Коли і на скільки подорожчає комуналка в Україні

Коли і на скільки подорожчає комуналка в Україні
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Після передбачуваного подорожчання газу в Україні може підвищитися вартість гарячої води та опалення. У ряді міст переглядають тарифи на холодну воду.

Про те, як влітку можуть зрости тарифи на комунальні послуги, розповідає НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на Obozrevatel.

Loading...

Протягом року вартість тепла, гарячої та холодної води може змінюватися. Зростання зарплат, інфляція, обсяги споживання, вартість ремонтних робіт, енергоресурсів – все це впливає на кінцеву вартість послуги.

Підвищуються зарплати – з’являється підстава трохи підняти ціни, наприклад, на холодну воду. Уже в червні гаряча вода і опалення для українців може різко зрости в ціні. Справа в тому, що, згідно з підрахунками «Нафтогазу», НКРЕКУ, Мінфіну, діючий тариф на газ більше не відповідає імпортному паритету. Або ціну потрібно підвищувати, або міняти методику розрахунку тарифу.

За діючою методикою, яку погодили з МВФ, Кабінет міністрів повинен стежити за цінами на німецькому хабі, розраховувати середню за 12 місяців, додавати до отриманої цифри витрати на транспортування, податки та порівнювати з тарифом для населення. Якщо виявиться, що ціни відрізняються як мінімум на 10 відсотків, українці повинні купувати газ за новим тарифом.

Логіка такого механізму проста. У майбутньому, коли ринок газу повноцінно запрацює, прості українці зможуть купувати газ у різних компаній. Але щоб, наприклад, європейський постачальник прийшов на наш ринок, умови для нього повинні бути такими, як і для українського монополіста. Тому і за український і за імпортний газ українці нібито повинні платити стільки, скільки платили б за газ з німецького хаба.

Якщо методика уряду залишиться незмінною, то газ для українців подорожчає вже в червні більш ніж на 60 відсотків. За куб доведеться платити приблизно 11 гривень (зараз 6,9 гривні).

Отже, в складової тарифу на виробництво теплової енергії, згідно з даними НКРЕКУ, газ займає близько 70%. Для прикладу, тариф «Київенерго» на гарячу воду – 80,62 грн за куб. Якщо газ подорожчає на 62-65%, то гаряча вода має всі шанси додати в ціні 45,5%. Таким чином, замість 80,6 грн доведеться платити близько 117 грн. Згідно соцнорматіву, в середньому за місяць одна людина витрачає 1,6 кубометра гарячої води. Відповідно, сім’ї з трьох осіб тільки за гарячу воду доведеться заплатити 516 грн. Також газ займає 70% в складової тарифу на тепло. Один Гкал у Києві коштує 1355,83 грн. Після подорожчання газу за такий же обсяг тепла потрібно буде заплатити вже близько 1900 грн.


У Кабінеті міністрів розглядають кілька варіантів підвищення тарифу.

Утримання тарифу на газ на рівні імпортного паритету – одне з основних вимог МВФ.

Джерело: Народна Правда