Мишей відправили в космос, щоби людям краще спалося

Дослідники вивчатимуть, як космос вплине на фізіологічні процеси мишей

Мишей відправили в космос, щоби людям краще спалося
Автор Желізняк Олександр в Закордонна правда/Новини

У п’ятницю вранці SpaceX запустила з мису Канаверал ракети Falcon 9 на МКС. В цей раз на борту ракети були пасажири: 20 лабораторних мишей Центру вивчення сну і циркадної біології при Північно-західному університеті.

За планом, 10 мишей проведуть на орбіті 90 днів, а решта 10 повернуться на Землю через 30 днів, пише НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на popmech.

Дослідники вивчатимуть, як космос вплине на циркадні ритми мишей, їх мікробіоми та інші фізіологічні процеси.

Нове дослідження базується на досвіді, проведеному NASA, з близнюками Скоттом і Марком Келлі. Скотт Келлі провів рік на МКС, тоді як ідентичний брат-близнюк залишився на Землі. Як показало дослідження, тривале перебування в космосі вплинуло на 7% генів Скотта Келлі.

20 мишей, які вирушили на МКС, також мають ідентичних родичів, які залишаться в дослідницькому центрі NASA. Там у них створять такі ж умови, як і у мишей на орбіті — таке ж освітлення, температуру, активність та інше.

Звичайно, миші і люди біологічно різні істоти, але точне відтворення умов перебування в космосі в теорії має дати більш чіткі свідчення про вплив космосу на організм, ніж дослідження близнюків. Врешті-решт, Марк Келлі, поки його брат був на МКС, вів цілком звичайний спосіб життя, і це могло вплинути на результати дослідження.

Ми вже знаємо про безліч проблем, пов’язаних з тривалим перебуванням в космосі: втрати зору, раку, психологічних недугах. Але ми поки точно не знаємо, як по-справжньому довге життя на кораблі може вплинути на людське тіло. А оскільки експедиція на Марс займе кілька років, необхідно спочатку з’ясувати, чи зможе хто-то долетіти на нього живим.

90 днів — начебто недовгий термін, але для миші він рівноцінний дев’яти років людського життя, тому ці маленькі астронавти цілком можуть дати відповідь на те, що станеться з тілом ссавця після багаторічного перебування за межами земної атмосфери.


Нагадаємо, раніше засновник компанії SpaceX Ілон Маск опублікував дизайн корабля Crew Dragon, призначеного для доставки екіпажів на Марс.

Джерело: Народна Правда