спецпрокурора США, там все чорним по білому. Це прекрасне розслідування, проведене на найвищому рівні. Рекомендую всім прочитати. З нього випливає, що Пригожин, олігарх такий, свідомо витратив кілька мільйонів доларів, використовуючи 13 осіб, на всяку фігню, яка серйозного впливу ні на що в США не зробила. Трамп, я думаю, суто моя особиста думка, про це нічого не знав. Прямих доказів санкції ФСБ на цю справу у комісії Мюллера немає. Але я впевнений, що це було санкціоновано Путіним особисто. Це одне з кращих розслідувань, яке я читав, немає ніяких причин цьому не вірити.

– Але демократи цю тему все одно успішно качають.

Ключове питання – чи знав особисто Трамп про це. Я думаю, що все-таки не знав. Але це як отруєна стріла – це ще дуже довго буде проти президента США працювати. Так що навряд чи ООН буде про що-небудь з Путіним домовлятися.

-Путін – він для Росії чи ні?

Важке питання. Олігархи б’ються між собою, але не проти Путіна. Путін – реальна влада. Сподіватися на будь-якої палацовий переворот не слід. Якщо не буде Путіна – все посиплеться в різні боки. Якщо були в далекому минулому часи, коли він був арбітром між олігархами, то тепер він – влада сама в собі. Його велика популярність утримує еліти від боротьби з ним.

– А чи є альтернативи йому?

Скажу так – в РФ є сотні людей, які можуть керувати країною краще, ніж він. Він же не геній. Навіть тисячі є. Тобто, він не безальтернативний. Але немає людей з ресурсом, які можуть відібрати в нього владу. Їх просто немає. Управляти краще, ніж він – можна, і легко. А ось відсунути його від влади – зовсім інша історія.

Розмовляв Сергій Костеж

Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...

Останні Закордонна правда

Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: