Сила в правді

Навігація
Головна Правда про чиновників Війна війною, а обід за розкладом: Міноборони віддало 80-мільйонний тендер на постачання продуктів сумнівній компанії

Війна війною, а обід за розкладом: Міноборони віддало 80-мільйонний тендер на постачання продуктів сумнівній компанії

Війна війною, а обід за розкладом: Міноборони віддало 80-мільйонний тендер на постачання продуктів сумнівній компанії
в Правда про чиновників/Публікації

Незадовільна якість харчування нашої армії неодноразово ставала топ-темою обговорення, особливо в умовах бойових дій, які йдуть на території України вже майже чотири роки.

Реформа харчування для ЗСУ, НАТОвські стандарти, виділення чималих грошей – це часто декларується посадовцями на самому високому рівні, включно із головнокомандуючим. Але, на жаль, красиві розмови політиків розбиває сувора українська реальність.

Восени минулого року Міністерство оборони об’явило тендер на закупівлю продуктів харчування для особового складу військових частин та навчальних закладів Збройних сил України на території Одеської області.

Продукти мають поставлятися з лютого до кінця 2018 року.

Переможцем тендеру з пропозицією 84,6 мільйонів гривень був визнаний ФОП «Василенко Світлана Олександрівна», зареєстрований менше двох років тому. Але ця деталь не єдина, що насторожує в сумнівній закупівлі, – десятки мільйонів гривень від Міноборони віддаються компанії, яка пов’язана із фірмою, що досі зареєстрована в анексованому Криму. Самі продукти – не найвищою якості, хоч і закупаються за великі гроші.

Подробиці з’ясовувала «НАРОДНА ПРАВДА».

Розіграли між своїми?

Десятки мільйонів бюджетних грошей привернули увагу шістьох компаній.

 

Війна війною, а обід за розкладом: Міноборони віддало 80-мільйонний тендер на постачання продуктів сумнівній компанії

Причому в результаті найнижча пропозиція була відхилена. Крім того, скандальний тендер від початку викликав чимало скарг збоку бізнесу – наприклад, один з ФОПів звернувся в Антимонопольний комітет про те, що замовник закупівлі, а саме Міноборони підводить тендер під переговорну процедуру, встановивши дискримінаційні вимоги. Ця скарга АМКУ була задоволена.

Відправляли скарги до відомства й інші компанії.

У грудні Міністерство визначилось із переможцем, відхиливши найнижчу пропозицію, й обрало постачальником продуктів для військових миколаївський ФОП «Василенко Світлана Олександрівна».

До речі, головним конкурентом цього ФОПу стала ще одна фізична особа-підприємець, також із Миколаєва «Павленко Тарас Павлович», що зареєстрував свій бізнес лише в березні минулого року. Головним КВЕДом учасника торгів на більш ніж 80 мільйонів виступають інші види роздрібної торгівлі поза магазинами. Більш того, згідно з даними YouControl, через низку підприємств ФОП «Василенко Світлана Олександрівна» та ФОП «Павленко Тарас Павлович» можуть бути пов’язаними між собою.

Виходить, фактично Міноборони обирало між двома пов’язаними фірмами.

Але повернемось до фаворита цих торгів. Так, ФОП «Василенко С. О.» зареєстрований улітку 2016 року. Спеціалізація підприємства – виробництво хліба та хлібобулочних виробів. Не дивлячись на недавню історію заснування, ФОП уже з 2017 року почав отримувати гроші з бюджету.

ФОП «Василенко Світлана Олександрівна» знаходився на другій спрощеній групі оподаткування, тобто річний дохід підприємства не міг перевищувати 1,5 мільйонів гривень.

Утім у вересні минулого року ФОП «Василенко С.О.» становиться платником ПДВ, правила спрощеної групи оподаткування на нього вже не розповсюджуються. Можливо, підприємство ще тоді планувало брати участь у великих тендерах.

Хто же стоїть за таким успішним ФОПом? 

Ниточки з Криму

Рідко, коли такий «жирний» куш на десятки мільйонів бюджетних гривень  отримують фірми, що не мають міцного лобі. І справді аналіз пов’язаних із ФОПом «Василенко Світлана Олександрівна» компаній і їхніх засновників виводить на давнього отримувача держзамовлень на харчування в українській армії підприємство «Артек-союз».

ПП «Артек-союз», яке 18 років тому було засновано в Криму, а після анексії перереєстровано в Одесі, регулярно виграє бюджетні кошти. Так, лише в минулому році компанія отримала більше 420 мільйонів на тендерах.

Примітно, що ТОВ «Артек-союз», який регулярно отримує армійські контракти на постачання їжі, за інформацією видання «Наші гроші», неодноразово потрапляв у скандали, пов’язані з отруєнням бійців і неякісною продукцією. Втім якимось дивом довгі роки фірма залишається на плаву й отримує мільйони з бюджету. Може секрет у тому, що компанія має покровителів серед впливових військових?

Але при цьому важливо підкреслити, що за фірмою тягнеться ще один шлейф скандалу – вочевидь, справжні власники компанії й досі продовжують жити в окупованому Криму,  при цьому заробляючи гроші на українських платниках податків.

Так, умовно кажучи, одеська компанія ПП «Артек-союз» була заснована якимось Георгієм Демидовим і Наталією Лобік. Після декількох змін у власниках Наталія Лобік була єдиним засновником успішного підприємства до 2015 року. Наразі власницею офіційно вказана якась Євдокія Колесник.

У той же час у Сімферополі досі працює підприємство ТОВ «Артек-союз», у засновники якого входять Наталія Лобік і перереєстроване після анексії й захоплення півострову, знайоме вже ПП «Артек-союз». Якихось податкових боргів підприємство не має, але якщо власники переїхали з окупованого Криму, навіщо вони зберігають цю компанію?

А, можливо, Наталія Лобік, яка має кримську прописку, продовжує жити на захопленому півострові, а заробляти на тендерах в Україні?

Порушення й ціни втридорога

Але повернемось до постачальника продуктів для службовців на цей рік в Одеській області ФОП «Василенко С.О.». У документації щодо підписаного договору на порталі «Прозорро» є чимало додатків, де вказані ціни, за якими ФОП-переможець постачає продукцію. І аналіз цін доводить, що Міноборони закупає продукти нерідко дорожче, ніж у магазині. І це не враховуючи знижку при оптових закупівлях.

Так, наприклад, свіжу капусту білоголову ФОП продає за 17,48 за кіло. У супермаркеті наразі вона коштує 7,99. Картопля від ФОП «Василенко С.О.» – 16,06 за кілограм, у супермаркеті – в середньому, до 12 гривень.

Кілограм моркви обійдеться бюджету в 19,66. У магазині свіжа морква коштує найдорожче 17,99 гривень. Цибуля, за цінами ФОПу, – 13,98 за кіло, в магазині її без проблем можна взяти за 5,95.

Завищені ціни й на крупи. Так, гречана крупа для Міноборони коштує 31,05, в магазині її можна придбати за 16,6 гривень. Звичайна горохова крупа – 13,8 гривень кіло, в магазині – 9,96.

Слід додати, що вже після підписання договору була підписана додаткова угода, де зменшена сума, що сплатить Міноборони за продукти, на 3 мільйони гривень. Але ця економія бюджетних коштів викликана не зменшенням ціни за продукти, а зменшенням кількості закуплених продуктових комплектів.

Але найстрашніше, що товари, які споживають українські бійці, при цьому ще й не найкращою якості. Так, «НАРОДНАЯ ПРАВДА» отримала копію документів з перевірки Військово-медичного клінічного центру Південного регіону, де проходять лікування й реабілітацію, в тому числі, ті, хто був у пеклі передової на Донбасі, що доводять: ФОП «Василенко С.О.» постачає у військовий шпиталь неякісну продукцію, а посадовці закладу чомусь закривають на це очі.

 

Зокрема, частина продуктів від ФОП невідомого походження, ще й зберігаються вони неналежним чином. Висновок комісії невтішний: ФОП «Василенко С.О.» порушив підписану угоду, а керівництво шпиталю, куди постачались неякісні товари, не здійснює контроль за наданням послуг, за які заплачено з бюджетних грошей. Більш того, і санітарний стан складу, де зберігаються продукти для військових, незадовільний.

«Я знаю, що цей ФОП – «дочка» компанії «Артек союз», яка часто виграє держзакупівлі від Міноборони. І з переходом на каталог продуктів, на жаль, у шпиталі практично не змінилась якість харчування. Крім того, при перевірці виявлено чимало продуктів, які не мають маркування й сертифікатів, тому невідомо, якої якості продукти. Є порушення й збоку військового шпиталю, бо продукти зберігаються у приміщеннях, що до цього не пристосовані», – розповіла волонтерка з Одеси Наталія Богаченко.

Своє бачення ситуації з міноборонівською закупівлею висловлює також юрист ГО «Центр протидії корупції» Денис Свириденко:

«Не дивлячись на досить велику очікувану вартість і важливість закупівлі, у оголошенні про проведення відбору учасників замовником зазначено, на мою думку, досить низькі кваліфікаційні вимоги до учасників. Зокрема, не було ніяких конкретних вимог до наявності у учасника власного чи хоча б залученого відповідного обладнання (офісів, складських приміщень, холодильних камер, відповідного автотранспорту) та хоча б якоїсь кількості працівників, які мають необхідні знання і досвід, для належного виконання умов договору. Натомість вимагався просто гарантійний лист, у якому учасник гарантував, що зможе виконати умови договору. Крім того досвід виконання аналогічних договорів не передбачав подачі доказів реального виконання таких договорів (актів приймання-передачі, видаткових, товаро-транспортних накладних тощо)».

Експерт зазначає, що такі «спрощені» вимоги до учасників на публічних закупівлях нерідко є причиною перемоги суб’єктів господарювання, які в результаті просто не можуть «перетравити» закупівлю та належно виконати умови договору через власні фінансові і логістичні проблеми, затримують поставки, поставляють неякісний  товар. Також це є причиною перемоги фіктивних підприємств, які не мають ніякого обладнання та працівників, оформлені на підставних осіб, зареєстровані за адресами масових реєстрацій, а отримані від замовників бюджетні кошти виводять у тіньовий сектор економіки.

В результаті відбувається зрив поставки товарів чи послуг, а сторони змушені з’ясовувати стосунки в судах.

Фактично виявлені порушення при поставці товарів ФОП «Василенко С.О.» лише доводять справедливість слів Дениса Свириденка.

Майже чотири роки Україна відстоює свою незалежність ще й військовим шляхом. Підтримка й реформування армії очевидні для кожного свідомого громадянина. А якісне харчування – незмінна складова успішної армії. Це теж очевидно. Українці сплачують військовий збір, і фінансування збройних сил справді збільшилось, але, на жаль, великі бюджети залишаються полем для реалізації великих корупційних оборудок.

Олена Зігульська

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...

Останні Правда про чиновників

Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: