Розкопки у Грушовичах: Польша має домовитися з Україною, як свого часу домовилася з Німеччиною – історик

Україна і Польша повинні помиритися як колись це зробила Польша і Німеччина

Розкопки у Грушовичах: Польша має домовитися з Україною, як свого часу домовилася з Німеччиною – історик
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Нещодавно на місці пам’ятника на кладовищі у польских Грушовичах проведено пошукові роботи, які мали відповісти на питання: чи є там останки вояків УПА. Відомий польський історик українського походження Євген Місило розповів, що ж насправді відбувається з нашою історією у сусідів, повідомляє НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на Укрінформ.

Loading...

Від результатів розкопок залежало, чи буде відновлено зруйнований пам’ятник або буде встановлений новий, а також можливе відновлення пошуково-ексгумаційних робіт в Україні. До участі у роботах були запрошені й представники України, а польська сторона раніше офіційно повідомила, що в цьому місці немає останків упівців. з чим категорично не згодна українська сторона.

Євген Місило, який спеціалізується в українсько-польській історії першої половини XX століття й неодноразово брав участь у такого роду розкопках, упевнений, що на кладовищі у Грушовичах похоронені члени українського підпілля.

“На мою думку, ці розкопки проведено скандальним способом. Тобто все тривало всього три дні, з яких більшу частину часу витрачено на розбиття фундаменту під пам’ятником й очищення місця під ним. Фактично, лише останнього дня, 26 травня, тривали археологічні розкопки і так зване медичне дослідження тлінних останків. Польська сторона підкреслює, що це була не ексгумація, а лише пошукова робота або археологічне дослідження. Саме ці визначення є у звіті. Чому в ньому не йдеться про ексгумацію? Ексгумація має свої вимоги: має бути присутнім прокурор, якого там не було. Це взагалі незрозуміла ситуація: прокурор завжди повинен бути там, де, наприклад, під якимось фундаментом будинку чи пам’ятника виявлено людські останки. У випадку ексгумації, їх завжди забирають до судово-медичної лабораторії для досліджень з метою ідентифікації і встановлення причини смерті. Цього всього там не було”, – каже історик.

Розкопки у Грушовичах: Польша має домовитися з Україною, як свого часу домовилася з Німеччиною – історик

Із 31 виявленого в цьому місці скелету, продовжує Місило, досліджено лише 16. “На основі дослідження, яке тривало лише один день і було зроблено на ходу одним лікарем судової медицини безпосередньо в ямі, або на примітивному столі на кладовищі, професор Швагжик за півтори години після завершення розкопок підсумував їхні результати, заявивши про те, що там не виявлено жодних останків упівців чи ознак, що їх там може бути поховано. Лише за кілька днів після цього підготовлено судово-медичну експертизу, яка підтвердила слова віце-президента ІНП. Це все є класичним зразком застосування подвійних стандартів в дослідженнях жертв польсько-українського конфлікту”, – упевнений він.

Решту виявлених скелетів не було досліджено. Крім того, за словами Місило, десь за межами місця розкопок 4 на 4,7 метра виступали із землі частини кисті руки чи черепа, однак поляки прийняли рішення, що місце розкопок не розширюватиметься.

“Українська сторона має право сказати, що вони були, або могли бути (останки повстанців УПА – ред.). З польської сторони виразно видно, що абсолютно не було готовності вивчити це питання. Для мене це не лише непрофесійний підхід до дослідження і не лише свідоме обмеження місця пошуків, аби не знайти доказів того, що там дійсно поховано вояків УПА. Це порушення елементарних принципів, які є необхідними у такого роду дослідженнях у кожній цивілізованій країні”, – резюмував історик.

Зокрема, він запропонував польській стороні домовитися з Українцями, як свого часу Польша з Німеччиною.

“Польська сторона вважає розкопки жестом доброї волі по відношенню до українців й очікує на розблокування пошуково-ексгумаційних робіт в Україні, але польська сторона зробила це виключно для того, аби виправдати знищення пам’ятника, офіційно відкинувши там наявність останків. Таким чином, з юридичної точки зору можна також буде виправдати руйнування всіх українських місць пам’яті, які було встановлено без дозволу польської влади. І це шлях у нікуди”, – пояснює історик.

Нагадаємо, Польша у 1989 році підписала договір із Німеччиною про здійснення ексгумацій у місцях воєнних поховань. У Польщі на сьогоднішній день є 13 великих німецьких кладовищ, на яких ексгумовано, за неповними даними, понад 150 тисяч вояків німецької армії, зокрема СС, Вермахту й інших формацій – навіть тих, які знищували Варшаву.

“На окраїні Варшави на комунальному кладовищі німці мають свою частину кладовища з хрестами, прізвищами. І ніхто їх не нищить, не розкопує. Чому в Польщі можна було ексгумувати 150 тис. німецьких окупантів, які знищили і спалили Варшаву, вбили кілька мільйонів поляків, але не можуть існувати кладовища, поховання чи увічнення для кількох чи кільканадцяти українців, як у Грушовичах?”, – запитує Місило.

Джерело: Народна Правда
загрузка...