Сила в правді

Навігація
Головна Політична правда Євген Магда: Нормандський формат: на трьох і без Путіна

Євген Магда: Нормандський формат: на трьох і без Путіна

Євген Магда: Нормандський формат: на трьох і без Путіна
в Політична правда/Публікації

10 травня в Аахені Еммануель Макрон, Ангела Меркель та Петро Порошенко спробували реанімувати Нормандський формат. Завдання перед ними стояло не з простих.

Євген Магда: Нормандський формат: на трьох і без Путіна
Євген Магда, політолог

Гібридна агресія Росії потребує гібридної відповіді, поступово до усвідомлення цього факту приходять на Заході. Нормандський формат, започаткований у червні 2014 року, не відзначається в очах обивателів високою ефективністю, проте на сьогодні лишається практично єдиним механізмом пошуку шляхів врегулювання конфлікту на Донбасі, який, як відомо, є найбільш масштабним за останніх 20 років у Європі.

Для Німеччини та Франції відновлення «Норманді» – серйозний виклик, адже 4 року тому Берлін та Париж по суті взяли на себе відповідальність у питанні припинення бойових дій на Донбасі, проте не зуміли добитися нічого, крім Мінських домовленостей. Ці документи у вересні 2014-го та лютому 2015-го дозволили суттєво зменшити інтенсивність бойових дій, лютневі домовленості навіть визнані Радою Безпеки ООН як матриця врегулювання на Донбасі, проте від цього виконати все, про що домовилися у столиці Білорусі, легше не стало.

Тактика Кремля стає все більш зрозумілою, тим більше, після інавгурації Путіна на четвертий президентський термін, на який він вступає з найвищою для себе підтримкою російських виборців. Путін намагатиметься пересидіти всіх учасників Нормандського форматудочекавшись найбільш сприятливої для себе конфігурації. Еммануель Макрон вже змінив Франсуа Олланда, проте головні надії Кремль покладає на українські президентські вибори. Ставка на дестабілізацію ситуації в Україні для Росії виглядає більш важливою, ніж будь-яка інформація про можливий широкомасштабний наступ російських військ на Донбасі.

Останнім  часом у конфлікті на Донбасі з’явився ще один вагомий фактор – зростає роль Сполучених Штатів. З призначенням Курта Волкера на посаду спецпредставника Державного департаменту по Україні з Вашингтону лунають все більш жорсткі заяви. От і днями Волкер не лише висловився за надання Україні оборонної зброї задля збільшення можливої ціни агресії Росії, але і констатував, що ситуація в Криму характеризується порушеннями прав людини. До речі, саме Волкер протягом останнього часу найактивніше з західних дипломатів та політиків згадує про окупацію Криму та нагадує, що санкції проти Росії прив’язані і до факту анексії нею українського півострова.

Оскільки зустріч в Аахені відбуватиметься на полях вручення Еммануелю Макрону премії Карла Великого, очікувати на тривалі перемовини, якими зазвичай відрізняється Нормандський формат, не варто. Швидше за все, лідери України, Німеччини та Франції узгодять власні позиції (насамперед, у питанні введення миротворців на Донбас), після чого у середині травня Ангела Меркель проведе переговори з Путіним у Сочі, а Еммануель Макрон завітає до Росії наприкінці весни. Велика геополітична гра триває…

Євген Магда 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Оцініть цей матеріал 1 Зiрка2 Зiрки3 Зiрки4 Зiрки5 Зiрок
Loading...

Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...

Останні Політична правда

Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: