Випускникам на замітку: які професії варто обрати

Випускникам на замітку: які професії варто обрати
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

25 травня в школах – останній дзвінок. Після чого, з середини літа, у вузах почнеться хвиля вступних іспитів, і мільйони випускників середніх шкіл будуть визначатися, в який вуз вступати. І навіть незважаючи на те, що переважна частина потенційних студентів не працюватиме за обраною спеціальністю жодного дня, багато прямо зараз розмірковують, куди піти вчитися і яку професію освоїти. Для них мій текст.


Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це пише в своєму блозі на “24 канал” Ілля Кенігштейн.

Loading...

Якщо ви батьки випускника школи, і мислите сучасно, а головне об’єктивно – дайте йому прочитати те, що написано нижче. Повірте – гірше не буде.

Кун, ти потрапив. Саме так. Скажи за це спасибі не татові з мамою, а четвертій промисловій революції, яка підкралася непомітно. Ця революція передбачає масштабне впровадження автоматизованих і роботизованих комплексів, що вивільняє величезну кількість людей, зайнятих у всіх сферах праці. Роботи перемагають і зовсім скоро замінять людей в половині всіх професій. Тому рейтинги вузів, популярні спеціальності, що були колись стабільним “крайнім випадком” – все це стало неактуально ще вчора. Світ змінюється швидше, ніж ти читаєш цей текст. І зовсім скоро багато з оточуючих тебе людей стануть взагалі не потрібні цифровій економіці майбутнього.

Активна інформатизація і роботизація перевернуть ринок праці вже через 10-15 років. Очевидні зміни стануть реальністю через 5 років – якраз тоді, коли ти закінчиш вуз і почнеш думати про те, куди піти працювати.

Не слухай тих, хто буде переконувати тебе в тому, що паритися не потрібно, оскільки Україні це все не загрожує. В топку мракобісів. Добре освічені і постійно підвищуючі свій рівень, а отже, затребувані фахівці, будуть ставати багатшими в будь-якій країні, в тому числі і у нас. Вони будуть їздити на крутих тачках, в той час як ти будеш їздити на татовій мазді. І навіть якщо у твого тата рендж-ровер, ти все одно будеш їздити на мазді. Тому що в кращому випадку, на що ти зможеш розраховувати, якщо не будеш затребуваний,  це накопичення твого тата і державна допомога. Перше швидко закінчиться, а останнє, як тобі відомо, ніколи не буде високим. Тим більше, що безумовний базовий дохід, що пестить слух мільйонів потенційною халявою – більше підходить компактним європейським країнам, ніж такій країні, як наша. І навіть якщо у тебе в планах звідси звалити – ти тим більше зустрінешся і познайомишся з проблемою затребуваності – там, куди ти поїдеш.

Світ навколо тебе буде схильний до глобального безробіття і зіткнеться з проблемою величезної кількості непотрібних людей. Мати роботу в майбутньому стане привілеєм, а право на працю – одним з ексклюзивних прав. Так що єдиний варіант – це право завоювати, вміючи робити те, що не зможуть робити роботи, залишаючись конкурентоспроможними і перепрограмовувати себе кожен день. І тоді у тебе є шанс не зламати собі життя, особливо в той момент, коли тобі стукне 40 (і таке теж коли-небудь станеться).

Про мазду і рендж-ровер я пожартував, швидше за все, через 10 років тебе, як і інших, буде возити автопілот.

В Оксфордському університеті вважають, що у найближчі 20 років зникне майже половина існуючих сьогодні професій. Водії, нотаріуси, турагенти, копірайтери, кошторисники, аналітики, муніципальні чиновники, ріелтори, логісти, касири, робітники-верстатники, будівельники, диспетчери, банківські службовці, бухгалтери, аудитори, податківці, телемаркетологи, працівники фастфуду та фондові трейдери, а головне – гаряче улюблені в народі енікейщики – всі виявляться не при справах. Такий ось нерф.

При цьому, конкурувати за час, що залишився тобі доведеться не тільки з людьми, але і з роботами, яким ти будеш змушений відповідати мізками, швидкістю, обов’язковістю і відповідальністю. Дві навички будуть тебе від них відрізняти, це пристрасть і гнучкість. З ними тобі доведеться жити в найближчому майбутньому. І це зовсім не те, що ти подумав.

Згідно зі звітом “Майбутнє професії” Всесвітнього економічного Форуму в Давосі, найбільш затребуваними у тебе навичками будуть:

  • вміння знаходити рішення в складних ситуаціях
  • критичне мислення
  • креативність
  • успішне управління людьми
  • вміння працювати в команді
  • емоційний інтелект (це епік)
  • навички оцінки та прийняття рішення
  • орієнтованість на послуги
  • вміння вести переговори
  • когнітивна еластичність (ємність твоєї пам’яті і здатність керувати нею як флешкою)

Розвивай їх, не тупи.

Що стосується напрямків, то майбутнє однозначно за безпілотними авто, 3D-друком, доповненою реальністю, нейроінтерфейсами, робототехнікою, генною інженерією, джерелами відновлюваної енергії, системами управління кліматом і польотами в космос.

Не можна на 100% спрогнозувати, якими будуть найбільш затребувані професії, але в своєму виборі також орієнтуйся на біофармакологів, проектувальників роботів, операторів безпілотників, кліматологів, фермерів-агропоніків, IT-медиків, IT-генетиків, молекулярних дієтологів, тайм-брокерів (організація і продаж часу фрілансерів), міських кібераналітиків (відстеження порядку збору big-data в містах), екологів і архітекторів живих систем (технології замкнутого циклу за участю генетично модифікованих організмів). І звичайно девелоперів, куди без них, тільки зовсім іншого плану, типу конструкторів коду – богів коротше.

Ну, в цілому ти зрозумів. Дій.


Нагадаємо, 22 травня стартувала основна сесія зовнішнього незалежного тестування (ЗНО).

Раніше ми оприлюднювали список найкращих сайтів, які допоможуть у підготовці до ЗНО-2018.

Нагадаємо також,  стало відомо про зміни в ЗНО-2018.  ЗНО з української мови і літератури складатимуть випускники не лише шкіл, а й професійно-технічних навчальних закладів і коледжів, а також буде кардинально оновлено тести з англійської мови.

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...