На українців очікує масштабна перевірка: що варто знати

На українців очікує масштабна перевірка: що варто знати
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Днями Міністерство фінансів презентувало законопроект про верифікації.

Згідно з ним, перевіряти збираються субсідіантов, пенсіонерів, безробітних … іншими словами всіх, хто отримує будь-яку допомогу від держави, пише “Обозреватель“.

Так, в міністерстві впевнені, що перше, що необхідно зробити для якісної верифікації, це створити єдину інформаційну платформу, куди буде стікатися інформація з різних реєстрів, держвідомств. Доступ до цієї платформи обмежать, що нібито забезпечить збереження персональних даних. Подібні бази інформації існують і в інших країнах, в Україні ж ще кілька років тому списки пільговиків велися на папері, а єдиної бази субсідіантов не існувало.

Якщо законопроект приймуть, інформація про кожного, хто звернувся за допомогою, потрапить на спеціальну платформу. Тут можна буде побачити все: відкриті банківські рахунки і залишки по ним, інформацію про фактичне місце проживання, паспортні дані, ІПН, дані з податкової і т.д. Крім того, платформу будуть поповнювати даними з різних реєстрів. Зареєстрована машина або нерухомість, велика покупка – все це можна відстежити через реєстри або банківський рахунок.

Перевіряти будуть в три етапи: до того, як дати допомогу, під час отримання допомоги і після. Згідно із законопроектом, якщо, наприклад, субсідіант почав заробляти більше і втратив право на знижку, Міністерство фінансів має право ще три роки після цього стежити за ним.

“Дозволяється верифікація інформації про реципієнтів, які не отримують допомогу в період до 3 років”, – йдеться в законопроекті.

Якщо під час верифікації виявили порушення, Мінфін повинен звернутися до того відомству, який призначив цю виплату. Це може бути Пенсійний фонд, Міністерство соціальної політики і т.д. Після цього є 15 днів щоб все ще раз звірити і прийняти рішення, забирати допомогу, або це помилка в реєстрі.

Згідно з документом, сума неправомірно отриманої допомоги повертається державі в установленому законами розмірі. Якщо мова йде про субсидії, то доведеться повернути повну суму незаконної знижки.

Для прикладу, якщо українець купив собі телевізор вартість 50 999 грн (будь-яка сума від 50 тис. Грн), а до цього поповнив свою карту на 70 тис. Грн, Мінфін може виявити таку покупку, субсидію знімуть, а якщо з’ясуватися, що гроші на телевізор українець заробив в “тіні”, і його реальна зарплата 30 тис., а не 3,7 тис., як він задекларував, то всю субсидію доведеться повернути в бюджет.

Як пояснили в Міністерстві фінансів, якщо документ ухвалять, то перевіряти українців по-новому будуть вже з січня наступного року. Законопроект узгодили з Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Мінсоцполітики, Пенсійним фондом і Державною службою зайнятості.

Однак на цьому перевірки не закінчуються. У Мінісоцполітікі вважають, що якісно перевірити можна, тільки постукавши в двері і оглянувши “матеріальні умови життя”.

Так, в Мінсоцполітики розробили законопроект про соціальну інспекції. Перевіряючі, якщо пропозиція підтримають в Раді, отримають право стукати в двері і оглядати житло.

Правда, без дозволу ніхто зайти не зможе, але якщо не впустити, то це може стати підставою для ініціювання аудиту. Тоді чиновники будуть пильно вивчати, чи не приховує українець частина доходів. А приховувати українцям дійсно є що. За оцінками Міжнародної організації праці, до 40% українців тримають в руках конверти із заробленими грошима щомісячно.

Зрозуміло, ці гроші ніяк не відображаються в деклараціях, реєстрах.

Нагадаємо, раніше чиновник розповів, чому і кому припиняють виплату субсидій.

Джерело: Народна Правда