Сила в правді

Навігація
Головна Публікації Twin Peaks по-українські: страх і корупція в Пісківці

Twin Peaks по-українські: страх і корупція в Пісківці

Twin Peaks по-українські: страх і корупція в Пісківці
в Публікації/Соціальна правда

Децентралізація сміливо крокує країною. Вже зараз в країні створено  десятки нових ОТГ, які сміливо розпоряджаються бюджетом, формують порядок денний витрат в своїх населених пунктах, визначають пріоритети в розвитку та діяльності. Наразі в Україні в регіонах починають дійсно ремонтуватися дороги, ремонтуватися дитячі садки, школи, та лікарні, поступово відновлюється інфраструктура.

Але таких розвиток і успіх однієї з найважливіших реформ в країні можливий лише за умови відповідальності голів ОТГ та старост сіл і селищ, їхньої суворої підзвітності сільраді та громадам тих населених пунктів, які входять до складу їхнього ОТГ.

На жаль, не завжди все виходить настільки якісно, як це уявляється. Дуже часто голови сільрад або ОТГ забувають про відповідальність перед громадою та виборцями.

Одна з таких історій трапилася в Київській області в селі Пісківка. Ця історія є дуже показовою і важливою з тієї точки зору, що механізм даної проблеми присутній майже в будь-якому населеному пункті нашої країни.

На початку лютого журналістка Дарина Римарева, опублікувала звернення одного з уродженців села, Ігоря Луцкова, який давно проживає у Канаді. Зокрема, емігрант, який давно має за океаном  розвинений бізнес, протягом десяти останніх років вкладав у розвиток свого села великі гроші, і добився серйозних успіхів – в селі збудовано великий спортивний центр, кілька сучасних футбольних полів а команди на чемпіонати їздять безкоштовно – і мають багато призів. Однак, все це може зникнути – через спротив, за його словами, місцевого селищного голови, який наразі – голова ОТГ.

Ситуація – вельми складна, протистояння між спорткомплексом, в якому працюють десятки жителів села і навчаються сотні дітей, і головою сільради – серйозна проблема, і ми вирушили на місце події, щоб зрозуміти, чому не порозумілися сторони.

Пісківка – велике СМТ з населенням більше 7000 чоловік, розташоване на кордоні Київської та Житомирської областей.

Twin Peaks по-українські: страх і корупція в Пісківці

ОТГ Пісківки, створена на хвилі реформи децентралізації, об’єднує чотири населені пункти. Така територіальна одиниця дійсно може бути вельми багатою. На території селища є потужний завод скловиробів, а також лісове господарство. Бюджет ОТГ дозволяє проводити мільйонні закупівлі на ремонт доріг та обслуговування населеного пункту. Та чи використовуються ці гроші за призначенням?

До місцевого керівництва у громадян – багато питань. І конфлікт навколо спорткомплексу – один з них.

Приїжджаємо на місце події, і дійсно бачимо великий і доволі сучасний спортивний центр.

Це – директор місцевої школи, Сергій Козак.

Twin Peaks по-українські: страх і корупція в Пісківці

Вона розташована через дорогу від спорткомплексу.

Twin Peaks по-українські: страх і корупція в Пісківці

Школа є новобудованою, обладнаної за останнім словом техніки та доволі популярною не тільки серед жителів Пісківки, але і серед дітей з інших населених пунктів.

Сергій Козак каже – Ігор Луцков вкладав гроші у школу протягом десяти років, створив сучасний центр, який тепер громада хоче доєднати до школи.

«Ми зробимо спеціалізовану школу. У нас дуже потужний центр, і по футболу, і по боксу, і по боротьбі. Ми маємо два поля, одне з них велике, якісне, де регулярно висаджують траву і яке конкурує з районним стадіоном у Бородянці. ДО нас сюди приїжджають грати ветерани «Динамо». Це показник», – розказує Сергій Козак.

 

При цьому фінансування, яке з Канади забезпечує успішний земляк, достатнє як для якісного навчання дітей, так і на проведення змагань.

«Уявіть собі – і на районні, і на обласні і на всеукраїнські чемпіонати у нас діти їздять безкоштовно! Все відбувається за рахунок допомоги. У нас відкриті всі можливості для спортивного розвитку дітей!», – каже Козак.

Крім футболу, активно займаються і боксом. Саме ця секція стала каменем спотикання між сільрадою та спортклубом. Так, за словами Козака, голова селищної ради постійно критикує якість перекриття клубу. В той же час, проблем з ним немає.

А ось як коментує це сам селищний голова Анатолій Рудніченко.

«В приміщенні гуртожитку неодноразово горіла електропроводка. Зал боксу збудований без проекту, перекритий дерев’яними балками 10 метрів, які прогнулись і коли падає сніг працівники змушенні скидати його з даху щоб криша не завалилась», – пише він у своєму Фейсбуку.

Але це не є правдою – за свідченнями самих тренерів, проводка не горіла жодного разу.

Якісна робота дає результат – успіхи вихованців центру одразу видно за кількістю призів, завойованих на обласних та всеукраїнських чемпіонатах.

 

«Це поле – унікальне. Так само, як і міні-поле, якого навіть в районі  немає. Ми маємо унікальні можливості, дітям пощастило, що вони отримали такі шляхи для розвитку, причому – безкоштовні! Як такому можна чинити спротив?!», – каже тренер Олександр Яценка.

При цьому, як каже Сергій Козак, за допомогою Луцкова не стоять зиск або політичні амбіції, адже той вже давно є громадянином Канади і не зможе, за українським законодавством, брати участь у виборах.

Біда в тому, що, за словами педагогів та Луцкова, на заваді повній інтеграції спорткомплексу у школу, став місцевий селищний голова – Анатолій Рудніченко.

За словами тренерів та Козака, у Рудніченка з Луцковим колись був міжособистісний конфлікт – і тому той тепер блокує ініціативи щодо приєднання спорткомплексу до школи.

«Приходили якісь комісії, він казав, що в нас або дах не так зроблено, або ще щось. Все робиться для затягування часу», – каже Сергій Козак.

Він вважає, що представники влади хочуть забрати центр собі – при тому, що вони нічого не зробили для його розвитку.

Тренер з футболу, воротар Олександр Яценко каже – його ледь не звільнили за надуманим приводом через те, що він підтримав ініціативу входження центру до школи.

При цьому місцеві жителі про ситуацію з протидією, за їх словами, місцевого голови інтеграції центру до школи, в курсі. Наприклад, житель Володимир Хомутовський каже, що претензії влади до центру є, за його словами, нікчемними, оскільки надумані на вільному місці.

«От він каже (Рудніченко, – ред.), що в нас, мовляв, сигналізація погано працює. Нагадаю, що сигналізації в дитсадках наших і школі навіть нема! Як можна говорити про претензію до спортивного центру?!», – обурюється Хомутовський.

Twin Peaks по-українські: страх і корупція в Пісківці

Ще один пункт нападок селищного голови на спорткомплекс – нібито «погана електроповодка» в гуртожитку, який збудовано для дітей та приїжджих команд, які сюди з’їжджаються на чемпіонати. Насправді ж, жодного інциденту за кілька років з цим так і не сталося.

«В цьому гуртожитку меблі, краще, ніж в Києві, сучасне обладнання і душові», – розказує пан Козак, показуючи новозбудоване, – «які тут можуть бути проблеми?».

 

Сам Ігор Луцков, який давно займається будівельним бізнесом у Канаді, настільки шокований тиском на нього, що врешті-решт майже повністю припинив фінансування секцій.

«Я припинив фінансування всього спорткомплексу і гуртків у школі після 31 березня. Залишив лише секції вільної боротьби та боксу, тренажерну залу. Тепер це буде не прив’язаний до школи спортивний центр, і все. Протягом 11 років я вкладав гроші і сили в розвиток спорткомплексу, але я втомився – мені постійно вставляють палиці в колеса», – розказав нам сам Луцков.

За його словами, він стомився від тиску на нього з боку селищного голови та районного рівня.

«Один з колишніх чиновників РДА вимагав у мене хабара в 10 000 доларів за відкриття секції боксу! Тепер нинішній селищний голова постійно тисне на мене. Розказує, що в нас то проводка не така, хоча це неправда, адже вона не горіла жодного разу, то сигналізація не така, хоча в дитсадках навіть нема її, сигналізації. То мені закидали, що я мовляв за свої гроші маю шкільний автобус з Бородянки організувати, щоб діти з районного центру їздили в село. Це класичний феодалізм, такі «керівники» ніколи не змиряться, якщо хтось ініціативний буде в їх «володіннях» і буде їм заважати красти», – каже Луцков.

Крім того, Луцков зазначив, що в нього була інформація про те, що Рудніченко натякав, на його думку, на отримання від мецената 5 млн гривень за те, щоб спорткомплекс було приєднано до школи.

Меценат зазначає, що писав листи до Генеральної прокуратури України, і там знають про ситуацію.

При цьому Луцков каже, що раніше працював з Рудніченком і той вкрав у нього значну суму в доларах.

Також підприємець вражений тим, що про нього люди селищного голови розпускають плітки, і це шкодить його репутації.

«Було в мене велике бажання і інші села розвивати. Молоді потрібен спорт, щоб діти не спивалися. Але ніхто нічого не хоче робити. Мені навіть довелося пана Козака, директора школи, запрошувати з іншого села – бо місцеві керівники хотіли просто школу о третій годині дня закрити, і нічого не робити. Багатьом цікава їх маленька зарплата і напівбідна стабільність, розвиватись ніхто не хоче», – каже Луцков.

Але виявляється, що це – лише вершина айсбергу. Ми зацікавились долею спортивного центру, але, як виявилось, місцевий селищний голова «засвітився» не тільки в цій ситуації.

Як з’ясувалося, голова ОТГ Пісківки має стосунок до кількох проваджень  з підозрою на нецільове використання грошей.

Несподіванкою є те, що таких випадків одразу декілька. Один з них виник на житловому масиві «Артем» – одному з небагатьо х в СМТ, де є багатоповерхівки.

Зокрема, їх обурення викликав той факт, що на масиві довго не могли відремонтувати свердловину, через яку відбувалося забезпечення району.

«Свердловини не можна бурити і робити на відстані більше 10 метрів одна від одної. Сільрада вклала майже 200 000 гривень на ремонт старої свердловини – і нічого не було зроблено», – каже Віктор Блонський, депутат сільради.

Блонський розказує, що це була ініціатива селищного голови. Натомість, вже дуже скоро жителі виявили, що робити – не втілено в життя

Блонський показує документи – серед іншого, там є акт прийому готової роботи. Яка, за його словами, не зроблена.

Twin Peaks по-українські: страх і корупція в Пісківці

Ми вирушаємо на місце події. Біля свердловин і старої водогінної башти зустрічаємо Надію Стеценко – колишню голову сільської ради. Вона розказує детально, як два мільйони гривень було фактично витрачено ні на що.

Twin Peaks по-українські: страх і корупція в Пісківці

«Оця стара свердловина – її мали ремонтувати. Подивіться, що там зроблено», – каже вона.

Свердловина – не вражає. Розташована в старому приміщенні, вона перетворилася на місце ночівлі бомжів, навіть люк з неї не було знято.

Натомість, після того, як цю свердловину не було зроблено, сільська рада заходилася робити нову – якраз там, де на попередніх фото видно «чотириногу» – спеціальну конструкцію для просування труби у землю. Але нова свердловина так і не запрацювала.

«Я не знаю, скільки грошей вони під це освоїли, але вони туди запхали просту каналізаційну трубу! Там немає труби змінної товщини, як це має бути, немає насоса», – каже Стеценко.

За її словами, наразі масив «Артем» використовує воду з третьої свердловини, яка розташована поряд. Її відремонтував за кілька десятків тисяч гривень новий керівник ЖКХ селища.

Питання – куди ж тоді ділося майже 200 000 гривень?! Як так сталося,  що міський голова погодив завершення робіт по свердловині, коли вони, здається, не були завершені? Чи не є це порушенням?

Як нам стало відомо, Вишгородський міжрайонний відділ ГУ СБУ в м. Києві та Київській області ще у 2017 році порушив  кримінальну справу за статтею 366 – «службове підроблення документів». Йдеться про ту саму свердловину – адже сільський голова не мав скріплювати підписом документ, не переконавшись, що роботи не здійснено. Чи, може, він знав про це?

Twin Peaks по-українські: страх і корупція в Пісківці

Це не єдиний проблемний епізод в біографії селищного голови. Ще більше занепокоєння викликало «будівництво» котелень у селі Мигалки, що входить до складу ОТГ.

«Витратили великі гроші, навіть склали акт по прийому робіт, а їх, робіт, фактично не було», – кажуть місцеві жителі.

Це нагадує анекдот про елітне авто чиновника, яке розбивається на поганих дорогах при тому, що саме це авто за документами – і є дорогами…

Але так чи інакше, але ситуація склалася саме така. Так, підрядник відповідно до договору з сільрадою отримав 1 млн 122 тис. 900 грн на один вид робіт (будівництво котельні) та ще 844 тис. 500 грн – на реконструкцію старої.

Більше за те – підприємець Наконечний та голова ОТГ Рудніченко навіть підписали кілька документів про прийом робіт, які… не були виконані.

Один за одним Рудніченко підписав одразу більше десяти актів прийому виконаних робіт. Кілька документів кожен на сотні і десятки тисяч гривень, були підписані, хоча роботи – не виконувались.

Відповідно, з бюджету СМТ ФОП Наконечний отримав гроші за проведені роботи… Які не були проведені.

Twin Peaks по-українські: страх і корупція в Пісківці

Після того, як було здійнято гевалт і відкрито кримінальну справу, котельні було швидко побудовано  до весни, але натомість багато людей сумніваються, що це було б зроблено, якби не тиск громадськості та правоохоронців.

І це ще не все, що місцеві мешканці закидають своєму селищному голові.

Вона багато працює над питаннями витрат коштів сільського бюджету. За її словами, багато коштів було розподілено нібито  «на своїх» людей Рудніченка, підприємців (ФОПів), основними з яких є Петров, Наконечний (який, до речі, фігурує і в кримінальному впровадженні по свердловинах).

Навіть на 8 березня можна заробити. Як? Та дуже просто, пояснює юрист.

«За гроші бюджету ОТГ було зроблено закупівлю всіляких подарункових наборів для жінок. Натомість, ніхто ці набори не бачив», – каже вона.

Всього наборів було закуплено на майже 27 000 гривень. Але і щодо цих наборів вона отримала від сільради лише відписки.

«ФОПи  Волков, Наконечний, Петров – це наближені до Рудніченка хлопці, вони виграють майже всі тендери в селищі, причому часто без конкурсу, тому що вони допорогові. В селі розказують, що Рудніченко ходить навіть з банківськими картками цих хлопців у кишені, – розказує Надія Стеценко.

При цьому задля проведення рішень «без скандалу» сесії сільради можуть скликатися банально без повідомлення всіх депутатів.

«Мені повідомляли про сесію, або давали на руки порядок денний за дві години до сесії. Як це можливо?! Я маю з цим порядком піти до своїх виборців, поговорити з ними, має бути позиція щодо тих чи інших питань. Це робиться, звісно, для того, щоб без спротиву протягувати такі рішення», – каже депутат Віктор Блонський.

Зрозуміло і логічно, що такі дії голови ОТГ не могли не викликати обурення громади. В результаті за його відставку почали збирати підписи. Це не дивно, адже, на думку багатьох жителів села, людина, проти якої порушено кілька кримінальних справ та яка фігурує в такій кількості скандалів, не може керувати ОТГ.

При цьому сам Рудніченко казав, що готовий до відставки, але при цьому додавав, що «чергові вибори відбудуться у 2021 році», даючи всім зрозуміти, що відставки не буде.

Врешті решт, необхідна кількість підписів до петиції про відставку голови ОТГ була зібрана і 29 березня, в четвер, петицію розглянула регламентна комісія. Загалом члени комісії займали позицію, орієнтовану   на Рудніченка.

«Комісія, уявіть собі, вирішила, що не треба розглядати цю петицію на сесії, але сама не відмінила її. Тому виходить, що петиція зависла. Очевидно, це робиться представниками Рудніченка та його сателітами для того, щоб він і далі лишався головою ОТГ», – вважає активістка Ірина Пастернак, яка збирала підписи громадян.

За її словами, описані проблеми – далеко не перші .

«В минулому році великі суми освоювались під «переробку» різних звалищ. І як перевірити, скільки було здійснено. А суми списувались чималі  – іноді по 100 000 грн», – каже вона.

Наразі місцеві мешканці вже жалкують, що обрали такого голову. Шкодує і депутат Блонський, який був колись поплічником Рудніченка.

«Я колись був разом з ним, і допомагав йому прийти до влади. А тепер зрозумів, що те, що коїться при ньому – це жах», – зізнається Блонський.

Ми дуже хотіли отримати реакцію від селищного голови, самого пана Рудніченка.

Twin Peaks по-українські: страх і корупція в Пісківці

Ми завітали до сільради, але, на жаль, його там не виявилося в робочий час. Працівники сказали нам, що він поїхав до Києва. Ми намагалися зателефонувати йому, але відповідав нам лише автовідач. Сподіваємось, лише тому, що по дорозі не було зв’язку.

А поки про орієнтована на Рудніченка комісія відхиляє петиції громадян, голова ОТГ продовжує конфліктувати і з одним з найкращих у Київській області спортивних клубів, і з громадянами, і з активістами. Невідомо, чим завершиться, але чим далі таке продовжуватиметься, тим гірше буде для Пісківки та селищ, що входять до її ОТГ.

На жаль, така ситуація не є поодинока. Децентралізація місцевих бюджетів багато дала для розвитку економіки та соціальної сфери на місцях, але це водночас вимагає ще більшої відповідальності місцевих жителів – як на виборах, так і в повсякденному контролі за недобросовісними менеджерами, яких громадяни найняли вирішувати власні проблеми.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...

Останні Публікації

Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: