Вчені розповіли, коли парацетамол стає смертельно небезпечним

Вчені розповіли, коли парацетамол стає смертельно небезпечним
Автор Желізняк Олександр в Новини/Правда про здоров'я

Парацетамол – відомий у всіх країнах нестероїдний протизапальний препарат, який Всесвітня організація охорони здоров’я включила до переліку найбільш дієвих лікарських засобів. При цьому даний медикамент має побічні ефекти і навіть може стати причиною смерті.

Про це пише НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на Doctor.rambler.

Позитивні якості ліків

У холодні осінньо-зимові періоди вітчизняні терапевти і навіть педіатри повсюдно призначають парацетамол при діагностованих ГРВІ та інших запаленнях, що характеризуються підйомом високої температури тіла. Активна речовина препарату – ацетамінофен допомагає полегшити біль, частково знімає набряки в носоглотці і головне, швидко і ефективно збиває температуру. Всі основні якості ліків добре вивчені і тому їх часто призначають навіть дітям. Парацетамол швидко всмоктується в кишечнику і на відміну, наприклад, від аспірину, не має подразнюючого впливу на слизову оболонку шлунка. Також він не впливає на водно-мінеральний або гормональний обмін в організмі і не викликає алергії. Так чому ж його все одно вважають небезпечними ліками?

Дослідження негативних властивостей препарату

Професор Іллінойського університету Вікторія Перскі проводила дослідження парацетамолу і виявила деяку негативну закономірність. Вона вважає, що повсюдне виникнення астми у американських дітей в 1970-90-х роках було пов’язане саме з прийомом парацетамолу. У цей період американські педіатри стали відмовлятися від застосування в лікуванні дитячих захворювань аспірину і масово замінювали його парацетамолом. Аналогічні дослідження в Новій Зеландії побічно підтвердили цю теорію. Доктор Річард Беслі з Інституту Медичних Досліджень в Веллінгтоні заявив, що пов’язує з дією парацетамолу майже половину всіх випадків захворювання на астму в Новій Зеландії. Але в подальшому в жодній країні світу не були підтверджені подібні підозри. Тим часом, це дало поштовх до того, що препарат стали уважно вивчати і з’явилися нові висновки.

Так американські вчені-фармацевти з FDA – “Управління по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США” заявили про те, що при вивченні дії парацетамолу виявили його побічні явища, що негативно впливають на нирки і всю систему виділення людини. В цей же час “Асоціація лікарів США” випустила бюлетень, в якому говориться, що гепатотоксичність  парацетамолу стала вельми поширеною причиною гострої печінкової недостатності у жителів країни. Щорічно подібний діагноз американських гастроентерологів підтверджується у понад 50 тисяч осіб і при цьому в середньому близько у 50 з них лікування закінчується летальним результатом.

На даний момент всі фармакологи світу підтвердили, що перевищення рекомендованого дозування препарату однозначно веде до негативних наслідків для організму. Разовий прийом парацетамолу рівний десяти грамів речовини і більш запускає незворотні процеси в печінці, які ведуть до припинення її функцій. Поступове перевищення дозування, наприклад, при систематичному прийомі ліків як жарознижувального засобу, вражає нирки. Вони не встигають виводити ацетамінофен з організму, тому він накопичується і в результаті, перевищивши допустимий поріг, призводить до серйозної ниркової недостатності. Нефропатія, яка розвинулася разом з печінковою недостатністю, часто закінчується летальним результатом.

Як відбувається передозування

В основному, мимовільне передозування парацетамолом відбувається в результаті самолікування пацієнтом  захворювання. Препарат входить до складу дуже багатьох, на перший погляд, найрізноманітніших протизапальних ліків. Їх спільний або дуже близький за часом прийом сприяє тому, що їхня одна і та ж активна речовина швидко накопичується в організмі і далі впливає на стан здоров’я.

Перший етап гострого отруєння, викликаного передозуванням парацетамолом, починається через годину або дві після його прийому. Людина відчуває загальну слабкість, млявість, погіршення апетиту, головний біль, нудоту. У неї спостерігаються бліді шкірні покриви і при цьому піт. Далі у потерпілого виникає утруднення сечовипускання і невеликий біль у правому підребер’ї. У цей момент в організмі протягом доби відбувається руйнування печінкових тканин і жовчного міхура. Третя стадія може тривати від трьох до п’яти діб, при цьому людина відчуває дуже сильний біль в області печінки, колір її шкіри, губ і слизових покривів рота стає жовтуватим, розвивається неприборкана блювота, обличчя і руки набрякають, спостерігається кровотеча з рота і носа і почастішання серцебиття. Людина періодично втрачає свідомість, стає дезорієнтованою і навіть може впасти в кому.

В останній четвертій стадії, якщо пацієнтові не була надана екстрена медична допомога, відбувається поступова відмова в роботі органів і протягом доби настає смерть. Якщо правильне і своєчасне лікування почалося, то стадія інтоксикації все одно триває від тижня і до двох і в цей момент хворий постійно страждає від блювоти, відчуває слабкість і буде мати блідо-жовтий колір всіх шкірних покривів. Але потім на тлі лікарської допомоги почнеться регенерація печінкових клітин, за рахунок їх здатності до самовідновлення.

У всіх ліків і звичайно у препаратів, що мають в своєму складі парацетамол, завжди в інструкції вказана безпечна доза, перевищувати яку ніяк не можна. Навіть незначне перевищення в крові активної речовини ацетамінофен може негативно впливати на дихальну, видільну і шлунково-кишкову системи людини.

Нагадаємо, вчені з Данії виявили неприємну особливість популярного протизапального препарату. Ці дослідники встановили, що прийом парацетамолу вагітними жінками позначається на фертильності їх майбутніх дочок.

Раніше повідомлялося, що сучасна медицина відмовляється від аспірину та анальгіну як жарознижуючих і рекомендує різні препарати ібупрофену.

Також нагадаємо, що розчинні аспірин, парацетамол та ібупрофен, які приймають мільйони людей, можуть бути причиною інфарктів, інсультів і навіть передчасної смерті. Все тому, що вони містять багато солі.

Джерело: Народна Правда