Сила в правді

Навігація
Головна Публікації Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота
в Публікації

31 липня, близько 13:00, на вході до власного подвір’я був розстріляний впритул Віталій Олешко, колишній боєць-доброволець із батальйону «Донбас» із позивним Сармат. Вбивство нагадувало показову страту: постріл із двостволки на очах дружини, друзів і відпочивальників, адже свій будинок загиблий перетворив на міні-готель на березі моря. Першим смерть Віталія Олешка «Сармата» повідомив його друг Андрій Маджаров. Одразу після замаху він увімкнув відео-стрім і прямо поряд із тілом загиблого розповів усі відомі йому подробиці із описанням імовірного вбивці, невідомого із бородою.

ВБИВСТВО

Вже за кілька годин поліція оголосила, що затримала імовірного кілера і його спільників на пункті ДАІ у Василівці.

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

По розповсюдженим фото користувачі соцмережі ідентифікували затриманих, як групу із Дніпра і екс-бійця скандально відомої роти «Торнадо» та полку «Азов» Артема Матюшина. Останнього упізнав колишній заступник командира “Торнадо” Микола Цукур.

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

Наступного дня друзі загиблого Віталія Олешко, Андрій Манджаров, Олександр Пєчніков і Антон Пшеничний заявили, що вбивця офіційно опізнаний – це саме Артем Матюшин. На цей час представники Азову відхрестилися від Матюшина, мовляв, не служив.

УПІЗНАННЯ ВБИВЦІ

На своїй сторінці у Фейсбуці підозрюваний у жорстокому вбивстві не згадує службу у “Торнадо”. Здається і не воював — там дописи про свої нові досягнення у рукопашному бої, пропагування родинних цінностей і засудження зради цитатою із творів братів Вайнерів: “Если есть на свете Дьявол, то он не козлоногий рогач, а Дракон о трёх головах, — и головы эти: Хитрость, Жадность, Предательство — и если одна прикусит человека, то две другие доедят его дотла”.

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

Підозрювані поки нічого не кажуть про замовників вбивства. Друзі Сармата вважають найбільш імовірним замовником місцевого олігарха Олександра Пономарьова, який відзначився зв’язками із Російською Федерацією під час війни. Але існують й інші, не менш вагомі версії причин жорстокого вбивства: конфлікти фермерами через землю та політичні амбіціями Сармата.

ВІЙНА І ПОЛОН САРМАТА

Мешканець Бердянська Віталій Олешко пішов на війну добровольцем. Він записався до батальйону «Донбас» влітку 2014 року. Підрозділ тоді вже зазнав втрат і його вперше реально готували до участі у бойових зіткненнях.  Саме там, у Нових Петрівцях під Києвом, Сармат зустрівся із іноземним військовим інструктором, болгарином Каліном Дімітровим, з яким підтримував дружні стосунки до дня загибелі.

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

«Сармат – не був супер-солдатом. Це я  точно кажу. Але за кілька тижнів я побачив, що він не був і якимось романтиком, шукачем пригод, здавався людиною із тверезими поглядами» – пригадує Калін Дімітров.

Калін теж доброволець. Коли почалася війна на Донбасі він слідкував за подіями через інтернет і був упевнений, що добровольцям потрібні військові знання інакше у них не буле шансів на виживання. Він приїхав до України, щоб тренувати військових.

«Ми не готували підрозділ Сармата до бойових операцій. Його функцією було рухатися за лінією фронту і зачищати населені пункти від диверсійних груп, які залишали сепаратисти і росіяни. Майже весь час ми витратили на тренування із стрільби и тактичну підготовку. “Донбас” не був готовий до справжньої війни», – упевнений Калін

Навчання тривало кілька тижнів. Потім — виїзд до АТО. Фактично вся військова служба Сармата  менша за часом, ніж його перебування у полоні.

У ніч із 23 на 24 серпня 214 року в Україну увійшли регулярні російські війська і українські військові підрозділи із батальйонами добровольців опинилися в оточенні. Це були страшні часи, згадує командир розвідки «Донбасу», колишній кадровий військовий, Ігор Байрак, позивний «Бабай».

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

«29 серпня ми із купою поранених опинилися у вогневому мішку, у повному оточенні і про прорив мова не йшла. Ми захопили у бою полонених і було не мало людей, які заливали відео із ними на YouTube заради піару, мовляв, у Верховну Раду потрапимо. Хтось у цей час телефонував народним депутатам, у ефір Савіку Шустеру, на 1+1. Усе це в оточенні двох батальйонів і роти, які готові вести по нас кинджальний вогонь. Це багато каже про те, що люди (бійці “Донбасу” – О.К.) не розуміли вже нічого  – вони були не готові до такої війни», – згадує Ігор Байрак, командир розвідки добровольчого батальйону «Донбас».

Через безвихідь було прийнято рішення здатися російським військовим. В обмін на своїх полонених ті обіцяли не передавати українців сепаратистам, але одразу цю обіцянку порушили. Саме у підвалі сепаратистів Ігор затоваришував із  Сарматом. Каже, той дуже важко переживав полон. Сепаратисти тиснули на усіх без виключення. Командира взводу снайперів, позивний Лис, жорстоко били на очах у решти чи не щодня. “Хтось здав його сепаратистам, а із снайперами і розвідниками завжди поводяться дуже погано”, – каже Ігор. У Сармата, який все це бачив, такою больовою точкою було татуювання із червоно-чорним прапором, як у Правого Сектора.

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

— Розповідь Сармата про тату

«Я попереджав ще під час навчання, щоб таких тату не робили, бо це війна, ситуація може розвернутися по всякому і не можна давати ворогу додаткових приводів для тиску, якщо потрапиш у полон. Але мене не слухали, не ставилися до цього серйозно. Коли до Сармата прийшли, щоб зрізати з нього червоно-чорний прапор правосєків – це було страшне випробування і там нема нічого героїчного. Врешті сепаратисти залишили татуювання, але це був страшний тиск, страшний стрес», – задує Ігор Байрак, командир розвідників «Донбасу».

Тиск у полоні могли витримати не усі. Вже на другий день у підвалі один із полонених попросився на зустріч із Моторолою, щоб повідомити «важливу інформацію». Мовляв, потрібен більше на свободі, бо піде у Верховну Раду. Невідомо, що він розповів, але його і кількох інших осіб одразу повернули українській стороні, пригадує Ігор. Сармат провів у полоні півроку.

«Сармата періодично відводили «на співбесіди». Пропонували сформувати загін з інших полонених і йти в атаку на наших «змивати кров’ю свою провину перед народом ДНР». Мабуть досить переконливо пропонували. Потім ми сиділи разом і я допомогав йому знайти причини не піддаватися, не робити цього», – розповідає Ігор Байрак.

Сармат був у полоні на два місяці довше Ігора. Коли його все ж вдалося повернути до України, колишній розвідник «Донбасу» кілька разів наполегливо пропонував Сарматові лікування у військовому госпіталі. Війна на Донбасі вже третя у Ігора Байрака. Він упевнений, що вийти із неї без допомоги лікарів – неможливо. Сармат вперто відмовлявся від медичної допомоги, як потім категорично відмовився від пропозицій повернутися до служби у збройних силах. Через ці пропозиції перервав стосунки із  побратимом по “Донбасу” і полону.

ПОВЕРНЕННЯ І СКАНДАЛИ

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

На початку 2018 року Віталій Олешко оголосив про амбітні плани стати мером Бердянська. Паралельно він почав бурхливу діяльність проти діючого мера і  дій голови Запорізької облдержадміністрації. Протистояння швидко перейшло у силову фазу: бійка у міській раді Бердянська, затримання під облдержадміністрацією за хуліганство. Сармат апелював свій перехід до сили власною медаллю за мужність.

“Гра “Патріота” Вся правда про Віталія Олешка.

На мітингах у Запоріжжі Сармат закликав звалити обласну і Бердянську міську владу “нехай, хоч большевики і комуністи прийдуть, а потім люстріруємо усіх”. Сармат звинувачував керівників міста і області у зраді України і у корупції. У відповідь голова Запорізької облдержадміністрації Костянтин Бриль називав Віталія Олешка “недоветераном”, який працює за гроші і переслідує власні комерційні інтереси. Місцеві журналісти знайшли очевидця, який теж разом із Сарматом перебував у полоні і дуже жорстко коментував поведінку товариша, насамперед щодо пропозиції формувати військовий загін із полонених для війни із своїми. Місцеві журналісти також зафіксували, як піарник народного депутата Сергія Соболева, Павло  Скурський, бере активну участь у мітингах групи Сармата, і навіть керує мітингувальниками.

Незабаром до інтернет-мережі були злиті матеріали кримінальної справи, де Сармат проходив, як фігурант. На аудіо-записі він “відпрацьовує” фермера із метою забрати частину врожаю. У фермера закінчився термін оренди поля, але він його засіяв. Сармат пропонував фермеру забрати частину врожаю, а решту заберуть “атовці, які візьмуть потім поле собі”.

У випадку відмови у фермера мали початися проблеми із одним із бердянських прокурорів, Вадимом Левадою. Коли фермер погодився і віддав частину врожаю, прокурор Левада арештував врожай на 77 гекатарах землі і вимагав хабар 175 тисяч гривень. Саме на цьому хабарі прокурор Левада був затриманий, а разом із ним було звинувачено і бердянського прокурора Андрія Бутенко, який теж обговорював із постраждалим розмір хабаря. Скандал був гучним. Про нього доповідав прокурор Запорізької області.

Ім’я Віталія Олешка тоді, у 2016-му році, не оголошували. Воно з’явилося у березні 2018 року, коли Олешко почав активно воювати із місцевою владою. Паралельно була оприлюднена інформація про численні скарги фермерів про збройні напади на них у Бердянському, Мелітопольському і Вольнянському районах. Інформація подавалася так, щоб було зрозуміло — Сармат до цього причетний. Сам Віталій Олешко не відмовлявся від свого запису свого голосу, але обурювався на незаконність оприлюднення матеріалів справи і вимагав розслідувати, як це сталося.

Наступним кроком представників міської і обласної влади проти Сармата стала спроба визнати незаконним будівництво міні-готелю не березі Азовського моря через численні порушення під час будівництва. У відповідь Сармат записав готель на неповнолітню доньку і упіймав представників міськвиконкому на фальсифікації документів із перевіркою готелю. Про кожний свій крок він доповідав у численних відео-трансляціях.

Отже лише на території Бердянська і Запорізької області у Віталія Олешка були потужні вороги, які вдалися до розкриття кримінальних справ, що заборонено законом, підробили документи і готувалися знищити його готель. Хто ці люди?

– Народний депутат Олександр Пономарьов, який вважається найбагатшим бердянцем і реальним господарем міста, через контрольований ним сектор економіки.  Попри те, що спочатку мішенню Сармата був мер Бердянська, швидко з’ясувалося, що реально воювати доводиться із інтересами Пономарьова. http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/site2/p_deputat?d_id=15760

– Народний депутат Сергій Валентиров, мільйонер, тісно пов’язаний із Олександром Пономарьовим http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/site2/p_deputat?d_id=18068

  • Голова Запорізької облдержадміністрації Костянтин Бриль, за часів роботи якого Олександр Пономарьов почав новий виток збагачення

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

– Працівники прокуратури, які злили інформацію про кримінальні справи, де Віталій Олешко був фігурантом

– Мер Бердянська Володимир Чепурний, який був об’єктом постійної агресивної критики з боку Сармата.

Усі вони вже воювали із Віталієм Олешко, використовуючи максимально широкий спектр у тому и числі позазаконних можливостей.

ХЕРСОНСЬКІ ВОРОГИ

Крім Запорізької області група Сармата активно включилася до скандалів у Херсонській області. Місцевий мешканець Олександр Цегельник, який не воював жодного дня, створив організацію атовців “ОПГ Кордон”, яка взяла під контроль кошти для допомоги атовцям і швидко виросла до потужного формування. Заступник начальника Департамента Патрульної поліції, учасник бойових дій в зоні АТО Євген Жуков написав, що це ОПГ їздить на кількох позашляховиках по фермерським господарствам із пропозицією “взяти під охорону”. Сам Олександр Цегельник пояснює наявність позашляховиків BMW X5 “вдячністю фермерів”, яких захистила його громадська організація.

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

Шостого липня 2018 року Цегельник спробував організувати замовний мітинг під гаслами, дуже схожими на аргументи, які наводив Сармат у розмові із  фермером, коли переконував ділитися врожаєм:

-Героям Землю

-Вимагаємо справедливості

-Поки ми воювали — ви крали

-Дайте землю АТОвцям

-Землю тим, хто її захищав

Для майбутніх учасників мітингу була надіслана інструкція, що і як робити, аби отримати гроші. Серед вимог — військова форма. Мета мітингу — змінити голову Херсонської ОДА. Але мітинг не відбувся через численних реальних ветеранів, які приїхали не лише із Херсонської, але й Одеської області.

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

ЕПІЛОГ

Калін Дімітров, інструктор, який навчив Сармата військовій справі, упевнений — Сармат вірив у законність своїх дій. Каже, що дуже переживав за друга, коли той був у полоні. Разом із дружиною, відомою волонтеркою із Дніпра, слідкував за боротьбою Сармата із корумпованою верхівкою Бердянська, дивився усі відео-трансляції, які той організовував із міськради. Калін упевнений, що люди, які повернулися із війни і побачили, що корупція, із якою воював Майдан, нікуди не зникла — могли піти на відчайдушні заходи. Адже протягом трьох років навіть земельні питання були вирішені не усіх атовців.

Хто замовив Сармата, або 50 відтінків патріота

Та які б не були причини у замовників жорстогого вбивства, вони  є наслідком тенденції, коли силова розправа над активістами вдається найпростішим методом рішення проблеми, хто б у цьому не був зацікавлений.

Автор матеріалу
Олександр Курбатов

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...

Останні Публікації

Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: