Ціни на продукти в України зростуть: коли і на скільки

Ціни на продукти в України зростуть: коли і на скільки
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Уже в наступному місяці в Україні істотно можуть подорожчати продукти – алкоголь, цукор, м’ясо і хліб. А ось ціни на молочку і овочі підуть вниз.
Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це пишуть “Вести“.

Алкоголь

Loading...

Так, одним з перших   найближчим часом може подорожчати алкоголь. Днями Мінекономіки оприлюднило проект, який регулює мінімальні оптові і роздрібні ціни на алкогольні напої. Якщо проект буде підтриманий, вже в наступному місяці ціни на міцний алкоголь і вино можуть піти вгору. Зокрема, горілка подорожчає на 12,3%, віскі – на 12%, коньяк (3 *) – на 7%, вино (в склі 0,7-0,75 л) -на 12,6%. При цьому, як кажуть в Асоціації легальних виробників алкоголю “Укргорілка”, подорожчання – це вимушений захід.

“Ми підтримуємо цей проект постанови. У нас постійно збільшуються ставки акцизного податку та ростуть ціни на комплектуючі. Тільки в цьому році вартість пляшки, ковпачка і етикетки збільшилася на 50%. Крім того, “Укрспирт” постійно підвищує свої ціни на спирт, який ніде, крім як у нього, ми купити не можемо. Тому підвищення цін – це вимушений захід і наслідок того, що відбувається на ринку”, – говорить виконавчий директор Асоціації Аліна Шолохман.

За її словами, обговорення нового регуляторного акту триватиме до 13 липня, і якщо у міністерства і гравців ринку не буде заперечень, нові ціни на алкоголь українці побачать вже в тому ж місяці.

М’ясо і сало

У доступному для огляду майбутньому може подорожчати і м’ясо. Як зазначає глава Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, підвищення цін на м’ясо великої рогатої худоби відзначається постійно.

“Кожного місяця ми бачимо, що м’ясо дорожчає. Українці стали менше споживати цей продукт через дорожнечу, а виробники стали його ще менше виробляти. Все це призвело до того, що в країні з’явився дефіцит м’яса, який ми постійно покриваємо за рахунок імпорту. Але останнім часом наші імпортери почали міняти географію і, замість дешевого американського м’яса, все частіше віддають перевагу більш дорогому м’ясу з ЄС через нульові мита”, – говорить Дорошенко.

Крім того, як зазначили в Асоціації тваринників, ще одним фактором зростання цін на м’ясо і сало є подорожчання кормів для свиней на 30-35%. “Вони складають значну частину в собівартості кінцевого продукту. Крім того, зменшилася пропозиція сала і м’яса через нову активізацію африканської чуми. Ми очікуємо подорожчання свинини і сала на 5-10%”, – кажуть в асоціації.

Хліб і цукор

Також, вже цієї осені, експерти прогнозують ще більше подорожчання хліба. Як зазначив голова Всеукраїнської аграрної ради Михайло Соколов, це станеться через урядову заборону на імпорт мінеральних добрив з РФ.

“Частка мінеральних добрив при витратах на вирощування пшениці, кукурудзи і ячменю становить близько 30%. Тепер нам їх доведеться купувати на 30% дорожче в ЄС. Крім того, подорожчали і інші складові, зокрема паливо та енергоносії”, – зазначає Соколов. При цьому, за його словами, зупинити зростання цін на хліб не вийде, навіть з урахуванням гарного врожаю зерна.

Традиційно в кінці червня почне дорожчати цукор. “Як завжди, в середині літа почнеться сезон консервації, і до цього часу ціни на цукор повзуть вгору. Ми очікуємо, що вже в кінці червня цукор подорожчає на 10-20%”, – відзначили в Асоціації фермерів і приватних землевласників України.

Молочка і овочі

А ось молочка, навпаки, буде дешевшати. За словами Дорошенко, за останній рік молочна продукція значно додала в ціні. А саме молоко подорожчало на 33%, до 22 грн / л, вершкове масло – на 29%, до 36,5 грн за 200 гр, а сметана – на 19%, до 52,4 грн / кг. “В сумі за рік вартість “молочної кошика” збільшилася з 179,6 грн до 202 грн. Зараз же з молоком проблем немає. Його в надлишку, тому закупівельні ціни опустилися. Тому в подальшому буде спостерігатися поступове здешевлення“, – зазначив Дорошенко.

Що стосується овочів, то влітку ціна на них також буде знижуватися через хороший врожай. Зокрема, ціни на помідори та огірки знизяться в два-три рази вже в липні, коли з’явиться пропозиція з грунту. При гарному врожаї в серпні на 10-15% подешевшають капуста і цибуля.

Крім того, за словами Дорошенка, не так давно Антимонопольний комітет України звернув увагу на ціни на соняшникову олію. “Їх зацікавив той факт, що загальносвітові ціни на олію падають, а в Україні зростають. При тому, що Україна є одним з лідерів з експорту олії. Тут явно щось не так, тому, після того як АМКУ візьметься це перевіряти – ціни на олію різко підуть вниз”, – вважає експерт.

Сухі цифри

За даними Держстату, за перші п’ять місяців року ціни на продукти збільшилися на 17,2% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Найбільше зросли в ціні яйця (61,4%), м’ясо (26,1%), алкоголь (20,2%), хліб (18,4%), молоко (18,1%), масло (16,8 %), сир   (15,4%).


Як повідомляла НАРОДНА ПРАВДА, Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) пропонує підвищити мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на окремі види алкогольних напоїв.

Нагадаємо, всього за три місяці бутерброд з салом подорожчав майже на 17 гривень.

Джерело: Народна Правда