Сила в правді

Навігація
Головна Публікації Віталій Шапран: Ціни на газ: міфи і МВФ

Віталій Шапран: Ціни на газ: міфи і МВФ

Віталій Шапран: Ціни на газ: міфи і МВФ
в Публікації/Соціальна правда

Одне з питань, яке сьогодні нібито заважає Україні отримати черговий транш МВФ, – це ціни на газ для населення. Цій проблемі стільки ж, скільки і відносинам між Україною і МВФ. Але особливо гостро ця проблема постає перед виборами. Населення сприймає підвищення ціни на комунальні послуги як зростання вартості життя в країні, що не сприяє зростанню електоральних симпатій. Схоже, що ситуація в 2018 році повториться і владі доведеться вибирати між кредитом МВФ і симпатіями населення.

Підвищення цін на газ: зворотна сторона медалі

Віталій Шапран: Ціни на газ: міфи і МВФ
Віталій Шапран, економіст

Не буду виглядати нерозумно і розповідати, що для населення підвищення ціни на газ – це благо. Звичайно, це не благо, і звичайно, ніхто з сімей, що живуть на середню зарплату навіть двох працюючих членів сім’ї (+/- 20%), не будуть раді цим новинам, особливо в жовтні-листопаді – коли отримають перші рахунки за опалення. Однак крім невдоволення населення, у цього рішення є ще ряд серйозних мінусів, і головний мінус – це інфляційні ризики.

Один з анонсованих в пресі планів уряду – це введення для населення «соціального обсягу споживання». Передбачається, що «соціальний обсяг споживання» для населення і підприємств паливно-енергетичного комплексу буде зафіксований за все на рівні 3,3 куб. м на людину в місяць за умови централізованого постачання гарячої води, і 5,4 куб. м. – без. Оплата соціального рівня відбуватиметься на рівні – 6,96 тис. грн. за тис. куб. м. У разі перевищення соціальної норми з червня 2018 року платити доведеться по 10,99 тис. грн., а з жовтня 2018 року – по 11,47 тис. грн. за тисячу куб. м.

Тобто платіжки за газ виростуть в гривнях приблизно в два рази, що, звичайно ж, призведе до зростання інфляції і викличе звичайну ланцюгову реакцію: населення, отримавши платіжки, в черговий раз буде змушене вдатися до субсидії, а ті, кому субсидія не призначається, чекатимуть підвищення зарплат, що буде рухати роботодавців в сторону підвищення цін. Інфляційний удар припаде на січень-лютий 2019 року і, швидше за все, інфляційний сплеск буде впливати і на курс гривні.

Друга проблема в тому, що в Україні і так велике число сімей сидить на субсидії, ефективність яких, м’яко кажучи, сумнівна. Крім того, що державі потрібно підтримувати величезний апарат з адміністрування субсидій, самі субсидії не стимулюють зайнятість населення в офіційній економіці, а навпаки – стимулюють зарплати в конвертах. Особливо це стало помітно після приходу в західні області іноземних інвесторів, типу японської компанії Фуджікура. Місцевому населенню вигідніше сидіти на мінімалці, отримуючи доплати в конверті, і одночасно подавати на субсидію, ніж отримувати «в білу» і позбутися субсидії. Тому зростання субсидій насправді для національної економіки менш вигідне, ніж введення «соціальних норм для всіх». В уряді це вже зрозуміли, але, на жаль, занадто пізно для того, щоб зламати відбудовану ненажерливу і неефективну систему.

Скільки коштує газ для українців?

Ціна газу від Газпрому в березні 2018 року становила всього 238,55 доларів США за тисячу кубів або 6195 грн, тобто в уже закладеному тарифі ми вже сплачували ту ціну, яка склалася на кордоні з РФ. Мабуть, саме цей сплеск ціни і змусив наших західних кредиторів поговорити про підвищення вартості газу.

У той же час, в цю вартість газу ще повинні увійти податки, вартість доставки до споживача і т.д. У підсумку ми і отримуємо офіційну ціну приблизно в 440 доларів.

Однак я думаю, що заявлена ​​ціна – це продукт роздування собівартості газу державними монополіями, і не більше того. Питання в тому, що в Україні немає конкурентного ринку газу для населення. Ваш ЖЕК або ОСББ не може сказати: «сьогодні ми купуємо газ з України, а завтра – з Польщі або РФ».

У підсумку, добуваючи в Україні в 2017 році майже 21 млрд. кубів газу (тобто приблизно стільки ж, скільки споживає населення) ми чомусь підтягуємо ціну до ринку спот плюс накрутки держмонополій. Коли немає ринку газу, то населенню буде дуже важко пояснити, чому газ внутрішнього видобутку має коштувати стільки ж, скільки він коштує в ЄС, або навіть більше.

Відразу після зміни влади в Україні проти компанії Укргазвидобування було порушено дуже багато кримінальних справ. Виходячи з матеріалів слідства у цих справах, стало ясно, що держкомпанії за місцем видобутку буквально обліплені постачальниками, підрядниками, консультантами, які допомагали ще за минулої влади наростити скромну собівартість газу. На жаль, за 3 роки багато справ розсмокталися, а у веденні ГПУ залишилися буквально кілька перспективних справ, але і вони все ще знаходяться на стадії розслідування.

Український газ, звичайно, видобувається за собівартістю не 40 доларів США, про які твердить опозиція, а набагато вище, але і до світової ціни він за своєю вартістю дотягувати не міг. На мій погляд, вся державна газова вертикаль в Україні дуже корумпована і без втручання ГПУ, СБУ і поліції назвати точну собівартість газу буде проблематично. Однак країні потрібно змінювати модель ринку газу і потужно вдарити по «газовому» лобі в уряді, якщо, звичайно, члени уряду і провладні депутати мають плани виграти майбутні вибори в 2019 році. Якщо не поворухнутися, то вже в 2019 році наше населення може платити за газ більше ніж жителі Східно-європейських країн.

Євростат публікує статистику із запізненням і в дещо незвичному для нас форматі, але навіть вона дає зрозуміти, що подальше підвищення цін на газ для населення буде виглядати, м’яко кажучи, негарно. За підсумками першого півріччя 2017 року середня вартість газу в ЄС для населення становила 0,058 євро за кВт. Найбільше за газ платили данці (0,081 євро за кВт), найменше – румуни (0,033 за кВт). Для довідки: в Туреччині газ населенню обходився 0,034 євро, а в Україні – 0,018. Але якщо підняти ціну в 2 рази, то ми будемо платити за газ більше болгар, угорців, турків і румунів. З огляду на, що доходи населення в цих країнах більше ніж в Україні, то зростання цін на газ є для нашої країни небезпечним соціальним експериментом. Також варто звернути увагу, що ціна на газ в ЄС в основному формується в євро або в валютах, які прив’язані до євро, курс якого до долара останнім часом знижується. Тобто статистика за перше півріччя 2018 року по Україні в євро може показати зростання ціни за 1 кВт.

Про дружбу з МВФ

Отже, Україні дружити з МВФ, звичайно, потрібно. Однак і потрібно розуміти, що МВФ не жадає привести ціну газу на рівень, який вище цін в Угорщині, Румунії, Туреччини або Болгарії. Фонд хоче збалансований бюджет, в якому не повинно бути місце «газовим субсидіям». Фахівці Фонду нічого не знають про кримінальні справи по лінії Укргазвидобування і «плавають» у питаннях собівартості газу українського видобутку. В умовах, коли конкурентного ринку газу для населення немає, українському уряду слід це визнати і, можливо, чинити жорсткий силовий тиск на газові монополії, щоб самостійно навести порядок в галузі. Потрібно показати нашим західним партнерам, що насправді навіть при діючих цінах немає ніякої гострої необхідності різко підвищувати вартість газу для населення.

Є, звичайно, і другий варіант: зробити вигляд, що в газовій галузі від видобутку до доставки все відмінно, підвищити ціни для населення вдвічі і дати заробити на цьому корупційної вертикалі. Але я думаю, що шлях цей нікуди не приведе крім як до поразки на виборах. Після чергового витка цін можна, звичайно, формально задовольнити експертів МВФ, але через 2-3 роки газові монополії знову роздують собівартість і картина буде такою ж як зараз, а ось вибори (і президентські, і парламентські) діюча влада може з тріском програти.

Ось тому я думаю, що якщо владі так вже необхідні гроші МВФ, для неї краще буде перший варіант, можливо з невеликим підвищенням цін на газ на догоду Фонду, але без наслідків для населення.

Віталій Шапран

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Оцініть цей матеріал 1 Зiрка2 Зiрки3 Зiрки4 Зiрки5 Зiрок
Loading...

Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...

Останні Публікації

Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: