Головні зміни у травні, які торкнуться кожного українця

Головні зміни у травні, які торкнуться кожного українця
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Останнього місяця весни у житті українців відбудеться низка змін. Здебільшого вони торкнуться економічного життя країни.

Про це розповідає НАРОДНА ПРАВДА із посиланням на Обозреватель.

Loading...

Бензин: чекають рішення за квотами

Кілька тижнів тому “Укртатнафта” звернулася до Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) з проханням ввести мита на імпорт нафтопродуктів. Зараз більше 2/3 нафтопродуктів купують за кордоном, мовляв, якщо не обмежити імпорт, то нафтопереробні заводи в Україні можуть опинитися під загрозою. Тому імпорт з РФ і Білорусі має становити не більше 50% ринку. На таку заяву відреагували профільні асоціації та експерти, які одноголосно заявили: якщо обмежити імпорт, то ціна бензину на одному літрі може підскочити на 5 грн.

І це при тому, що в вартість більшої частини товарів і послуг закладають витрати на транспортування (у тому числі ціни на бензин і дизпаливо). Тому різкий стрибок цін може привести і до прискорення інфляції. Рішення щодо квот повинні прийняти до кінця квітня, а самі обмеження можуть почати діяти вже в травні. Правда, днями прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив: рішення, які приведуть до зростання цін, приймати не будуть. “Питання опрацьовується першим віце-прем’єр-міністром (Степан Кубів). Він розуміє проблематику”, – заявив Гройсман.

Найбільше на вартість бензину в Україні впливають ціни на світових ринках і курс національної валюти. На покупку сировини витрачають долари, податки також сплачуються у валюті. Так, девальвація національної валюти по відношенню до долара на 10 копійок вже через два тижні створює підстави для подорожчання бензину марки А-95 на 7 копійок.

Субсидії перерахують всім

З травня українці отримають субсидії з урахуванням перерахунку. Згідно з чинною постановою уряду, в квітні “знижка” на комуналку надається з урахуванням доходів за першу половину 2017 року, а в травні 2018 го – з урахуванням доходів за друге півріччя. Таким чином, при перерахунку знижки будуть враховувати традиційно високі грудневі зарплати і осучаснення пенсій.

Долар: ринок стабілізується

Квітень-травень і велика частина літа – традиційно період стабілізація гривні. Однак невеликих коливань уникнути буде складно. Так, за оцінками аналітика Андрія Шевчишина, до початку літа курс долара буде коливатися в межах 25-27 грн/$. А влітку очікується сезонна ревальвація.

Як розповів директор департаменту одного з украпнскіх банків Антон Стадник, останні кілька років в літній період часу в основному в зв’язку з високими валютними виручками аграріїв гривня значно зміцнюється. Наприклад, в минулому році в січні долар продавався по 27,5 грн, а в липні – вже по 25,6 грн. Подібну ситуацію експерти прогнозують і в 2018-му. У той же час банкір Юрій Крохмаль зазначає: сприятливі умови для гривні очікуються і в квітні-травні.

Кредити можуть подорожчати, а вихідні триватимуть

В цьому році облікову ставку Нацбанк підвищив з 14,5% до 17%, пропорційно можуть подорожчати і кредити в українських банках. В першу чергу зростають ставки на міжбанку. Це відсоток, під який банки кредитують один одного. А з запізненням в 2-3 тижні дорожчають кредити і для простих українців. За словами економіста Романа Лепака, кредити подорожчають приблизно на 70% від зростання облікової ставки. Для прикладу, з жовтня минулого року по березень 2018 го облікову ставку підвищили на 3,5 п.п. За цей же час ставки по кредитах для юридичних осіб зросли на 2 п.п., а для фізичних – на 3 п.п.

Також в травні на українців чекають довгі вихідні. День міжнародної солідарності трудящих – 1 травня припадає на будній день (вівторок), тому прийнято рішення перенести робочий день понеділка (30 квітня) на суботу (5 травня).

Нагадаємо, раніше ми писали, що в Україні буде введено нові правила прописки. Зросте й розмір штрафу за порушення у цій сфері.

Джерело: Народна Правда
загрузка...